Energetika vazirligi va “Huawei” kompaniyasi o‘rtasida O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish yuzаsidan Anglashuv memorandumi imzolandi
• Energetika vazirligi va “Huawei” kompaniyasi o‘rtasida O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish yuzаsidan Anglashuv memorandumi imzolandi
SHHT sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va “Huawei Tech Investment Tashkent” MCHJ xorijiy kompaniyasi o‘rtasida “Innovatsiya va qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish sohasida hamkorlik” bo‘yicha Anglashuv memorandumi imzolandi.
Mazkur Anglashuv memorandumi O‘zbekiston Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Azim Axmedxadjayev va “Huawei Tech Investment Tashkent” kompaniyasi direktori Chen Szyakay tomonidan imzolandi.
Memorandumda quyidagilar belgilandi:
➖ “Huawei” o‘zining texnik imkoniyatlari asosida qayta tiklanuvchi energiya sohasida xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda energetika mutaxassislariga treninglar va boshqa maslahat yordamini tashkil etish;
➖ “Huawei” kompaniyasidan uskunalarni beg‘araz yetkazib berish bilan raqamli yechimlar asosida invertorlar va qayta tiklanuvchi energiyani saqlash tizimlarini sinovdan o‘tkazish hamda sertifikatlash bo‘yicha qo‘shma laboratoriya yaratish;
➖ Memorandumdan kelib chiqadigan tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, tadbirlar o‘tkazish;
➖ Tomonlar O‘zbekiston hududida qayta tiklanuvchi energiya sohasini rivojlantirish doirasida kelgusida hamkorlik qilish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish kabilarni o‘z ichiga oladi.

Между Министерством энергетики и компанией Huawei подписан меморандум о взаимопонимании по развитию возобновляемых источников энергии в Узбекистане
• Между Министерством энергетики и компанией Huawei подписан меморандум о взаимопонимании по развитию возобновляемых источников энергии в Узбекистане
В рамках саммита ШОС Министерство энергетики Республики Узбекистан и иностранная компания ООО Huawei Tech Investment Tashkent подписали меморандум о взаимопонимании по развитию возобновляемых источников энергии в Узбекистане.
Меморандум о взаимопонимании подписали первый заместитель министра энергетики Узбекистана Азим Ахмедхаджаев и директор Huawei Tech Investment Tashkent Чен Цзякай.
Меморандум предусматривает следующее:
➖ Рассмотреть возможность создания совместной лаборатории по испытаниям и сертификации инверторов и систем хранения возобновляемой энергии на базе цифровых решений с поставкой оборудования от компании Huawei;
➖ Рассмотреть возможности совместного использования зданий и инфраструктуры для реализации проектов, вытекающих из Меморандума, проведения совместных мероприятий;
➖ Сторонами предусмотрено рассмотрение возможностей дальнейшего сотрудничества и реализации совместных проектов в рамках развития сектора возобновляемой энергетики на территории Узбекистана.