Energetika vazirligi: “Saudi Aramco” bilan kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlik muhokama qilindi
O‘zbekiston energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Azim Ahmedxadjayev va “Saudi Aramco” kompaniyasi rahbariyati aʼzolari o‘rtasidagi uchrashuvda kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi delegatsiyasining 2022 yil 24-iyuldan buyon davom etayotgan Saudiya Arabistoniga amaliy tashrifi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Unda Qirol Abdulla nomidagi Fan va texnologiya universiteti negizida tajriba almashish va kadrlar tayyorlash sohasida ikki tomonlama hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekanligi taʼkidlandi.
“Saudi Aramco” Kadrlar tayyorlash dasturini amalga oshirish bo‘yicha o‘zgarishlarga ega bo‘lib, keyinchalik 4 yil davomida majburiy ish bilan taʼminlanadi.
Bundan tashqari, ushbu kompaniya G‘arb tadqiqot institut va universitetlari bilan hamkorlikda KAUST universitetini tashkil etish tashabbusi bilan chiqdi. Ushbu universitet bitiruvchilarining yuqori texnik darajasi jahon darajasidagi yuqori texnologiyalar sohasida hamkorlik qilish, shuningdek, yuqori texnologiyali korxonalarni yaratish uchun zarur hisoblanadi.
Shuningdek, muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston tomoni raqamlashtirish va geologik qidiruv ishlari sohasida hamkorlik qilishdan, “Saudi Aramco” konlarini 3D modellashtirish va tuproq tarkibini tahlil qilish sohasida mavjud bo‘lgan tajribadan, qatlamlarning maksimal taʼsiri uchun eng maqbul burg‘ulash nuqtasini olishdan va boshqa sohalardan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirib kadrlar tayyorlash va boshqa sohalarda hamkorlik yo‘nalishlarini ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Минэнерго: Обсуждено сотрудничество по подготовке кадров с «Saudi Aramco»
Сотрудничество в сфере подготовки кадров обсуждено в ходе встречи первого заместителя министра энергетики Узбекистана Азима Ахмедхаджаева и членов руководства компании Saudi Aramco.
Переговоры состоялись в рамках проходящего с 24 июля 2022 года рабочего визита делегации Министерства энергетики Республики Узбекистан в Саудовскую Аравию.
Как было отмечено, есть заинтересованность установления двустороннего сотрудничества в области обмена опытом и подготовки кадров на базе Научно-технологического университета имени короля Абдаллы.
В Saudi Aramco есть, в частности, наработки по реализации Программы подготовки кадров с последующим обязательным трудоустройством на протяжении 4 лет.
Кроме того, этой компанией было инициировано в сотрудничестве с западными исследовательскими институтами и университетами создание Университета KAUST. Высокий технический уровень выпускников этого ВУЗа является предпосылкой для сотрудничества в сфере высоких технологий на мировом уровне, а также создания высокотехнологических предприятий.
Также в ходе переговоров, узбекской стороной была выражена заинтересованность сотрудничества в области цифровизации и ГРР, опыт, который есть у Saudi Aramco в области 3Д моделирования месторождений и анализа состава почвы для получения оптимальной точки бурения для максимальной отдачи пластов и других направлениях.
Стороны выразили взаимную заинтересованность в развитии сотрудничества и договорились о проработке направлений взаимодействия в сфере подготовки кадров и других направлениях.