O‘zbekiston-Saudiya energetika hamkorligining yangi bosqichi
O‘zbekiston Energetika vazirligi, Saudiya Arabistoni Energetika vazirligi va Saudiya kompaniyalari o‘rtasida umumiy qiymati 12 mlrd dollar bo‘lgan uchta yirik kelishuv imzolandi, bu O‘zbekiston-Saudiya energetika hamkorligining yangi bosqichi sari yana bir muhim qadam bo‘lib hisoblanadi.
Bitimlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Saudiya Arabistoni Podshohligiga davlat tashrifi doirasida imzolandi.
Bitimlar ikki davlat oʻrtasida yoqilgʻi-energetika kompleksidagi hamkorlikni rivojlantirish platformasiga aylanishi koʻzda tutilgan. Xususan, Oʻzbekistonda yashil vodorod sektorini rivojlantirish boʻyicha oʻzaro hamkorlik, jumladan Saudiya tomoni investitsiyalari koʻzda tutilgan.
Birinchi hujjat – ACWA Power kompaniyasi tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasida quvvati 1,5 GVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish to‘g‘risidagi bitim. Ushbu loyiha nafaqat mintaqadagi, balki butun dunyodagi eng yirik shamol stansiyasiga aylanadi. Shamol stansiyasi quvvati 1,65 million xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlash va yiliga 2,4 million tonna uglerod chiqindilari chiqishini oldini olish imkoniyatiga ega bo‘lish rejalashtirilgan.
ACWA Power and Air Products kompaniyasi bilan Oʻzbekiston Respublikasida yashil vodorodni ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlarini rivojlantirish va keyinchalik ishlab chiqarishga yoʻnaltirilgan ikkinchi Hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Shuningdek, Saudiya tomonining O‘zbekiston Respublikasi energetika kompleksiga yaqin 5 yilda 10 milliard dollar sarmoya kiritish niyatini bildiruvchi hujjat imzolandi. Uning doirasida qator istiqbolli yo‘nalishlarda loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan. Ular orasida:
- qayta tiklanadigan energetika sohasida hamkorlikni davom ettirish - shamol va quyosh energiyasiga asoslangan ishlab chiqarish, shuningdek, elektr energiyasini ishlab chiqarish uchun quyosh energiyasining konsentrlangan loyihalari;
- tabiiy gazdan yoqilg‘i sifatida foydalaniladigan ishlab chiqarish loyihalari, xususan, gaz turbinalari asosidagi estrodiol elektr stansiyalari bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirish;
- tarmoq barqarorligini ta’minlash uchun elektr energiyasini saqlash va to‘plashning eng zamonaviy texnologiyalaridan foydalanishga qaratilgan loyihalar, gidroelektr stansiyalari negizida saqlash stansiyalari uchun;
- energetika sohasida qo‘llaniladigan asbob-uskunalar, ehtiyot qismlar va xizmatlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, kadrlar salohiyatini oshirish va qo‘shma ilmiy ishlanmalar sohasida hamkorlik.
Malumot uchun.
Bugungi kunga qadar O‘zbekistonda Saudiya Arabistoni hamkorlari, xususan, Saudiyaning yetakchi ishlab chiqaruvchisi, sarmoyadori va elektr stansiyalari operatori bo‘lgan ACWA Power kompaniyasi, shuningdek, butun dunyo bo‘ylab suvni tuzsizlantirish va yashil vodorod zavodlari bilan hamkorlikda qator energetika loyihalari amalga oshirilmoqda.
Shunday qilib, ACWA Power kompaniyasi Buxoro viloyatining ikkita tumanida har biri 500 megavatt quvvatga ega ikkita shamol elektr stansiyasini qurmoqda. Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qorauzak tumanida 100 megavatt quvvatga ega shamol elektr stansiyasi qurilmoqda.
Ayni paytda Saudiyaning ushbu kompaniyasi Sirdaryo viloyatining Shirin shahrida quvvati 1500 megavatt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasini qurmoqda va uni
2023 yilning to‘rtinchi choragida foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Ushbu 3 ta shamol elektr stansiyasi va Sirdaryodagi issiqlik elektr stansiyasining umumiy quvvati 2600 megavattni tashkil qiladi.

Новый этап узбекско-саудовского энергетического сотрудничества
Министерством энергетики Республики Узбекистан, Министерством энергетики Саудовской Аравии и саудовскими компаниями подписано три крупных соглашения о развитии на сумму 12 миллиардов долларов США, реализация которых станет кардинальным шагом к новому этапу узбекско-саудовского энергетического сотрудничества.
Соглашения были подписаны в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Королевство Саудовской Аравии.
Договоренности призваны стать платформой для развития сотрудничества в топливно-энергетическом комплексе между двумя странами. В частности, предусмотрено взаимодействие, в том числе инвестиции саудовской стороны, в развитие в Узбекистане зелёного водорода.
Первым документом является Соглашение  по строительству компанией ACWA Power ветропарка мощностью 1,5 ГВт в Республике Каракалпакстан. Данный проект станет крупнейшей ветроэлектростанцией не только в регионе, но и во всём мире. Планируется, что мощности ВЭС смогут обеспечивать электроэнергией 1,65 миллиона домохозяйств и компенсировать 2,4 миллиона тонн выбросов углерода в год.
Второе Соглашение о сотрудничестве, ориентированное развитие научно-исследовательских разработок  и последующего производства зеленого водорода в Республике Узбекистан, подписано с компаниями ACWA Power и  Air Products.
Также, подписан документ выражающий намерение саудовской стороны инвестировать в энергетический комплекс Республики Узбекистан в следующие 5 лет 10 млрд.долл. В его рамках планируется реализовать проекты в ряде перспективных направлений. В их числе:
- продолжение сотрудничества в области ВИЭ – генерации на основе ветряной и солнечной энергии, а также проекты концентрированной солнечной энергии для производства электроэнергии;
- дальнейшее взаимодействие по проектам генерации с использованием природного газа в качестве топлива, в частности, по электростанциям с комбинированным циклом, основанным на газовых турбинах;
- проекты, нацеленные на использование самых современных технологий по хранению и аккумулированию электроэнергии для обеспечения стабильности сети, по аккумулирующим станциям на основе ГЭС;
- партнёрство в области локализации производства оборудования, запасных частей и услуг, используемых в энергетическом секторе, в сфере наращивания человеческого потенциала и совместных научных разработок.
Для справки.
На сегодняшний день в Узбекистане совместно с партнёрами из Саудовской Аравии реализуется ряд энергетических проектов, в частности с компанией ACWA Power, являющейся ведущим саудовским разработчиком, инвестором и оператором электростанций, а также установок по опреснению воды и зеленого водорода по всему миру.
Так, ACWA Power в двух районах Бухарской области строит 2 ветряные электростанции мощностью по 500 мегаватт каждая. Также ветроэлектростанция мощностью 100 мегаватт строится в Караузякском районе Республики Каракалпакстан.
В то же время эта саудовская компания строит тепловую электростанцию мощностью 1500 мегаватт в городе Ширин Сырдарьинской области, ввод ее в эксплуатацию планируется в четвертом квартале 2023 года.