Energetika vazirligi: Navoiy viloyatida quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish loyihasini moliyalashtirish bo‘yicha bitimlar imzolandi
• Energetika vazirligi: Navoiy viloyatida quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish loyihasini moliyalashtirish bo‘yicha bitimlar imzolandi
Bugun, 31-avgust kuni Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi tomonidan Navoiy viloyati Tomdi tumanida 500 megavatt (MVt) quvvatga ega, O‘zbekistondagi birinchi sanoat miqyosdagi shamol elektr stansiyasini qurish loyihasini moliyalashtirish bo‘yicha bitimlar imzolandi.
•500 megavatt quvvatga ega Zarafshon shamol elektr stansiyasi Markaziy Osiyodagi eng yirik loyiha hisoblanadi; yiliga 1,1 million tonna karbonat angidridni almashtirib, 500 000 xonadonni yetarli elektr energiyasi bilan taʼminlaydi.
•Loyiha O‘zbekistonning 2030 yilga borib elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojining 25 foizini qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan qondirish bo‘yicha olib borilayotgan maqsadi doirasida amalga oshirilmoqda.
“Birlashgan Arab Amirliklari va O‘zbekiston Respublikasi 2050 yilgacha uglerod neytralligiga erishishda pragmatik iqlim choralarini ko‘rish bo‘yicha umumiy maqsadlarga erishishni ilgari surmoqda. BAA va “Masdar”ning qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha katta tajribasidan foydalangan holda, O‘zbekiston iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashda mintaqada yetakchi o‘rinni egallashi, global energiya almashinuvini kuchaytirishga yordam berish va uglerod chiqindilarini kamaytirishda dadil qadam tashlanmoqda. Ushbu loyiha O‘zbekistonning energiya xavfsizligi va diversifikatsiya strategiyasiga ijobiy hissa qo‘shish bilan birga, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi”, - dedi BAA Sanoat va ilg‘or texnologiyalar vaziri, Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha maxsus elchi va “Masdar” kompaniyasi raisi doktor Sulton Ahmad Al-Jaber.
“Bugun biz ushbu muhim loyihada muhim bosqichga erishganimizni nishonlayapmiz, bu O‘zbekistonni qayta tiklanuvchi energiya manbalari bo‘yicha o‘zining ulkan maqsadlariga erishish yo‘lida yana bir qadamga yaqinlashtirmoqda. O‘zbekiston “Masdar” uchun asosiy strategik investitsiyaviy yo‘nalishdir va biz mamlakatdagi kuchli loyihalar portfelini rivojlantirish va ularni amalga oshirishda davom etishni intiqlik bilan kutamiz”, - dedi “Masdar” kompaniyasining bosh ijrochi direktori Muhammad Jamil Al Ramohi shunday dedi.
“Masdar” 2020 yilda O‘zbekiston hukumati bilan Markaziy Osiyodagi eng yirik loyiha bo‘lgan Zarafshon shamol elektr stansiyasini loyihalashtirish, qurish va ishlatish bo‘yicha ikki tomonlama bitimlar imzoladi. Loyiha 600 million AQSH dollaridan ortiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishi kutilmoqda va O‘zbekistonning 2030 yilga qadar elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojining 25 foizini qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan qondirishga qaratilgan saʼy-harakatlarining bir qismi bo‘lib hisoblanadi.
Zarafshon shamol elektr stansiyasi “Masdar”ning O‘zbekistondagi ikkinchi sanoat miqyosdagi yirik loyihasi bo‘lib, birinchisi Navoiy viloyatining Karmana tumanida quvvati 100 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi loyihasi bo‘lib, u 2021 yilda ishga tushirilgan edi.
2024 yil yakuniga qadar ishga tushirilishi rejalashtirilgan mazkur 500 MVt quvvatga ega Zarafshon shamol elektr stansiyasi yiliga 1,1 million tonna zararli chiqindilarni chiqishini oldini oladi, shu bilan birga 500 mingta xonadonni elektr energiyasi bilan taʼminlaydi. “Masdar” 2020 yil iyun oyida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va “O‘zbekiston milliy elektr tarmog‘i” AJ bilan Zarafshon shamol elektr stansiyasi uchun investitsiya va elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitimlarni imzoladi.
Shuningdek, “Masdar” o‘tgan yili O‘zbekistonda umumiy quvvati 897 MVt bo‘lgan fotoelektr stansiyalari (QFES) loyihalarini qurish bo‘yicha bitimlarni ham imzolagan edi. Loyihalar O‘zbekistonning Samarqand, Jizzax va Sherobod viloyatlarida ishga tushiriladi.
“Masdar” dunyodagi eng tez rivojlanayotgan qayta tiklanuvchi energiya kompaniyalaridan biri bo‘lib, uning quvvati 2030 yilga borib 50 GVt, keyingi yillarda esa 100 GVtdan oshishi kutilmoqda.
“Masdar” kompaniyasi haqida
Abu-Dabining qayta tiklanuvchi energiya kompaniyasi – “Masdar” global barqarorlik muammolarini hal qilish uchun qayta tiklanuvchi energiya, barqaror shahar rivojlanishi va toza texnologiyalarni tijoratlashtirish va amalga oshirishni ilgari surmoqda. Bugungi kunda “Masdar” 40 ga yaqin mamlakatlarda, jumladan BAA, Iordaniya, Saudiya Arabistoni, Mavritaniya, Misr, Marokash, Buyuk Britaniya, AQSH, Avstraliya, Serbiya, Hindiston, Indoneziya, O‘zbekiston va boshqa ko‘plab mamlakatlarda faoliyat yuritadi.

Uzbekistan’s Ministry of Energy announces financial close of Central Asias' largest wind farm
Tashkent - 31 August 2022: The Ministry of Energy of Uzbekistan announces it has reached financial close on a 500 MW wind farm close to the city of Zarafshan in the country’s Navoiy region.
An opening ceremony was held in Tashkent on [x] August, attended by (insert attendees).
The wind farm will be built by Masdar, one of the world’s leading renewable energy companies, based in Abu Dhabi. Upon completion, the wind farm will be Central Asia’s largest, powering 500,000 homes and replacing 1.1 million tons of CO2 annually.
Commercial operations are expected to commence by the end of 2024, and the government of Uzbekistan expects over US$600 million in Foreign Direct Investment to flow into the country regarding the project.
Masdar is a trusted partner of Uzbekistan and is currently contracted to develop an additional 890 MW of photovoltaic (“PV”) capacity at sites in the Samarkand, Jizzakh and Sherabad regions over the coming years.
Mohamed Jameel Al Ramahi, Chief Executive Officer of Masdar, commented:
“Today we are celebrating reaching a significant milestone in this landmark project, one that takes Uzbekistan a step closer to achieving its ambitious renewable energy goals. Uzbekistan is a key strategic investment destination for Masdar, and we look forward to continuing to develop and grow our strong portfolio of projects in the nation.”
Following last year’s launch of the 100 MW Nur Navoiy PV power plant - Uzbekistan’s first independent solar power producer - the Zarafshan wind farm is the second utility-scale renewables project developed by Masdar in Uzbekistan. Power Purchase Agreements for the plant’s output have been in place with the Ministry of Investments and Foreign Trade and JSC National Electric Grid of Uzbekistan since June 2020.
Uzbekistan’s long-term strategy to diversify its energy mix targets 8 GW of solar and wind power by 2026 and 12 GW of renewable sources by 2030.
About Uzbekistan’s energy sector
Uzbekistan’s energy sector is rapidly growing in its diversity, forward-looking development, and its attraction to investors – all driven by substantial market liberalization since President Mirziyoyev’s tenure began in 2016.
Demand for electricity in Uzbekistan is expected to increase from the current 74 billion kWh to 110 billion kWh by 2030, necessitating ambitious investment and sector development.
Natural gas production in Uzbekistan is expected to increase to 66.1 billion m3. With consumption estimated at 56.5 billion m3, there is considerable scope for petrochemical and other industrial uses.
Uzbekistan is progressive and ambitious on green energy policy. The country has pledged to reach a 30% renewables share in electricity production by 2030, and net-zero carbon emissions by 2050. To achieve these goals, development of 5.5 GW solar and wind capacity is currently underway.
Uzbekistan has been privileged to partner with several renowned international development institutions to realize its energy strategy across fossil and renewable resources. Investment programs and tenders have been conducted with the help of the European Bank of Development and Reconstruction, the Asian Development Bank, and the World Bank.
About Masdar
Abu Dhabi’s renewable energy company Masdar is advancing the commercialization and deployment of renewable energy, sustainable urban development and clean technologies to address global sustainability challenges.
Wholly owned by Mubadala Investment Company, the strategic investment company of the Government of Abu Dhabi, our mandate is to help maintain the UAE’s leadership in the global energy sector, while supporting the diversification of both its economy and energy sources for the benefit of future generations.
Masdar is active in around 40 countries, including the UAE, Jordan, Saudi Arabia, Mauritania, Egypt, Morocco, the UK, the US, Australia, Serbia, India, Indonesia, Uzbekistan, and many more.