“Hozirgi kunda yurtimizda umumiy quvvati 1000 MVt bo‘lgan quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha tender tanlovlari qizg‘in davom etmoqda” — Abdullajon Otaboyev
• “Hozirgi kunda yurtimizda umumiy quvvati 1000 MVt bo‘lgan quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha tender tanlovlari qizg‘in davom etmoqda” — Abdullajon Otaboyev
Energetika vazirligining Qayta tiklanuvchi energiya manbalari boshqarmasi boshlig‘i Abdullajon Otaboyev O‘zbekistonda quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi (videointervyu).
“Hozirda Respublikamizda quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha 3 ta tender tanlovlari qizg‘in davom etyapti.
Birinchisi, bu Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan birgalikda Buxoro, Namangan va Xorazm viloyatlarida umumiy quvvati 500 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalari;
Ikkinchisi, Osiyo taraqqiyot banki bilan Qashqadaryo viloyatining Gʻuzor tumanida 300 MVt quvvatli quyosh elektr stansiyasi va energiya saqlovchi tizimlar;
Uchinchisi, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasida 200 MVt quvvatli shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha tender tanlovlarimiz davom etyapti.
Joriy yilning oxiri va keyingi yil boshlarida mazkur 3 ta tanlovlarimiz yakunlanadi va investorlar aniqlanadi.
Yangi loyihalar bo‘yicha ham yer maydonlarini o‘rganib boryapmiz. Masalan, hozir Farg‘ona viloyatida 100 MVt quvvatli quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha hamda Jizzax viloyatining Yangiobod tumanida gibrit usulidagi innovatsion yirik quvvatli quyosh va shamol energiyasidan foydalangan holda stansiya qurish bo‘yicha juda ham murakkab tahlillar olib borilmoqda”, — dedi Abdullajon Otaboyev.

«В настоящее время в нашей стране полным ходом идут тендеры по проектам строительства солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 1000 МВт» — Абдуллажон Отабоев
• «В настоящее время в нашей стране полным ходом идут тендеры по проектам строительства солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 1000 МВт» — Абдуллажон Отабоев
Начальник управления возобновляемых источников энергии Министерства энергетики Абдуллажон Отабоев пояснил о строительстве солнечных и ветряных электростанций в Узбекистане (видео).
«В настоящее время в нашей республике полным ходом идут 3 тендера на строительство солнечных и ветряной электростанций.
Первый тендер проходит по проекту строительства солнечных фотоэлектрических станций (ФЭС) общей мощностью 500 МВт в Бухарской, Наманганской и Хорезмской областях, который организован совместно с Международной финансовой корпорацией.
Второй – по проекту ФЭС мощностью 300 МВт в Гузарском районе Кашкадарьинской области, а также системы хранения энергии, - с Азиатским банком развития;
Третий тендер проходит по проекту строительства ветроэлектростанции (ВЭС) мощностью 200 МВт в Республике Каракалпакстан и реализуется в сотрудничестве с Европейским банком реконструкции и развития.
Завершение проведения тендеров и подведение их итогов запланированы на конец текущего года – начало следующего, в результате чего будут определены инвесторы проектов.
В настоящее время продолжается всестороннее изучение земельных участков для новых проектов. В частности, такой детальный анализ проводится по проектам солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт в Ферганской области, по гибридной станции на солнечной и ветровой энергии в Янгиабадском районе Джизакской области и другим», — сказал Абдуллажон Отабоев.