Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan O‘zbekistonda umumiy quvvati 4100 MVt bo‘lgan 5 ta — 2600 MVt quvvatli 4 ta shamol va 1500 MVt quvvatga ega 1 ta zamonaviy issiqlik elektr stansiyasi qurilmoqda.
• Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan O‘zbekistonda umumiy quvvati 4100 MVt bo‘lgan 5 ta — 2600 MVt quvvatli 4 ta shamol va 1500 MVt quvvatga ega 1 ta zamonaviy issiqlik elektr stansiyasi qurilmoqda.
Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan O‘zbekistonda umumiy quvvati 4100 MVt bo‘lgan 5 ta — 2600 MVt quvvatli 3 ta shamol va 1500 MVt quvvatga ega 1 ta zamonaviy issiqlik elektr stansiyasi qurilmoqda.
➖Sirdaryo viloyatining Shirin shahri va Boyovut tumanlari hududida quvvati 1500 MVt bo‘lgan 1 ta zamonaviy issiqlik elektr stansiyasi;
➖Buxoro viloyatining Peshku va Gʻijduvon tumanlarida har birining quvvati 500 MVtdan bo‘lgan 2 ta;
➖Qoraqalpog‘iston Respublikasida umumiy quvvati 1600 MVt bo‘lgan 2 ta shamol elektr stansiyasini qurish loyihalari amalga oshirilmoqda.
Taqqoslash uchun: 4100 MVt quvvat O‘zbekistonda amaldagi elektr energiyasini ishlab chiqarish hajmlarining 23 foizini tashkil qiladi.
Bu haqda batafsi “O‘zbekiston 24” telekanalida efirga uzatilgan maxsus reportajda tanishishingiz mumkin.

Компания ACWA Power из Саудовской Аравии строит в Узбекистане 5 современных электростанций общей мощностью 4100 МВт, из них 4 ветряных электростанций мощностью 2600 МВт и 1 современную тепловую электростанцию мощностью 1500 МВт
• Компания ACWA Power из Саудовской Аравии строит в Узбекистане 5 современных электростанций общей мощностью 4100 МВт, из них 4 ветряных электростанций мощностью 2600 МВт и 1 современную тепловую электростанцию мощностью 1500 МВт
Компания ACWA Power из Саудовской Аравии строит в Узбекистане 5 современных электростанций общей мощностью 4100 МВт, из них 4 ветряных электростанций мощностью 2600 МВт и 1 современную тепловую электростанцию мощностью 1500 МВт.
В их числе:
➖1 современная ТЭС мощностью 1500 МВт, строящаяся на территории г. Ширин и Баяутского района Сырдарьинской области;
➖2 электростанции по 500 МВт каждая в Пешкунском и Гиждуванском районах Бухарской области;
➖В Республике Каракалпакстан реализуются проекты строительства 2-х ветроэлектростанций общей мощностью 1600 МВт.
Для сравнения: мощность 4100 МВт – это 23% от текущего объема производства электроэнергии в Узбекистане.
Подробнее об этом можно узнать в специальном репортаже, который транслировался на телеканале «Узбекистан 24».