Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodida mahalliy xomashyoni qayta ishlash ko‘paymoqda
Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodida O‘zbekiston neftini qayta ishlash ulushi qariyb 90 foizga yetkazildi.
Bu o‘sish 2019-yil oxiridan buyon O‘zbekistonda 103 ta konga egalik qiluvchi SEG kompaniyasi tomonidan mahalliy xomashyo ishlab chiqarish sur’atini oshirish hisobiga amalga oshirildi. SEG Respublikani o‘z xomashyosi bilan ta’minlash darajasini oshirish uchun katta mablag’ ajratmoqda.
Agar 2020-yilning 7 oyi davomida xorijiy neft importi 37 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 2021-yilning shu davrida 24 foizni tashkil etgan. Va joriy yilning 7 oyidan keyin Fargona neftni qayta ishlash zavodining qayta ishlash tarkibidagi import qilinadigan neftning ulushi 4% dan oshmadi. Xorijiy neft importining qisqarishi fonida O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan neft hajmi ortib bormoqda.
Joriy yilning may oyida davlat ulushini sotib olgan O‘zbekistondagi eng yirik neft-gaz kompaniyalaridan biri “Sanoat Energetika Guruhi” (SEG) birinchi yarim yillikda 276 ming tonna suyuq uglevodorod ishlab chiqardi, bu esa o‘tgan yilning shu ko‘rsatkichiga nisbatan 9 foizga ko‘proq. Korxona tomonidan qazib olingan barcha xomashyo FNQZga qayta ishlashga yuborildi.
“Yangi O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishda mahalliy xomashyo qazib olish va qayta ishlashni koʻpaytirish katta rol o‘ynaydi. Ilgari FNQZ asosan Qirg‘iziston va Qozog‘istondan import qilinadigan neftni qayta ishlagan. Hozir mamlakatimiz hududlari – Muborak, Qarshi, Andijondan ishlab chiqarilgan neftni qayta ishlayapmiz. Bizning rejalarimiz korxonaning ish hajmini sezilarli darajada oshirishni o‘z ichiga oladi. Kelgusi yil oxirigacha 2 million tonna neftni qayta ishlash zavodini yuklashni rejalashtirganmiz. FNQZ uzoq vaqt davomida bunday raqamlarni bilmas edi”, - dedi SEG ijrochi direktori To‘lqin Yusupov.
Kelgusida import qilinadigan neftni qayta ishlashni 0 foizgacha qisqartirishni va butun e’tiborini O‘zbekiston hududida ishlab chiqarilgan neftni qayta ishlashga qaratishni rejalashtirmoqda.
Ma’lumot
“Sanoat Energetika Guruhi” MChJ XK, SEG (2021-yil noyabrigacha – Jizzax Petroleum) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 3-maydagi PQ-2949-son qaroriga asosan 2017-yilda tashkil etilgan. Kompaniyaning maqsadi uglevodorod xomashyosini chuqur qayta ishlash va yuqori sifatli neft mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha mamlakatimizning ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish, shuningdek, O‘zbekiston neft va gaz sanoatining eksport salohiyatini oshirishdan iborat.
2019-yilda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 15-dekabrdagi “O‘zlashtirilishi qiyin bo‘lgan konlardan neft qazib olish va uglevodorodlarni qayta ishlash hajmini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, 1002-son bilan kompaniya 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan neft ishlab chiqarishni ko‘paytirish dasturi ijrochisi bo‘ldi. Bugungi kunda 103 ta kon boʻyicha yer qaʼridan foydalanish huquqi geologiya-qidiruv va foydali qazilmalarni qazib olish uchun yer qaʼri uchastkalaridan foydalanish huquqini beruvchi litsenziyalarni tegishli roʻyxatdan oʻtkazgan holda, shuningdek, tegishli kon va yer uchastkalarini rasmiylashtirgan holda SEGga oʻtkazildi.
SEG neft-gaz kompaniyasi bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasida neft qazib olishning qariyb 80 foizini tashkil qiladi. 2021-yilda ishlab chiqarishning umumiy hajmi 498,9 ming tonna neftni tashkil etdi. Gaz - 401 mln m3.
2021-yilda kompaniya tomonidan ichki bozorda 285 ming tonnadan ortiq dizel yoqilg‘isi va 209 ming tonnadan ortiq turli markadagi avtomobil benzini sotildi. Kompaniyada 3300 dan ortiq xodim ishlaydi. Ishlab chiqarish sexlari Qarshi, Muborak va Andijonda joylashgan.
Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 7-fevraldagi “Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi” MChJ quvvatlaridan samarali foydalanish va zavodni modernizatsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 67-son qarori bilan SEG 100 foiz davlat ulushi bo‘yicha ishonchli boshqaruvchi sifatida jalb etildi. Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi ustav kapitalida. 2022-yil may oyida kompaniya korxonaning davlat ulushini sotib oldi va FNQZning yangi egasiga aylandi. Korxonada umumiy qiymati 389 million AQSH dollari bo‘lgan korxonani modernizatsiya qilish bo‘yicha keng ko‘lamli loyiha amalga oshirilmoqda.
Kompaniyaning asosiy vazifasi - O‘zbekiston Respublikasi aholisi va korxonalarini jadal rivojlanayotgan iqtisodiyot va o‘sib borayotgan iste’mol sharoitida yuqori sifatli energiya resurslari bilan ta’minlashdan iborat.

Ферганский НПЗ наращивает переработку местного сырья
Это увеличение стало возможно благодаря повышению темпов добычи местного сырья со стороны компании SEG, которая с конца 2019 года владеет 103 месторождениями Узбекистана. SEG инвестирует существенные средства в повышение степени обеспечения республики собственным сырьем.
Если за 7 месяцев 2020 года импорт иностранной нефти составлял 37%, то за аналогичный период 2021 года - уже 24%. А по истечению 7 месяцев текущего годи доля импортной нефти в структуре переработки ФНПЗ не превышает 4%. На фоне сокращения импорта иностранной нефти, увеличивается объем добываемой в Узбекистане.
Одна из крупнейших нефтегазовых компаний Узбекистана, Sanoat Energetika Guruhi (SEG), которая приобрела государственную долю ФНПЗ в мае текущего года, добыла в первом полугодии 276 тысяч тонн жидких углеводородов, что на 9% выше, чем аналогичный показатель предыдущего года. Все сырье, добытое компанией, было направлено на переработку на ФНПЗ.
“Повышение добычи и переработки местного сырья играет большую роль в развитии экономики нового Узбекистана. Раньше ФНПЗ в основном перерабатывал импортную нефть из Кыргызстана и Казахстана. Сейчас мы перерабатываем нефть, добываемую из регионов нашей страны - Мубарека, Карши и Андижана. В наших планах – существенное увеличение загруженности предприятия. К концу следующего года мы планируем загрузить предприятие на 2 млн тонн по переработке нефти. Таких цифр ФНПЗ не знал давно”, - отметил исполнительный директор SEG Тулкин Юсупов.
В дальнейшем будущем ФНПЗ планирует снизить переработку импортной нефти до 0% и сосредоточить все свое внимание на переработке нефти, добываемой внутри Узбекистана.
ИП ООО «Sanoat Energetika Guruhi», SEG (до ноября 2021 – Jizzakh Petroleum) была создана в 2017 году в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №PP-2949 от 3 мая 2017. Компания была создана с целью расширения производственных мощностей страны по глубокой переработке углеводородного сырья и производства качественных нефтепродуктов, а также повышения экспортного потенциала нефтегазовой отрасли Узбекистана.
В 2019 году, согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «O мерах по дальнейшему увеличению добычи нефти из месторождений с трудноизвлекаемыми запасами и объемов переработки углеводородного сырья» от 15.12.2019г. №1002, компания стала исполнителем Программы увеличения добычи нефти на 2020-2030 годы. Сегодня SEG переданы права недропользования на 103 месторождения с соответствующим оформлением лицензий на право пользования участками недр для геологического изучения и добычи полезных ископаемых, а также оформления соответствующих горных и земельных отводов.
SEG – нефтегазовая компания, на долю которой приходится около 80% добычи нефти в Республике Узбекистан. Общий объем добычи в 2021 году составил 498,9 тыс. т. нефти. Газа – 401 млн. м3. За 2021 год компанией на внутреннем рынке реализовано свыше 285 тыс. тонн дизтоплива и более 209 тыс. тонн автобензина различных марок. В компании работают свыше 3300 сотрудников. Производственные цеха расположены в г. Карши, г. Мубарек и г. Андижан.
Постановлением Кабинета Министров от 7 февраля 2020 года № 67 «О мерах по эффективному использованию мощностей ООО «Ферганский нефтеперерабатывающий завод» и осуществлению модернизации завода» SEG был привлечен доверительным управляющим 100% доли государства в уставном капитале Ферганского НПЗ. В мае 2022 года компания выкупила государственную долю предприятия и стала новым собственником ФНПЗ. Компания реализует масштабный проект по модернизации предприятия общей стоимостью в 389 млн. долларов США.
Ключевая задача компании – обеспечение жителей и предприятий Республики Узбекистан качественными энергоресурсами в условиях активно развивающейся экономики и роста потребления.