Energetika vazirligi: Shirin energetika kolleji o‘quvchisi “INNO Week-2022” hududiy innovatsion g‘oyalar ko‘rgazmasida g‘olib bo‘ldi
• Energetika vazirligi: Shirin energetika kolleji o‘quvchisi “INNO Week-2022” hududiy innovatsion g‘oyalar ko‘rgazmasida g‘olib bo‘ldi
Joriy yilning 12-13-sentabr kunlari Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan Sirdaryo viloyatining Guliston shahrida “INNO Week-2022” hududiy ko‘rgazmasi tashkil etildi. Unda 120 dan ortiq oliy o‘quv yurtlari, kollejlar, xususiy taʼlim muassasalaridan ishtirokchilar qatnashib, O‘zbekistondagi eng yaxshi innovatsion loyihalar uchun bellashishdi.
Tadbir doirasida, “Techno Ways” texnologik rivojlanish marafoni tashkil etilib, unda Shirin energetika kolleji o‘quvchisi Akmaljon Toshtemirov “Arximed vint turbinali gidroelektr stansiya” innovatsion loyihasi bilan qatnashib, faxrli 2-o‘rin sohibi bo‘ldi.
Mazkur tadbir har yili o‘tkazilib unda turli nufuzli o‘quv yurtlaridan kelgan yosh bilimli salohiyatli o‘quvchi va talabalar ishtirok etadi.
Tadbirda turli universitet va texnika kollejlarining texnologiya, kimyo va energetika sohalarida yangi ijod namunalarini namoyish etish imkoniyati yaratiladi.
Taqdimotda ikkita loyiha – Shamol turbinasi va Gidroturbina loyihalari qo‘llab-quvvatlandi. Ushbu prototiplar elektr energiya ishlab chiqarishda innovatsion g‘oyaligi bilan ishtirokchilarni hayratda qoldirdi.
Marafonning xalqaro eksperti sifatida Saudiya Arabistonining “Nomac” kompaniyasi loyiha menejeri, janob Hossam Ahmad Hassanein ham ishtirok etdi. U so‘nggi yillarda yurtimizda taʼlim sohasiga berilayotgan alohida eʼtibor natijasida erishilayotgan yutuqlar yuzasidan o‘zining iliq fikrlarini bildirdi.
Shuningdek, ACWA Power kompaniyasi hududiy direktori, janob Abid Malik Xussain, ACWA Power Sirdarya kompaniyasi bosh direktor o‘rinbosari Alimardon Abdukarimov hamda Shirish energetika kolleji direktori Alfarobi Husanovдфк ishtirok etdi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 15-iyun kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida davlatimiz rahbari mazkur Shirin energetika kollejidagi tajribaga alohida to‘xtalib, ijobiy fiklarini bildirgan edilar.

Минэнерго: Студент Ширинского энергетического колледжа стал победителем региональной выставки инновационных идей «INNO Week-2022»
• Минэнерго: Студент Ширинского энергетического колледжа стал победителем региональной выставки инновационных идей «INNO Week-2022»
12-13 сентября т.г. Министерство инновационного развития организовало региональную выставку «INNO Week-2022» в городе Гулистан Сырдарьинской области. В ней приняли участие студенты более 120 вузов, колледжей и частных учебных заведений, которые соревновались за звание лучших инновационных проектов Узбекистана.
В рамках мероприятия был организован марафон технологических разработок «Techno Ways», в котором принял участие студент Ширинского энергетического колледжа Акмалжон Тоштемиров с инновационным проектом «Винтовая турбинная гидроэлектростанция Архимед» и занял 2 призовое место.
В презентации были представлены два проекта - ветряной турбины и гидротурбины. Эти прототипы впечатлили участников своей новаторской идеей в области производства электроэнергии.
«INNO Week» проводится ежегодно и в нем принимает участие стремящаяся к знаниям молодежь с большим потенциалом, получающая образование в различных престижных учебных заведений.
Мероприятие даёт возможность продемонстрировать новые примеры творчества в области технологий, химии и энергетики студентам из различных университетов и техникумов.
В качестве международного эксперта в «INNO Week-2022» принял участие руководитель проекта саудовской компании «Nomac» Хоссам Ахмед Хассанейн. Он отметил тот рост уровня образования, который достигается в Узбеистане, благодаря особому вниманию, уделяющемуся этой сфере в последние годы.
Напомним, что 15 июня текущего года на видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева, глава нашего государства положительно отозвался об уровне образовательного процесса, достигнутого в Ширинском энергетическом колледже.