Energetika vazirligi: Energetika tizimida SCADA va EMS loyihasini amalga oshirish boʻyicha tender eʼlon qilinadi
• Energetika vazirligi: Energetika tizimida SCADA va EMS loyihasini amalga oshirish boʻyicha tender eʼlon qilinadi
“Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmogʻi tizimini monitoring qilish, boshqarish va ekspluatatsiya qilish jarayonlarini takomillashtirishga qaratilgan zamonaviy raqamli texnologiyalarini joriy etish maqsadida dispetcherlik nazorati va maʼlumotlarni yigʻish boʻyicha yangi texnik-dasturiy kompleks (SCADA) hamda elektr energiyasini boshqarish tizimini (EMS) joriy etish uchun tender eʼlon qilinmoqda.
“Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ (“OʻzMET”) tomonidan “SCADA / EMS/ RTU va telekommunikatsiya va optik tolali kabellar” loyihasi doirasida optik kabellar, axborot tizimlarini oʻrnatish hamda tovarlar, ishlar, konsalting va  nokonsalting xizmatlarini xarid qilish uchun Jahon bankidan 115 million AQSH dollari miqdorida kredit mablagʻlari jalb etilmoqda.
Loyiha doirasida 113 ta podstansiyada raqamli qurilmalar oʻrnatiladi va 2 900 km optik tolali aloqa tarmogʻi tortiladi.
Natijada elektr uzatish tizimini monitoring qilish, boshqarish va ekspluatatsiya qilish jarayonlarini takomillashtirishga qaratilgan zamonaviy raqamli va telekommunikatsiya texnologiyalari joriy etiladi. Ular dispetcherlik nazorati va maʼlumotlarni yigʻish boʻyicha yangi tyexnik-dasturiy kompleks, shuningdek, elektr energiyasini boshqarish tizimini yaratishni oʻz ichiga oladi. Shu bilan birga, yuzaga kelishi mumkin boʻlgan avariyalarni oldini olish va tezkor bartaraf etish, maʼlumotlarni masofadan turib onlayn tarzda uzatish imkoniyati yaratiladi.
Xaridlar Jahon banki tomonidan moliyalashtiriladigan shartnomalar boʻyicha xaridlar qoʻllanmasida koʻrsatilgan tartiblarga muvofiq amalga oshiriladi. Tanlov Jahon bankining qarz oluvchilari uchun xaridlar yuriqnomasida belgilanganidek, barcha munosib kompaniyalar va jismoniy shaxslar uchun ochiqdir. Loyiha boʻyicha muzokaralar boʻlib oʻtkanidan soʻng, Jahon banki kelishilgan dastlabki xarid rejasini va barcha yangiliklarni oʻzining tashqi veb-saytida eʼlon qilishi belgilangan.
Tyender takliflarini qabul qilish joriy yil 30-noyabr kuniga qadar rejalashtirilgan.
Loyiha boʻyicha tovarlar, ishlar, konsalting boʻlmagan xizmatlar va konsalting xizmatlarini taqdim etish istagida boʻlgan yoki qoʻshimcha maʼlumotga ega bulmoqchi boʻlgan kompaniyalar va jismoniy shaxslar quyidagi manzil boʻyicha murojaat qilishlari mumkin:

Минэнерго: Будет объявлен тендер на реализацию проекта SCADA и EMS в энергосистеме
В целях внедрения современных цифровых технологий, направленных на совершенствование процессов контроля, управления и эксплуатации высоковольтной сети электропередачи, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» объявляется тендер на внедрение технико-программного комплекса диспетчерского управления и сбора данных (SCADA) и системы управления электроэнергией (EMS).
В рамках проекта «SCADA/EMS/RTU и телекоммуникационные и оптоволоконные кабели», АО «Национальные электрические сети» привлекает средства Всемирного банка в размере 115 млн долларов США на покрытие расходов, связанных с установкой информационных систем, приобретением оптических кабелей, а также товаров, работ, консультационных и неконсультационных услуг.
В рамках проекта на 113-ти подстанциях будут установлены цифровые устройства и проложено 2 900 км волоконно-оптической сети связи.
В результате будут внедрены современные цифровые и телекоммуникационные технологии, направленные на совершенствование процессов контроля, управления и эксплуатации системы электропередачи. В их числе создание нового технического и программного комплекса диспетчерского управления и сбора данных, а также системы управления электроснабжением. При этом есть возможность предупреждать и оперативно устранять возможные аварии, дистанционно передавать данные в режиме онлайн.
Закупки осуществляются в соответствии с процедурами, указанными в Руководстве по закупкам для контрактов, финансируемых Всемирным банком. Конкурс открыт для всех правомочных компаний и частных лиц, как указано в Руководстве по закупкам для заемщиков Всемирного банка. Планируется, что после переговоров по проекту, Всемирный банк опубликует согласованный предварительный план закупок и все обновления на своем официальном веб-сайте.
Прием тендерных предложений планируется до 30 ноября текущего года.
Компании и физические лица, желающие предоставить товары, работы, консультационные и неконсультационные услуги в рамках проекта или желающие получить дополнительную информацию, могут обращаться по следующему адресу: