Energetika vazirligi: Past uglerodli rivojlanish bo‘yicha konferensiya o‘tkaziladi
2022-yilning 23-24-sentyabr kunlari Toshkent shahrida “Jahonda va O‘zbekistonda past uglerodli rivojlanishning yangi ufqlari” xalqaro ilmiy-texnik konferensiya o‘tkaziladi. Konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va uning huzuridagi Qayta tiklanuvchi energiya manbalari milliy ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.
Forumning ochilishida ishtirokchilarni O‘zbekiston Energetika vazirligi, Fanlar akademiyasi rahbariyati nomidan qutlash rejalashtirilgan.
Konferensiya majlisida BMTTD va YETTBning O‘zbekistondagi vakolatxonalari, ixtisoslashtirilgan ilmiy-tadqiqot institutlari rahbariyati tomonidan kam uglerodli rivojlanish masalalari bo‘yicha maʼruzalar tinglanadi.
Forum dasturidan, shuningdek, investorlar va dunyoning yetakchi kompaniyalari taqdimotlari, qayta tiklanuvchi energiya sohasida global va mintaqaviy tajriba almashish ko‘zda tutilgan. Xususan, Texas universiteti (AQSH) Nanotexnologiya instituti vakili yangi avlod quyosh kollektorlarini ishlab chiqarish uchun nanotexnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha ana shunday tajribalar bilan o‘rtoqlashadi.
Ikki kun davom etadigan konferensiya qayta tiklanuvchi energetika sohasidagi yetakchi mutaxassislarning ilg‘or bilimlarini almashish, kam uglerodli iqtisodiyotda erishilgan yutuqlarni jadallashtirish bo‘yicha istiqbolli loyihalarning boshlanishi bo‘lishi mumkin bo‘lgan dastlabki kelishuvlarga erishish imkonini beradi.

Минэнерго: Конференция по низкоуглеродному развитию
В Ташкенте 23-24 сентября 2022 года состоится международная научно-техническая конференция «Новые горизонты низкоуглеродного развития в мире и в Узбекистане». Её организаторами выступили Министерство энергетики Республики Узбекистан и организованный при нём Научно-исследовательский институт возобновляемых источников энергии.
На открытии форума планируется приветствие участников от имени руководства Министерства энергетики, Академии наук и парламента Узбекистана.
В ходе пленарного заседания с докладами, посвященными вопросам низкоуглеродного развития, выступят члены руководства представительств ПРООН и ЕБРР в Узбекистане, профильных научно-исследовательских институтов.
В программу форума войдут также презентации инвесторов и ведущих компаний мира, обмен мировым и региональным опытом в сфере возобновляемой энергетики. В частности, таким опытом по применению нанотехнологий для производства солнечных коллекторов нового поколения поделится представитель Института нанотехнологий Университета Техаса, (США).
Двухдневная конференция даст возможность обмена передовыми знаниями ведущих специалистов сектора ВИЭ, достижения предварительных договоренностей, которые могут стать началом перспективных проектов по ускорению достижений в низкоуглеродной экономике.