Toshkentda qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasidagi innovatsiyalar ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda
• Toshkentda qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasidagi innovatsiyalar ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda
2022 yilning 28-29-iyul kunlari Toshkent shahrida “O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish va yangi imkoniyatlar” respublika ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2022 yil 10-iyun kuni “Iqtisodiyot tarmoqlari, aholi va ijtimoiy soha ob’yektlarida qayta tiklanuvchi energiya manbaalaridan keng foydalanish chora-tadbirlari” yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida ushbu sohadagi yangiliklarni keng joriy etish bo‘yicha bir qator vazifalar belgilab berilgan edi.
Ushbu vazifalar ijrosidan kelib chiqib, joriy yilning 28-29-iyul kunlari “O‘zeltexsanoat” uyushmasi binosi hududida “O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish va yangi imkoniyatlar” mavzusida Respublika ko‘rgazmasi tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Energetika vazirligi hamda “O‘zeltexsanoat” uyushmasi hamkorligida tashkil etilgan mazkur ko‘rgazmada quyosh elektr panellari va suv isitish qurilmalari ishlab chiqaruvchi hamda yetkazib beruvchi 20 dan ortiq tadbirkorlik sub’yektlari o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etishmoqda.
Ta’kidlandiki, mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lash barcha ishlarda ustuvor tamoyil etib belgilangan. Odamlarning yaxshi yashashi uchun eng zarur manbalardan biri esa bu energiya. So‘nggi yillardagi islohotlar natijasida bu sohadagi uzilishlar ancha kamaydi. Lekin, kuz-qish mavsumida aholining energiyaga bo‘lgan ehtiyoji keskin oshishi sababli barcha og‘irlik elektr tarmoqlariga tushmoqda.
Bugungi kunda yurtimizda 2-3 milliard kilovatt soat elektr energiyasiga qo‘shimcha talab bor. Kelgusi besh yilda esa bu ehtiyoj 10 milliard kilovatt-soatga oshishi kutilmoqda. Bunday vaziyatda eng samarali yo‘l uy, korxona, bog‘cha, maktab va shifoxonalarda muqobil energiyadan foydalanishni ko‘paytirishdir. Shu boisdan, qayta tiklanuvchi energiya uskunalarini keng joriy etish, bu borada aholini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari doimiy e’tiborida bo‘lib kelmoqda.
Bu borada aholi va tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash uchun yangi tizim belgilandi. Ushbu tizimga ko‘ra, har bir o‘rnatilgan quyosh va shamol elektr uskunasi uchun, quvvatiga qarab, 15 million so‘mgacha, suv isitish qurilmasi uchun esa 2 million so‘mgacha kompensasiya to‘lanadi. Yoki uskuna qiymatini 3 yil ichida foizsiz, bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati ham yaratiladi.
Masalan, bir oila suv isitish uchun bir oyda o‘rtacha 195 ming so‘m xarajat qiladi, deylik. Endi ular 6 million so‘m evaziga 200 litrli quyosh qurilmasi o‘rnatsa, davlatdan 2 million so‘m kompensasiya oladi. Bunda har oy ketgan xarajat iqtisod bo‘lishi hisobiga, suv isitish qurilmasi 21 oyda pulini oqlaydi va “yonga qoladi”. Agar, oila kompensasiyani emas, bo‘lib-bo‘lib to‘lashni tanlasa, oylik to‘lov 170 ming so‘m bo‘ladi. Ya’ni, hozirgi to‘lovidan ham kam bo‘ladi va uch yildan keyin issiq suv uchun umuman xarajat qilmaydi.
Yana bir qulay tomoni, odamlar buning uchun biron-bir idoraga borib yurmaydi. Hamma hujjatlar uskuna xarid qilinadigan joyning o‘zida hal etib beriladi. Bu tizim Energetika vazirligining maxsus jamg‘armasi orqali joriy etiladi. Davlatimiz rahbari barcha jarayonlarni raqamlashtirib, ushbu yangi tizimni 1 sentyabrdan yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatma bergan edilar.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, bir yilda O‘zbekistonda 10 milliard dollarlik elektr va gaz iste’mol qilinadi. Misol uchun, o‘tgan yili energiya resurslariga Suv xo‘jaligi vazirligi 3 trillion so‘m, xalq ta’limi va sog‘liqni saqlash tizimlari 200 milliard so‘mdan byudjet mablag‘larini sarflagan. Bu esa o‘z navbatida barcha vazirlik va idora, hokimlik, mahalla binolarini ham muqobil energiyaga o‘tkazish vaqti kelganligini ko‘rsatmoqda.
Ko‘rgazmada B2B formatda uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi, tuzilgan shartnomalar www.cooperation.uz platformasi orqali ro‘yxatdan o‘tkaziladi va to‘lovlar amalga oshirilishi uchun asos bo‘ladi.

Выставка инноваций в сфере ВИЭ проходит в Ташкенте
В Ташкенте 28-29 июля 2022 года проходит республиканская выставка «Использование возобновляемых источников энергии в Узбекистане и новые возможности».
Мероприятие организовано в рамках реализации задач по широкому внедрению инноваций в сфере возобновляемой энергетики, определенных Президентом страны в ходе совещания 10 июня т. г. На нём были обсуждены меры по широкому использованию возобновляемых источников энергии в отраслях экономики и социальной сфере.
На выставке, которая проходит в здании Ассоциации «Узэлтеханоат», представили свою продукцию более 20 отечественных субъектов предпринимательства, производящих и поставляющих солнечные электропанели и водонагревательные приборы.
Организаторами экспозиции выступили совместно Кабинет Министров Республики Узбекистан, Министерство энергетики и Ассоциации «Узэлтеханоат».
Сегодня широкое использование возобновляемых источников энергии и связанные с этим меры поддержки населения находятся в центре постоянного внимания руководства страны. Это во многом связано с тем, что стабильное обеспечение энергоснабжением является одним из необходимых условий для комфортной жизни людей.
Предпринимаемые в последние годы меры в сфере энергетики направлены на модернизацию и обновление всей инфраструктуры сферы, что оказывает прямое влияние на сокращение случаев перебоев в электроснабжении. В стране постоянно растет потребность в электроэнергии, это ярко продемонстрировал резкий рост запроса на энергоснабжение в эти аномально жаркие дни. Все эти факторы свидетельствуют о том, что в стране уже сегодня есть дополнительная годовая потребность в 2-3 миллиардах киловатт-часов электроэнергии.
Кроме того, ожидается, что в ближайшие пять лет эта потребность возрастет до 10 миллиардов киловатт-часов. В такой ситуации наиболее эффективным способом является увеличение использования альтернативной энергии в домах, на предприятиях, в детских садах, школах и больницах. Поэтому широкое внедрение оборудования в сфере ВИЭ является актуальным вопросом и насущной потребностью страны.
В связи с этим была создана новая система поддержки как предпринимателей, работающей в этой сфере, так и потребителей, в том числе, населения.
В частности, предусмотрено за каждое установленное солнечное и ветроэлектрическое оборудование выплата компенсации объёмом до 15 млн сумов в зависимости от его мощности, а за водонагревательное оборудование – до 2 млн сумов. Либо можно оплатить стоимость оборудования в рассрочку на 3 года и без процентов.
Представим выгоду такого подхода на примере. Предположим, что определённая семья тратит в среднем 195 000 сумов в месяц на подогрев воды. При установке 200-литрового солнечный водонагревателя за 6 млн сумов, они получат компенсацию от государства на 2 миллиона сумов. То есть уже через 21 месяц это приобретение сегодня полностью окупит и начнется экономия семейного бюджета. В случае, если вместо компенсации, семья выберет рассрочку, то ежемесячный платеж составит 170 000 сумов, то есть меньше текущего платежа. Через 3 года горячая вода станет для семьи бесплатной.
Еще одним преимуществом является то, что людям для оформления этих льгот не нужно идти для этого в какой-либо офис. Все документы оформляются по месту приобретения оборудования на основе ВИЭ. Эта система реализуется через специальный фонд Минэнерго. При этом Президентом страны дано прямое поручение по цифровизации этих процессов и запуску такой системы с 1 сентября.
По оценкам, в Узбекистане ежегодно потребляется электроэнергии и газа на 10 миллиардов долларов. Например, в прошлом году Министерство водного хозяйства израсходовало на энергоресурсы 3 трлн сумов, а системы народного образования и здравоохранения – 200 млрд сумов. Это, в свою очередь, свидетельствует о том, что пришло время перевести все здания министерств и управлений, хокимиятов и т. д. на альтернативную энергетику.
Эти процессы делают особенно актуальной данную выставку, где проходят встречи в формате B2B, заключенные договоры регистрируются через платформу www.cooperation.uz и служат основанием для осуществления платежей.