O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi huzuridagi Tarmoqlararo energiyani tejash jamg‘armasi va AT “Xalq banki” o‘rtasida aholiga energiya tejamkor va qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini xarid qilish uchun yashil isteʼmol kreditlari ajratish yo‘nalishida Bosh kelishuv imzolandi.
Ushbu bitim Energetika vazirligi huzuridagi Tarmoqlararo energiyani tejash jamg‘armasi ijrochi direktori Elzod Raxmanov va AT “Xalq banki” Boshqaruvi raisi o‘rinbosari Dilshod Qutliyev tomonidan imzolandi.
Kelishuv doirasida Bank Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan aholiga energiya tejamkor va qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini sotib olish uchun Markaziy bankning asosiy stavkasidan oshmagan holda 5 yil muddatga yashil isteʼmol kreditlari ajratish rejalashtirilgan.
Ushbu kredit mablag‘larini ajratish orqali aholining energiya resurlariga tobora oshib borayotgan talabini qondirishga va atrof muhitga zararli gazlar ajralishini kamaytirishga erishiladi.

Минэнерго: Возможности для приобретения установок на основе ВИЭ расширяются
Между межотраслевым Фондом энергосбережения при Министерстве энергетики Республики Узбекистан и АК «Народный банк» подписано Генеральное соглашение, предусматривающее выдачу зеленых потребительских кредитов населению для приобретения энергосберегающих и возобновляемых источников энергии за счет средств Фонда.
Соглашение подписали исполнительный директор Межотраслевого фонда энергосбережения при Министерстве энергетики Элзод Рахманов и заместитель председателя правления АК «Народный банк» Дилшод Кутлиев.
При этом зеленые потребительские кредиты выдаются сроком в 5 лет.
Зеленые потребительские кредиты помогут удовлетворить растущую потребность населения в энергоресурсах и сократить выбросы парниковых газов в окружающую среду.