Qirg‘iziston energetika sohasidagi ayollar uyushmasi va O‘zbekiston Energetika vazirligining Gender kengashi o‘rtasida hamkorlik va o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi
• Qirg‘iziston energetika sohasidagi ayollar uyushmasi va O‘zbekiston Energetika vazirligining Gender kengashi o‘rtasida hamkorlik va o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi
2022-yilning 9-avgust kuni Cho‘lpon-Ota shahrida Markaziy Osiyo mamlakatlari energetika sohasi xotin-qizlar sammiti doirasida Qirgʻiziston energetika sanoatidagi xotin-qizlar uyushmasi Prezidenti Altinay Abdikerimova va Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi Gender masalalari bo‘yicha kengash raisi Elmira Bekmurodova vakilligida hamkorlik va o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Memorandumga ko‘ra, tomonlar energetika sohasida imkoniyatlarni kengaytirish va ayollarning rolini oshirish bo‘yicha hamkorlik qilish masalalari ilgari surildi.
Bundan tashqari, memorandumda Qirgʻiziston va Oʻzbekiston energetika tizimlarida mehnat qilayotgan xotin-qizlarning ish tajribasini oʻrganish va amaliyotda qoʻllash, energetika sohasida gender masalalariga yoʻnaltirilgan kasblarni, xususan, muhandislik va AKT muhandisligi, muhandislik kasbini tanlayotgan o‘smir qizlarga maslahat berish, shuningdek, qo‘shma loyihalar va tahliliy ishlarni tashkil etish boʻyicha tomonlar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish koʻzda tutilgan.
Qirgʻiziston energetika sanoatidagi xotin-qizlar uyushmasi va O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi Gender masalalari bo‘yicha kengashi o‘z faoliyatida bir xil maqsadlar, tamoyillar va qadriyatlarga amal qiladi: ayollarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga hissa qo‘shish va energetika sohasida ayollarning rolini oshirishga intilish.
Tomonlar hamkorlik munosabatlarini mustahkamlash, samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish niyatlarini bildirdilar.

Ассоциация женщин в энергетике Кыргызстана и Гендерный совет Министерства энергетики Узбекистана подписали Меморандум о сотрудничестве и взаимопонимании
• Ассоциация женщин в энергетике Кыргызстана и Гендерный совет Министерства энергетики Узбекистана подписали Меморандум о сотрудничестве и взаимопонимании
9 августа 2022 года в городе Чолпон-Ата во время саммит-конференции женщин в энергетике стран Центральной Азии состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве и взаимопонимании между Ассоциацией женщин в энергетике Кыргызстана, в лице президента Алтынай Абдыкеримовой и Гендерным советом Министерства энергетики Республики Узбекистан, в лице руководителя Эльмиры Бекмуродовой.
Согласно Меморандуму, стороны намерены сотрудничать для расширения возможностей и повышения роли женщин в энергетике.
Кроме того, меморандум предусматривает создание благоприятных условий для развития сотрудничества между сторонами в части изучения и применения опыта работы женщин, работающих в энергосистемах Кыргызстана и Узбекистана, продвижение гендерно ориентированных профессий в области энергосектора, инженерии и инженерных ИКТ технологий, оказание консультативной, информационной помощи подрастающему поколению-девочек подростков и девушек, выбирающих инженерные профессии, а также организации совместных проектов и аналитических работ.
Ассоциация женщин в энергетике Кыргызстана и Гендерный совет Министерства энергетики Республики Узбекистан в своей деятельности придерживаются схожих целей, принципов и ценностей: содействуют защите прав и законных интересов женщин и стремятся к повышению роли женщин в энергетике.
Стороны выразили намерения укреплять партнерские отношения и развивать эффективное и взаимовыгодное сотрудничество.