БУГУН, 11 НОЯБРЬ - ХАЛҚАРО ЭНЕРГИЯНИ ТЕЖАШ КУНИ
“Ресурслар ва энергиядан фойдаланиш бўйича мактаб лойиҳаси” (SPARE - School Project for Application of Recourses and Energy) халқаро экологик тармоқ ташаббуси билан 11 ноябр куни “Халқаро энергияни тежаш куни” деб эълон қилинган.
Ушбу байрамни белгилаш тўғрисида қарор 2008 йилнинг апрелида Қозоғистонда SPARE координаторларининг халқаро йиғилишида қабул қилинган.
2008 йил ноябрида жаҳонда илк бор энергияни тежаш куни нишонланди ва ушбу байрам халқаро мақомга эга бўлди, чунки мазкур лойиҳада 20 га яқин давлат иштирок этди.
Байрамнинг асосий мақсади - ресурслардан оқилона фойдаланиш ва қайта тикланадиган энергия манбаларини ривожлантиришга ҳокимият ва жамоатчилик эътиборини жалб қилишдир. Энергияни тежаш муаммоси, биринчи қарашда кўринадиган масаладан анча чуқурроқ бўлиб, энергияни тежаш атроф-муҳит ифлосланишини камайтиради.

СЕГОДНЯ 11 НОЯБРЯ – МЕЖДУНАРОДНЫЙ ДЕНЬ ЭНЕРГОСБЕРЕЖЕНИЯ
По инициативе международной экологической сети «Проектная школа по использованию ресурсов и энергии» (SPARE - School Project for Application of Recourses and Energy) 11 ноября объявлен Международным днём энергосбережения.
С целью обозначения этой даты в апреле 2008 года в Казахстане на международном собрании координаторов SPARE было принято соответствующее решение.
В ноябре 2008 года впервые был отмечен День энергосбережения, и этот праздник получил международный статус, поскольку в данном проекте приняли участие около 20 стран.
Основная цель праздника — привлечь внимание общественности к вопросам рационального использования ресурсов и развития возобновляемых источников энергии. Вопрос энергосбережения, имеющий гораздо более глубокий смысл, подразумевает под собой также снижение выбросов в окружающую среду.