Energetika vazirligi: past uglerodli rivojlanish bo‘yicha konferensiya o‘tkazildi
2022-yilning 23-24-sentabr kunlari Toshkent shahrida “Jahonda va O‘zbekistonda past uglerodli rivojlanishning yangi ufqlari” mavzusida xalqaro ilmiy-texnik konferensiya bo‘lib o‘tmoqda. Konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va vazirlik huzuridagi Qayta tiklanuvchi energiya manbalari milliy ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan tashkil etildi.
Majlisda BMTTD va YETTBning O‘zbekistondagi vakolatxonalari, ixtisoslashtirilgan ilmiy-tadqiqot institutlari rahbariyati aʼzolarining kam uglerodli rivojlanish masalalari bo‘yicha taqdimotlar tinglandi.
Xalqaro forum dasturidan, shuningdek, investorlar va dunyoning yetakchi kompaniyalari taqdimotlari, qayta tiklanuvchi energetika sohasida global va mintaqaviy tajriba almashish ko‘zda tutilgan. Xususan, Texas universiteti (AQSH) Nanotexnologiya instituti vakili yangi avlod quyosh kollektorlarini ishlab chiqarish uchun nanotexnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha ana shunday tajribalar bilan o‘rtoqlashadi.
Ikki kun davomida bir qator oliy o‘quv yurtlari va ilmiy-tadqiqot institutlari mutaxassislari kam uglerodli rivojlanish maqsadlariga erishishning zamonaviy yondashuvlari bilan tanishtirdilar. Jumladan, Materialshunoslik instituti, Fizika-texnika instituti va O‘zbekiston Fanlar Akademiyasi energetika muammolari instituti, Toshkent davlat texnika universiteti, Rossiya Fanlar akademiyasining yuqori haroratlar bo‘yicha birlashgan instituti, Sankt-Peterburg politexnika universiteti, Belarus Milliy fanlar akademiyasi energetika instituti, G‘arbiy attika universiteti (Gretsiya) va boshqalar.
Xalqaro ilmiy-texnik konferensiya past uglerodli rivojlanish bo‘yicha jahon tajribasini va ushbu yo‘nalishdagi innovatsion g‘oyalarni birlashtirdi, ilmiy fikr va amaliy yutuqlar hamjamiyatini yaratishga imkon berdi, bu esa mamlakatda yashil iqtisodiyotni rivojlantirish, issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish va boshqa sohalarda yangi loyihalarni rejalashtirish hamda amalga oshirishga xizmat qiladi.

Минэнерго: Конференция по низкоуглеродному развитию
23-24 сентября 2022 года в Ташкенте состоялась Международная научно-техническая конференция «Новые горизонты низкоуглеродного развития в мире и в Узбекистане». Её организаторами выступили Министерство энергетики Республики Узбекистан и организованный при нём Национальный научно-исследовательский институт возобновляемых источников энергии.
На пленарном заседании с докладами, посвященными вопросам низкоуглеродного развития, выступили члены руководства представительств ПРООН и ЕБРР в Узбекистане, профильных научно-исследовательских институтов.
В программу международной конференции вошли также презентации инвесторов и ведущих компаний мира, обмен мировым и региональным опытом в сфере возобновляемой энергетики. В частности, таким опытом по применению нанотехнологий для производства солнечных коллекторов нового поколения поделится представитель Института нанотехнологий Университета Техаса, (США) и другие.
В ходе двух дней с современными подходами к достижению целей низкоуглеродного развития участников ознакомили эксперты ряда университетов и исследовательских институтов, в числе которых Институт материаловедения, Физико-технический институт и Институт проблем энергетики Академии наук Узбекистана, Ташкентский государственный университет, Объединённый институт высоких температур РАН, Санкт-Петербургский политехнический университет, Институт энергетики НАН Беларуси, Университет Западной аттики (Греция) и другие.
Международная научно-техническая конференция объединила на площадке мировой опыт низкоуглероднго развития и инновационные идеи в данном направлении, дала возможность создания сообщества научной мысли и практических достижений, что позволит планировать и реализовывать в стране новые проекты по озеленению экономики, сокращению выбросов парниковых газов и других направлений, объединенных понятием низкоуглеродное развитие.