“Uzbekistan GTL” заводи АҚШнинг Hydrocarbon Processing Awards нуфузли мукофотига номзодлар рўйхатига киритилди
• “Uzbekistan GTL” заводи АҚШнинг Hydrocarbon Processing Awards нуфузли мукофотига номзодлар рўйхатига киритилди
“Uzbekistan GTL” zavodi loyihasi AQSHning neft va gazni qayta ishlash sohasidagi yetakchi bo‘lgan Hydrocarbon Processing jurnalining HP Awards nufuzli mukofotining “Eng yaxshi gazni qayta ishlash texnologiyasi nominasiyasi”da kuchli uchlikka nomzod sifatida tanlandi.
Toshkent, 2022 yil, 9 avgust – “O‘zbekneftgaz” AJ va uning “Uzbekistan GTL” tarkibiy bo‘linmasi O‘zbekistondagi GTL zavodi AQSHning yetakchi texnik “Hydrocarbon Processing” nashri tomonidan “ulkan yutuqlari uchun” soha mukofoti uchun eng kuchli uchlikka nomzod sifatida tanlanganini mamnuniyat bilan эълон қилади.
Zavod “Eng yaxshi gazni qayta ishlash texnologiyasi nominasiyasi”da nomzod bo‘ldi va nufuzli “NR” mukofotlari Maslahat kengashi tomonidan ovozga qo‘yildi.
“O‘zbekneftgaz” Aksiyadorlik Jamiyati Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev shunday ta’kidladi:
“Uzbekistan GTL zavodining ushbu mukofotga nomzodlar ro‘yxatiga kiritilgani “O‘zbekneftegaz” aksiyadorlik jamiyati uchun katta sharafdir. Bu bizning biznes va tashkiliy faoliyatimizning barqarorligini ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarimiz xalqaro miqyosda e’tirof etilayotganidan dalolatdir. Bu juda ilhomlantiradi. Men hamkasblarim, hamkorlarimiz va ushbu e’tirofga erishish yo‘lida fidoyi mehnat qilgan barcha insonlarga minnatdorchiligimni bildiraman.”
Uzbekistan GTL Bosh direktori, Faxritdin Abdurasulov shunday dedi:
“Bu “Uzbekistan GTL” va bizning 1000ga yaqin ishchi-xodim va muhandislar va ushbu ajoyib zamonaviy inshootni O‘zbekistonda ishga tushirishga o‘z hissasini qo‘shgan barcha insonlar uchun juda faxrli lahzadir. Mazkur mukofotni qo‘lga kiritish ushbu loyihada tinimsiz va fidoyilik bilan ishlagan xalqaro mutaxassislar jamoasi uchun katta ahamiyat kasb etgan bo‘lar edi”.
Bu yilgi mukofotlar g‘oliblari 2022 yil 12 oktyabrda Xyustonda bo‘lib o‘tadigan tadbirda e’lon qilinadi.

Завод «Uzbekistan GTL» вошел в список номинантов на престижную американскую награду «Hydrocarbon Processing»
• Завод «Uzbekistan GTL» вошел в список номинантов на престижную американскую награду «Hydrocarbon Processing»
Завод «Uzbekistan GTL» вошел в тройку кандидатов в номинации «Лучшая технология переработки газа» ведущего американского издания в области нефте- и газопереработки «Hydrocarbon Processing»
Ташкент, 9 августа 2022 г. – АО «Узбекнефтегаз» и его структурное подразделение «Uzbekistan GTL» рады сообщить (https://www.hydrocarbonprocessing.com/events/awards/2022-finalists), что завод GTL в Узбекистане вошел в тройку лучших кандидатов на получение отраслевой награды за выдающиеся достижения от ведущего технического издания «Hydrocarbon Processing», штаб-квартира которого находится в г. Хьюстоне, США.
Завод был номинирован в категории «Лучшая технология переработки газа» и выдвинут на голосование авторитетным Консультативным советом “HP Awards”.
Мехриддин Абдуллаев, Председатель правления «Узбекнефтегаз»: «Номинирование завода «Uzbekistan GTL» на эту награду — это большая честь для АО «Узбекнефтегаз». Это свидетельствует о том, что наши усилия по обеспечению устойчивости нашего бизнеса и организационная работа находят международное признание. Это очень вдохновляет. Я хотел бы поблагодарить моих коллег, партнеров и всех людей, чей усердный труд позволил нам достичь это признание».
Фахритдин Абдурасулов, Генеральный директор «Uzbekistan GTL»: «Вхождение в число финалистов данной авторитетной награды вызывает большую гордость для «Uzbekistan GTL» и всей нашей команде, состоящей из около 1 000 специалистов, инженеров и всех тех, кто внес свой вклад в запуск этого инновационного и современного объекта в Узбекистане. Получение этой награды имело бы огромное значение для большой команды специалистов, которые неустанно и самоотверженно работали над этим проектом».
Победители наград этого года будут объявлены на мероприятии 12 октября 2022 года в Хьюстоне.
«Uzbekistan GTL» является структурным предприятием АО«Узбекнефтегаз». Завод «Uzbekistan GTL» стал одним из крупнейших и наиболее передовых заводов такого типа в мире. Проект направлен на значительное расширение мощностей Узбекистана по глубокой переработке природного газа и резкое сокращение импорта углеводородного сырья.