ТОШКЕНТ ШАҲРИДА ЭНЕРГИЯ САМАРАДОРЛИГИ БЎЙИЧА ДАВРА СУҲБАТИ ВА САВДО ЯРМАРКАСИ
Бугун, 2019 йил 11 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Энергетика вазирлиги ва Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги томонидан энергия самарадорлиги ва савдо ярмаркаси бўлиб ўтди.
Ушбу тадбирларнинг асосий мақсади иштирокчиларни Ўзбекистон Республикаси Президентининг 22.08.2019 йилдаги ПҚ-4422-сонли «Иқтисодий ва ижтимоий соҳаларнинг энергия самарадорлигини ошириш, энергияни тежайдиган технологияларни жорий қилиш ва қайта тикланадиган энергия манбаларини ривожлантириш бўйича тезкор чора-тадбирлар тўғрисида»ги Қарори моҳияти ва белгиланган вазифалар, шунингдек Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг «Саноат корхоналарининг энергия самарадорлигини ошириш» лойиҳаси билан таништиришдан иборат.
Энергия самарадорлигини ошириш миллий иқтисодиётни ривожлантиришнинг устувор йўналишларидан биридир. Ўзбекистон Республикаси ҳукумати мамлакатдаги мавжуд ресурслардан самарали фойдаланишни, шунингдек, ҳонадонларда ва ишлаб чиқаришда энергиядан оқилона фойдаланишни қўллаб-қувватлайди.
Юқорида қайд этилган Қарор билан 2030 йилга қадар қайта тикланадиган энергия манбаларини янада ривожлантириш кўзда тутилган бўлиб, уларнинг улушини электр энергиясининг умумий ишлаб чиқариш ҳажмининг 25 фоизидан кўпроғига етказиш белгиланган. Шунингдек қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланиш соҳасидаги имтиёзлар ва преференциялар ҳамда келгусидаги асосий устуворликлар, шу билан бирга қайта тикланадиган энергияни ривожлантириш, 2019-2022 йилларда иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳада энергия самарадорлигини ошириш комплекс дастурини ижросини таъминлаш юзасидан «Йўл ҳаритаси» тасдиқланган. Шунингдек, Қарорда комплекс дастурини молиялаштириш манбалари аниқ кўрсатилган.
«Саноат корхоналарининг энергия самарадорлигини ошириш» лойиҳаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги томонидан 2011 йилдан буён амалга ошириб келинмоқда. Лойиҳада Жаҳон банки Халқаро тараққиёт банкининг (ХТБ ва ХТТБ) 325 миллион долларлик имтиёзли кредит маблағларидан, шунингдек, Ўзбекистон тижорат банкларининг маблағлари ҳисобига молиялаштирилади. Бунинг ёрдамида кўп энергия сарфлайдиган корхоналар ишлаб чиқариш жараёнида электр энергияси ва табиий газ истеъмолини сезиларли даражада камайтириш имкониятига эга.
2011 йилдан буён 30 дан ортиқ саноат корхоналарига имтиёзли кредитлар берилди. Бугунги кунга қадар 82 та кичик лойиҳа муваффақиятли амалга оширилди. Лойиҳалар энергия талаб қиладиган соҳаларда амалга оширилди: нефть ва газ, тоғ-кон, кимё, электр энергияси, қурилиш ва қайта ишлаш.
Ушбу лойиҳаларни амалга ошириш натижасида йилига 500 миллион кВт.дан ортиқ табиий газ ва 187 миллион куб метр табиий газ тежалиши таъминланди. Бундан ташқари, лойиҳада иштирок этувчи компаниялар атмосферага зарарли чиқиндиларни йилига 580 минг метрик тонна СО2 га камайтирдилар.
Савдо ярмаркасида Ўзбекистон Республикасининг энергия тежамкор ускуналари ишлаб чиқарувчилари: Endustriyel Elektrik, Mega Trans Energy, Музлаш тўхтатиш, Trans Enegro Montaj, MirSolar ва бошқалар намойиш этди.
Кейинги давра суҳбати 13 ноябрь, чоршанба куни Нурафшан шаҳрида Тошкент вилояти Ҳокимлиги биносида бўлиб ўтади.

МЕРОПРИЯТИЯ ПО ПОВЫШЕНИЮ ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ ПРОШЛИ В ТАШКЕНТЕ
Сегодня, 11 ноября 2019 года, Министерство Энергетики и Министерство экономики и промышленности Республики Узбекистан провели в Ташкенте очередные мероприятия по повышению энергоэффективности - тематический «круглый стол» и ярмарку продаж.
Они организованы в рамках республиканской акции, проходящей во всех регионах страны с 15 октября по 15 ноября т.г. Цель – доведение до широкой общественности цели и задач постановления Президента Республики Узбекистан «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» (№ПП-4422 от 22.08.2019 года).
Обсуждения и представленная продукция позволяют познакомиться с опытом промышленных предприятий в области внедрения энергосберегающих технологий, а также выгодами и преимуществами инвестиций в энергоэффективность при поддержке Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» с использованием средств Всемирного Банка и Европейского инвестиционного банка.
Повышение энергоэффективности является одним из приоритетных направлений развития национальной экономики, значительным вкладом в энергобезопасность страны.
В рамках проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий», энергоемкие отечественные предприятия получили возможность значительно сократить объёмы потребления электроэнергии и природного газа при производстве продукции.
В проекте, реализуемом с 2011 года, используются льготные кредитные средства Международной ассоциации развития Всемирного Банка в размере 325 млн. долларов, а также средства коммерческих банков Узбекистана. На сегодняшний день свыше 30 промышленных предприятий получили льготные кредиты, направленные на реализация в таких энергоёмких отраслях, как нефтегазовая, горнодобывающая, химическая, электроэнергетическая, строительная и перерабатывающая. В результате экономия электроэнергии составила более 500 млн. кВтч и природного газа – 187 млн. куб. м в год. Кроме того, предприятия-участники проекта сократили выбросы в атмосферу до 580 000 метрических тонн CO2 в год.
В ходе мероприятий в Ташкенте, свои достижения в области повышения энергоэффективности наглядно продемонстрировали производители оборудования, предприятия, банки-участники проектов. Это дало возможность получить ценную информацию другим предприятиям, а также ведомствам и частным пользователям, заинтересованным в снижении затрат на электроэнергию.
Республиканская акция будет продолжена и следующие мероприятия состоятся 13 ноября, в городе Нурафшан в здании Хокимията Ташкентской области.