O‘zbekistondagi eng yirik investitsion loyihalardan biri bo‘lgan “Uzbekistan GTL” zavodi mamlakatimiz sanoatini rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab beradi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ushbu loyiha qisqa vaqt ichida hayotga tadbiq etildi.
Avval xabar qilinganidek, 2022 yil 29-iyun kuni “O‘zbekneftgaz” AJ “Uzbekistan GTL” zavodi O‘zbekiston neft-kimyo sanoati tarixidagi birinchi sintetik dizel mahsulotlari ishlab chiqarilganligini rasman eʼlon qildi. Shuningdek, iyun oyida O‘zbekiston tarixida ilk marta “Uzbekistan GTL” zavodida sintetik neft ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va kengaytirish doirasida 2022 yil 22 iyul kuni Buxoro neftni qayta ishlash zavodida sintetik “GTL” naftasining birinchi partiyasi qabul qilingan bo‘lib, undan avtomobil benzinining mashhur rusumlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Buxoro neftni qayta ishlash zavodiga har oyda 5 ming tonna “GTL” sintetik naftasi qabul qilish rejalashtirilgan. Ishlab chiqarilgan mahsulotlar, birinchi navbatda, respublikaning neft mahsulotlariga bo‘lgan ichki ehtiyojlarini qoplash uchun yetkazib beriladi.
Maʼlumot uchun taʼkidlash joizki, “GTL” naftasi neft va kimyo sanoati va uning eng muhim jarayoni hisoblangan bug‘li krekingi uchun qimmatbaho xomashyodir. “GTL” naftasining samaradorligi shundan iboratki, u xomashyo sifatida ishlatilganda mahsulot hajmi va yakuniy mahsulot sifati oshadi. Neftni qayta ishlash zavodlarida ishlab chiqarilgan neft negizidagi naftaga nisbatan “GTL” naftasining tarkibida parafinik uglevodorodlar miqdori yuqori, aromatik moddalar miqdori esa – pastdir.
Elatib o‘tamiz, “Uzbekistan GTL” zavodidan 10 tonnalik sintetik dizel yoqilg‘isining birinchi partiyasi suv arkalari orqali Navoiy kon-metallurgiya kombinatiga jo‘natilgan edi.

Бухарский нефтеперерабатывающий завод принял первую партию синтетической GTL нафты
Завод «GTL», построенный в целях расширения потенциала страны по глубокой переработке природного газа, кардинального сокращения импорта углеводородного сырья, а также укрепления энергетической независимости республики, сегодня открывает новые возможности для развития нефтегазовой промышленности.
Завод «Uzbekistan GTL», являющийся одним из крупнейших инвестиционных проектов в Узбекистане, начинает новый этап в развитии отечественной промышленности. По инициативе Президента Шавката Мирзиёева этот проект был реализован в короткие сроки.
Как сообщалось ранее, 29 июня 2022 года АО «Узбекнефтегаз» официально объявило о том, что на заводе «Uzbekistan GTL» произведена первая в истории нефтехимической промышленности Узбекистана синтетическая дизельная продукция. Также в июне впервые в истории Узбекистана на заводе «Uzbekistan GTL» было запущено производство синтетической нефти.
В рамках локализации и расширения производства продукции 22 июля 2022 года на Бухарском нефтеперерабатывающем заводе была принята первая партия синтетической GTL нафты, из которого будет налажено производство популярных моделей автомобильного бензина.
Бухарский нефтеперерабатывающий завод планирует ежемесячно принимать 5 тыс. тонн синтетической GTL нафты. Производимая продукция в первую очередь будет поставляться для покрытия внутренней потребности Республики в нефтепродуктах.
GTL нафта
является ценным сырьем для нефтехимической промышленности и ее важнейшего процесса - парового крекинга. Эффективность GTL нафты обуславливается тем, что при его применении в качестве сырья повышается объем выхода продукта и качества конечной продукции. GTL нафта имеет высокое содержание парафиновых углеводородов и низкое содержание ароматики по сравнению с нефтехимической нафтой, производимой нефтеперерабатывающих заводах.
Первая партия синтетического дизельного топлива в объеме 10 тонн с завода «Uzbekistan GTL», через водяные арки была торжественно отправлена в Навоийский горно-металлургический комбинат.