AGTKSHlar tomonidan 41,9 mlrd so‘m yoki 209 mingga yaqin xonadonning yoz mavsumidagi bir oylik isteʼmoliga teng miqdordagi tabiiy gazdan noqonuniy foydalanilgani aniqlandi
• AGTKSHlar tomonidan 41,9 mlrd so‘m yoki 209 mingga yaqin xonadonning yoz mavsumidagi bir oylik isteʼmoliga teng miqdordagi tabiiy gazdan noqonuniy foydalanilgani aniqlandi
Davlat xavfsizligi xizmatining “O‘zneftgazinspeksiya” hamda “O‘ztransgaz” AJ bilan hamkorlikdagi nazorat tadbirlari davom ettirilmoqda.
Joriy yilning iyun-iyul oylarida Avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalarida o‘tkazilgan navbatdagi tadbirlar davomida bir qator AGTKSHlarida tabiiy gazdan foydalanishda qonun buzilish holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Jumladan, Buxoro viloyatidagi 3 ta AGTKSHda 2,2 mlrd so‘mlik, Samarqand viloyatidagi 2 ta AGTKSHda 3,3 mlrd so‘mlik, Sirdaryo viloyatidagi 5 ta AGTKSHda 3,6 mlrd so‘mlik, Jizzax viloyatidagi 17 ta AGTKSHda 31,3 mlrd so‘mlik va Qashqadaryo viloyatidagi 1 ta AGTKSHda 1,5 mlrd so‘mlik tabiiy gazdan noqonuniy foydalanish holatlari aniqlanagan.
Qoidabuzarliklarni kelib chiqishi AGTKSHlarining o‘lchov tizimlaridagi ko‘rsatkichlarga tashqi taʼsir bilan bog‘liq ekanligi juda achinarli holat.
Hisob-kitoblarga asosan, mazkur korxonalar tomonidan davlat manfaatlariga yetkazilgan zarar miqdori 41,9 mlrd so‘mni yoki 209 mingga yaqin xonadonlarni yoz mavsumidagi bir oylik isteʼmoliga teng bo‘lgan tabiiy gazdan noqonuniy foydalanib kelinganligi maʼlum bo‘ldi.

На АГНКС обнаружено незаконное использование природного газа на сумму 41,9 млрд сумов, что равно месячному потреблению около 209 тысяч домохозяйств в летний период
• На АГНКС обнаружено незаконное использование природного газа на сумму 41,9 млрд сумов, что равно месячному потреблению около 209 тысяч домохозяйств в летний период
В ходе очередных мероприятий, проведенных в июне-июле месяцах текущего года, Службой государственной безопасности Республики Узбекистан совместно с «Узнефтегазинспекцией» и АО «Узтрансгаз» выявлен ряд нарушений законодательства по использованию природного газа со стороны АГНКС.
В частности, сумма незаконного использования природного газа составляет на трех АГНКС Бухарской области 2,2 млрд сумов, на двух АГНКС Самаркандской области 3,3 млрд сумов, на пяти АГНКС Сырдарьинской области 3,6 млр сумов, на семнадцати АГНКС Джизакской области 31,3 млр сумов и на одном АГНКС Кашкадарьинской области 2,2 млр сумов.
Все выявленные нарушения связаны с незаконным внешним воздействием на показатели средств измерений природного газа.
Исходя из расчетов, сумма ущерба, нанесенного данными предприятиями, составляет 41 млрд сумов, что соответствует месячному потреблению 209 тысяч домохозяйств, использующих природный газ.