“Issiqlik elektr stansiyalari” AJ tizimida muqobil energiya manbalaridan samarali foydalanish bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda. Energotejamkor qurilmalarni hayotga joriy etishdan maqsad kuz-qish mavsumida o‘z ehtiyojlari uchun zarur bo‘lgan elektr va issiqlik energiyasidan samarali foydalanish hisoblanadi.
Kuni kecha aksiyadorlik jamiyati tasarrufidagi yana bir korxona “O‘zenergosozlash” MCHJ maʼmuriy binosi tom qismiga quyosh fotoelektr stansiyasini o‘rnatish ishlari yakuniga yetkazildi.
30 kVt quvvatga ega ushbu qurilmaning ishga tushishi natijasida yiliga 90 000 kVt-soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan.
- Har bir kilovatt elektr energiyasini imkon qadar tejash tarafdorimiz. Davlatimiz rahbari taʼkidlaganlaridek, bu yo‘nalishda islohotni avvalo o‘zimizdan boshlashimiz zarurligini ham yaxshi anglaymiz, - deydi “O‘zenergosozlash” MCHJ direktori Umidjon Ibragimov.
Maʼlumotlarga ko‘ra, ayni paytgacha tizim korxonalarida 300 kVt bo‘lgan quyosh fotoelektr panellari, 32 ta chastota o‘zgartirgich qurilmalar, 138 ta quyosh suv isitgichlari, 286 ta quyosh panelli yoritish chiroqlari, 829 ta sensorli yoritish datchiklari kabi jami 1336 ta energiya tejovchi va muqobil energiya manbalari qurilmalari o‘rnatildi. Natijada 2022-yilning 8 oyida 1,2 mln. kVt.soatga teng elektr energiyasi va 62 Gkal issiqlik energiyasi ishlab chiqarildi, 140 ming kub metr tabiiy gaz iqtisod qilinishiga erishildi.
Hozirda, “O‘zbekenergotaʼmir” AJ tomonidan “Farg‘ona IEM” AJda quvvati 1800-2000 kVt va “Sirdaryo IES” AJda quvvati 1200-1500 kVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
2022 yil yakuniga qadar tizimda jami quyosh fotoelektr stansiyalarining o‘rnatilgan quvvati 3300 kVtga yetkaziladi va natijada yiliga o‘rtacha 8 mln.kVt qo‘shimcha elektr energiyasi ishlab chiqariladi hamda qariyb 1,2 mln. kub metr tabiiy gaz iqtisod qilinishiga erishiladi.
Shuningdek, 2023-2024-yillarda issiqlik elektr stansiyalarning ichki hamda yondosh hududlaridagi bo‘sh yer maydonlarida 30-40 MVt va undan yuqori quvvatli quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha o‘rganishlar olib borilmoqda. Unga ko‘ra, “Sirdaryo IES” AJda 40 MVtli, “Muborak IEM” AJda 30 MVtli, “To‘raqo‘rg‘on IES” AJda 15 MVtli va “Tolimarjon IES” AJda 43 MVtli quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqiladi.
Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi issiqlik elektr stansiyalarining o‘z ehtiyojlari va xo‘jalik ehtiyojlari uchun sarflanayotgan elektr energiyasini muqobil energiya manbalari hisobidan qoplash imkoniyatini yaratadi. Natijada yiliga o‘rtacha 200 mln. kVt.soat elektr energiyasi yoki 21,0 mln. kub metr tabiiy gaz iqtisodiga erishiladi.

Тепловые электростанции будут эффективно использовать альтернативные источники энергии в осенне-зимний период
• Тепловые электростанции будут эффективно использовать альтернативные источники энергии в осенне-зимний период
АО «Тепловые электрические станции» продолжает работу по эффективному использованию альтернативных источников энергии. Целью внедрения в жизнь энергосберегающих технологий является эффективное использование электрической и тепловой энергии, необходимой для собственных нужд в осенне-зимний период.
На днях, были завершены работы по установке солнечной фотоэлектрической станции на крыше административного здания еще одного предприятия подведомственной акционерному обществу, ООО «Узэнергосозлаш».
Планируется, что запуск этой установки мощностью 30 кВт позволит производить 90 000 кВт.ч экологически чистой электроэнергии в год.
- Мы выступаем за максимально возможную экономию каждого киловатта электроэнергии. Как отметил глава нашего государства, что реформы в этом направлении необходимо начинать в первую очередь с себя, - говорит директор ООО «Узэнергосозлаш» Умиджон Ибрагимов.
Сообщается, что на данный момент на предприятиях системы установлено в общей сложности 1336 энергосберегающих и альтернативных источников энергии, таких как солнечные фотоэлектрические панели мощностью 300 кВт, 32 устройства с преобразователем частоты, 138 солнечных водонагревателей, 286 осветительных приборов на солнечных панелях, 829 сенсорных датчиков освещения. В результате, за 8 месяцев 2022 года произведено 1,2 млн. кВт.ч экологически чистой электроэнергии и 62 Гкал тепловой энергии, достигнута экономия 140 тыс. кубометров природного газа.
В настоящее время АО «Узбекэнерготаъмир» проводит работы по строительству солнечных фотоэлектрических станций мощностью 1800-2000 кВт на АО «Ферганская ТЭЦ» и 1200-1500 кВт на АО «Сырдарьинская ТЭС».
К концу 2022 года общая установленная мощность солнечных фотоэлектрических станций в системе будет доведена до 3300 кВт, что даст возможность в среднем вырабатывать 8 млн. кВт.ч электроэнергии и с экономить  1,2 млн. кубометров природного газа.
Также, ведутся исследования по строительству солнечных фотоэлектрических станций мощностью 30-40 МВт и выше в 2023-2024 годах на пустующих земельных участках во внутренних и прилегающих районах тепловых электростанций. В соответствии с ним будет разработана «Дорожная карта» по строительству солнечных фотоэлектрических станций мощностью 40 МВт на Сырдарьинской ТЭС, 30 МВт на Мубарекской ТЭЦ, 15 МВт на Туракурганской ТЭС и 43 МВт на Талимарджанской ТЭС.
Реализация этих проектов дает возможность тепловым электростанциям компенсировать затраты электроэнергии на собственные нужды за счет альтернативных источников энергии. В результате, в среднем за год будет обеспечина экономия 200 млн. кВт.час электроэнергии, или 21,0 млн. кубометров природного газа.