ХОДИМЛАРНИНГ ХАВФСИЗЛИГИ – ҲАММА НАРСАДАН УСТУН
Ходимлар ва аҳолининг хавфсизлиги ва соғлиғини таъминлаш учун жамият олдида жавобгарлик даражасини тушунган ҳолда, ЛУКОЙЛ ўз ишида саноат хавфсизлиги, меҳнатни ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги юқори стандартларга амал қилади.
ЛУКОЙЛ нефт-газ корхонаси объектларида иш вақти давомида хавфсиз ишлаб чиқариш ва одамлар саломатлиги муҳим устувор йўналишлардан бири бўлиб келган ва шундай бўлиб келмоқда. ЛУКОЙЛ хавфсизлик маданиятини тарғиб қилиш ва ишларни хавфсиз бажариш учун қоидалар ва кўрсатмаларга риоя қилинишини кузатиш бўйича фаол иш олиб бормоқда. Ахир, хавфли ишлаб чиқаришда ва юқори волтли электр қувватли объектларда ишлаш ишчиларнинг алоҳида эътиборини талаб қилади.
ЛУКОЙЛ саноат хавфсизлиги учун норматив-ҳуқуқий базани яратишга катта эътибор беради. Шундай қилиб, Компанияда Саноат хавфсизлиги ва меҳнат ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида сиёсат, Олтин қоидалар – яъни хавфсизлик белгилари ёрдамида ишларни хавфсиз бажариш учун асосий талаблар, меҳнатни муҳофаза қилиш бўйича ўнлаб йўриқномалар жорий этилган.
ЛУКОЙЛ ходимлари билан доимий равишда саноат хавфсизлиги, меҳнат ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида ўқитиш, имтихон ва кўрсатмалардан ўтиш ўтказилади. Саноат хавфсизлиги, меҳнат ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги энг яхши халқаро амалиётлар татбиқ этилмоқда.
Интизомни ошириш ва меҳнат хавфсизлиги қоидаларига риоя қилиш учун ЛУКОЙЛ объектларида энергетиклар ва электрчилар учун видеорегистраторлар жорий этиш ушбу йўналишдаги пилот лойиҳалардан бири ҳисобланади. Видеорегистраторлар электр ускуналарида техник хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш катта хавф туғдирадиган ишлар олиб борилганда ўрнатилади.
ЛУКОЙЛ ходимлари учун ишлаб чиқариш хавфсизлиги, меҳнат ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўйиладиган талаблар пудратчилар фаолиятига ҳам тўлиқ қўлланилади. Компания турли мамлакатлар мутахассислари ва ишчилари ишлайдиган маҳаллий ва хорижий пудратчилар билан ишлаш бўйича катта тажрибага эга.
Хавфсиз ишлаб чиқариш намунаси деб номланган ЛУКОЙЛ-Ўзбекистон компанияси бир неча бор эришган ютуқлари учун фахрий ёрлиқлар билан тақдирланган. Шу жумладан виждонан ишлаганлик, юқори профессионаллик ва ишлаб чиқариш объектларининг ёнғин хавфсизлигини таъминлашга қўшган ҳиссаси учун «Саноатгеконтехназорат» Давлат инспекциясининг Сертификати билан тақдирланган.
ЛУКОЙЛнинг Ўзбекистондаги фаолияти давомида ишлаб чиқаришдаги хавфсизлик қоидаларига қатъий риоя қилингани туфайли, техноген авариялар ва экологик оқибатларга олиб келадиган бирон бир ҳодисага йўл қўйилмаган.

БЕЗОПАСНОСТЬ ПЕРСОНАЛА- ПРЕВЫШЕ ВСЕГО
Понимая степень ответственности перед обществом за обеспечение безопасности и здоровья персонала и населения, ЛУКОЙЛ в своей работе руководствуется высокими стандартами в области промышленной безопасности, охраны труда и окружающей среды.
На объектах нефтегазового предприятия ЛУКОЙЛ всегда одним из важных приоритетов были и остаются - безопасное производство и здоровье людей в период работы. ЛУКОЙЛ ведет активную работу по пропаганде культуры безопасности и контролю за соблюдением требований правил и инструкций по безопасному выполнению работ. Ведь работа на опасном производстве и на объектах с высоким напряжением электричества требует особого внимания со стороны работников.
ЛУКОЙЛ уделяет большое внимание созданию нормативной базы соблюдения промышленной безопасности. Так, в Компании внедрены Политика в области промышленной безопасности и охраны труда и окружающей среды, Золотые правила – ключевые требования безопасного выполнения работ с использованием знаков безопасности, десятки инструкций по охране труда.
С персоналом ЛУКОЙЛа регулярно проводятся обучение, аттестации, инструктажи в области промышленной безопасности, охраны труда и окружающей среды. Внедряются лучшие международные практики в области промышленной безопасности, охраны труда и окружающей среды.
Одним из пилотных проектов в этом направлении является внедрение видеорегистраторов для энергетиков и электриков на объектах ЛУКОЙЛа в целях повышения уровня дисциплины и соблюдения техники безопасности труда. Видеорегистраторы устанавливаются во время проведения работ повышенной опасности по обслуживанию и ремонту электрооборудования.
Требования промышленной безопасности, охраны труда и окружающей среды, установленные для персонала ЛУКОЙЛа, в полной мере распространяются и на деятельность подрядных организаций. Компанией накоплен огромный опыт работы с местными и иностранными подрядными организациями, где работают специалисты и рабочие из разных стран.
ЛУКОЙЛ-Узбекистан, по праву называясь образцом безопасного производства, неоднократно награждался почетными грамотами за достигнутые успехи, включая Сертификат Государственной инспекции «Саноатгеконтехназорат» за добросовестный труд, высокий профессионализм, большой вклад в обеспечение промышленной и пожарной безопасности производственных объектов.
Благодаря строгому контролю за соблюдением правил безопасности на производстве, за все годы деятельности ЛУКОЙЛа в Узбекистане не допущено техногенных аварий и инцидентов с экологическими последствиями.