O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Neft va gaz sohasida taʼlim-ishlab chiqarish klasterini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining ijrosini taʼminlash maqsadida “O‘zbekneftgaz” AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev topshirig‘iga asosan “Uzbekistan GTL” zavodining kadrlar zaxirasini istiqbolli yosh mutaxassislar bilan to‘ldirish ishlari izchil olib borilmoqda. Bu borada mahalliy oliy taʼlim muassasalari bilan kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlik aloqalar yo‘lga qo‘yilgan.
“Uzbekistan GTL” zavodida internship dasturini o‘tash uchun jami 102 nafar talabalar saralab olingan bo‘lib ular uchun maxsus Uzbekistan GTL-Internship dasturi amalga oshirildi. Dastur yakunlariga ko‘ra iqtidorli va saralab olingan 20 nafar, yuqori bilimga ega bo‘lgan 4-bosqich talabalari o‘quv yili so‘ngida Uzbekistan GTL zavodiga ishga qabul qilindi.
Joriy yilning iyul-avgust oylarida internship dasturini saralash bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan 18 nafar iqtidorli 3-bosqich talabalari esa “Uzbekistan GTL” zavodining ishlab chiqarish xodimlari sifatida, vaqtinchalik mehnat shartnomasi asosida, oylik maosh tayinlandi. Intern xodimlarga, zavod xodimlari bilan bir tengda barcha sharoitlar yaratilgan bo‘lib ular uchun ham maxsus forma va himoya vositalari, uch mahal issiq ovqat, yotoq joy va zavod bo‘ylab transport bilan taʼminlandilar.
“Uzbekistan GTL” zavodida men joriy yilning 20 iyun kunidan boshlab Uzbekistan GTL-Internship
dasturiga qabul qilindim. Dastur yakuniga yetgach, biz bir nechta imtixon va suhbatlardan o‘tdik va biz bilan vaqtinchalik mehnat shartnomasi imzolandi. Biz bu yerda zavodning xodimi yaʼni intern sifatida mehnat qildik. Bu yerda men universitetimda o‘rgangan asosiy texnologik jarayonlarni, usukuna va jihozlarni joyida o‘rganib, ularni ishlash prinsiplari, tuzilishini o‘rgandik. Bu men uchun juda muhim amaliyot bo‘ldi. Men universitetimda o‘z bilimlarimni yana-da kuchaytiraman, sohamga bo‘lgan qiziqishimni bir necha barovar oshdi. Internship davrida zavod rahbariyati biz uchun barcha sharoitlarni tashkil etdi, yotoq joyi, ovqatlanish, transport, biz bundan judayam minnatdormiz. Universitetni bitirishim bilan ushbu zavodga ishga kirish uchun astoydil harakat qilaman.” - Xanbekov Amal, Toshkent davlat texnika universitetining 3-bosqich talabasi.
Bu kabi dastur talabalarda mamlakatimizning neft va gaz sanoati sohasida mehnat qilish naqadar sharafli va shu bilan birgalikda yuqori masʼuliyatli ish ekanligi, sohaning yetuk mutaxassisi bo‘lishda tinimsiz mehnat va bilim olishning o‘ta muxim ahamiyat kasb etishi to‘g‘risida tushuncha xosil qilishlarida muhim qadam sifatida xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz 2021 iylning 25 dekabr kuni “Uzbekistan GTL” zavodining ochilish marosimida davlatimiz rahbari Sh.Mirziyoyev tomonidan neft va gaz sohasidagi taʼlim muassalaridagi o‘quv dasturlarini zamonaviy talablar asosida qayta ko‘rib chiqish, talabalar amaliyotini, internship dasturlarini “Uzbekistan GTL” zavodida tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan edi.

Постановление Президента - в действии: студенты 3 курса приняты на работу в Uzbekistan GTL
В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию учебно-производственного кластера нефтегазовой отрасли», согласно поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева ведется последовательная работа по формированию кадрового резерва завода «Uzbekistan GTL» перспективными молодыми специалистами. В связи с этим налажено сотрудничество в сфере подготовки кадров с отечественными высшими учебными заведениями.
102 студента профильных вузов со всей республики были отобраны для участия в специальной программе стажировок «Uzbekistan GTL-Internship». По итогам финальных экзаменов данной программы были отобраны 20 талантливых студентов-выпускников, отличившиеся высоким уровнем знаний, которые были приняты на работу на завод «Uzbekistan GTL».
В июле-августе текущего года 18 талантливых студентов 3-го курса, успешно прошедшие отборочные этапы и финальные экзамены программы Internship, были приняты на работу в качестве сотрдуников компании «Uzbekistan GTL», на основе временного трудового договора с установлением  ежемесячной заработной платы. Для стажеров были полностью созданы аналогичные условия, как и для работников завода. В частности была предоставлена специальная форма, средства защиты, трехразовое горячее питание, проживание, транспорт на территории завода и другие необходимые условия.
“С 20 июня я прошел отборочные этапы
программы “Uzbekistan GTL-Internship” завода GTL. По окончании программы мы сдали несколько экзаменов, прошли собеседования, и с нами был заключен временный трудовой договор. Мы работали здесь в качестве работников завода  cтажерами-интернами. Здесь у нас была отличная возможность изучить основные технологические процессы, оборудование, аппараты, которые я изучал в своем университете, непросдественно на самом предприятии. Для меня эта программа была очень важна, я еще раз убедился в том что я действительно хочу быть профессиональным инженером. Я еще больше укрепил свои знания, полученные в университете, а мой интерес к моей сфере вырос в разы. Во время стажировки руководство завода организовало для нас все условия, проживание, питание, транспорт, и все что необходимо, за что мы очень благодарны. Как только я закончу университет, я буду усердно стараться, чтобы получить работу на этом заводе,» - сказал Ханбеков Амал, студент 3-го курса Ташкентского государственного технического университета.
Данная программа служит важным шагом для понимания студентами того, насколько почетным, и вместе с тем высокоответственным является труд в нефтегазовой отрасли нашей страны, а также осознание важности упорного труда и обучения  для того, чтобы стать профессоналом в этой области.
Напомним, что 25 декабря 2021 года на церемонии открытия завода «Uzbekistan GTL» глава нашего государства Ш.Мирзиёев дал поручение о пересмотре образовательных программ в учебных заведениях нефтегазового сектора на основе современных требований, а также организации студенческих практик и программ стажировок на заводе «Uzbekistan GTL».
Программа «Uzbekistan GTL-Internship» для одаренных студентов  будет реализована на постоянной основе.