O‘zbekiston Energetika vazirligi Namangan viloyatidagi “O‘ztransgaz” AJga qarashli magistral gaz quvuri o‘tgan yer maydonida noma’lum shaxslar tomonidan kelishmasdan yerni qazish ishlari olib borilganligi natijasida gaz quvuriga shikast yetkazganligi to‘g‘risida xabar beradi.
Ushbu gaz quvuri To‘raqo‘rg‘on IESni yoqilg‘i bilan ta’minlaydi. Mazkur gaz quvuriga yetkazilgan shikast natijasida To‘raqo‘rg‘on issiqlik elektr stansiyasi favqulodda to‘xtatildi.
Hozirgi vaqtda nosozliklarni bartaraf etish, shuningdek, elektr ta’minoti uchun zaxira quvvatlarini ishga tushirish bo‘yicha barcha choralar ko‘rilmoqda.
Boshqa elektr stansiyalarida zaxira energobloklarini ulash bo‘yicha ishlarni bajarish uchun ma’lum vaqt zarurligini inobatga olgan holda, ayrim hududlarda elektr ta’minotida qisqa muddatli uzilishlar kuzatilishi mumkin.
Mazkur holat yuzasidan surishtiruv harakatlari olib borilmoqda. Keltirilgan noqulayliklar uchun iste’molchilardan uzr so‘raymiz.

Официальное сообщение
Министерство энергетики Узбекистана сообщает, что неустановленными пока лицами, проводившими без соответствующего согласования земельные работы, повреждена на территории Наманганской области магистральная линия газового трубопровода, принадлежащего АО «Узтрангаз».
Данный трубопровод обеспечивал топливом Туракурганскую ТЭС. Произошедшее привело к вынужденной аварийной остановке Туракурганской электростанции.
В настоящее время принимаются все меры по устранению неполадок, а также подключению резервных мощностей для энергоснабжения.
Принимая во внимание необходимость определенного времени для проведения работ по подключению резервных блоков на других электростанциях, в регионах могут наблюдаться отдельные случаи перебоев в электроснабжении.