“O‘zbekiston xalqaro maydonda o‘z o‘rniga ega. Biz uchun esa energetika sohasida investitsiya kiritishda munosib manzil bo‘lgan davlat hisoblanadi” — Muhammad Abunayan
• “O‘zbekiston xalqaro maydonda o‘z o‘rniga ega. Biz uchun esa energetika sohasida investitsiya kiritishda munosib manzil bo‘lgan davlat hisoblanadi” — Muhammad Abunayan
Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abunayan O‘zbekistonda issiqlik va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, oxirgi yillarda olib borilayotgan islohotlar haqida intervyu berdi:
“O‘zbekiston xalqaro maydonda o‘z o‘rniga ega. Biz uchun esa energetika sohasida investitsiya kiritishda munosib manzil bo‘lgan davlat hisoblanadi.
“ACWA Power” kompaniyasi oxirgi 3 yilda o‘z loyihalari bilan O‘zbekiston energetika bozorining faol ishtirokchisiga aylandi.
Eng muhim tomoni — joriy etilayotgan yangi texnologiyalar boshqaruvida mahalliy kadrlarga ishonch bildiryapmiz.
Guvoh bo‘ldikki, O‘zbekistonda energetika sohasida muhim islohotlarga qo‘l urilgan va biz ham bu jarayonning davomi sifatida yangi iqtidorlarni kashf qilish, ular uchun imkoniyatlar eshigini ochish, ish o‘rinlari yaratishga intilyapmiz.
Shu kungacha O‘zbekiston bilan olib borgan hamkorligimizdan juda mamnunmiz va bu bizni yana yangi loyiha hamda investitsiyalar kiritishimizga undaydi.
Taraqqiyot strategiyasida aniq belgilab qo‘yilgan maqsadlarni amalga oshirishda strategik hamkor bo‘lishga tayyormiz. Bu qarorga kelishimiz, albatta o‘tgan yillarda hamkorlikdan olgan taassurotlarimiz va tajribamiz natijasi.
Biz Markaziy Osiyoga kiritayotgan sarmoyalarimiz va hamkorligimiz yanada faol va uzoq muddatli bo‘lishi tarafdorimiz.
Shuni ta’kidlab o‘tishim kerakki, “ACWA Power” kompaniyasi 13 ta davlatda o‘z loyihalarini amalga oshirmoqda. Ammo tajribamdan kelib chiqib aytadigan bo‘lsam — O‘zbekiston bilan hamkorlik juda ajoyib.

«Узбекистан занимает свое прочное место на международной арене и для нас эта страна имеет большую привлекательность для инвестиций в энергетический сектор» — Мухаммад Абунаян
• «Узбекистан занимает свое прочное место на международной арене и для нас эта страна имеет большую привлекательность для инвестиций в энергетический сектор» — Мухаммад Абунаян
«Узбекистан занимает свое прочное место на международной арене и для нас эта страна имеет большую привлекательность для инвестиций в энергетический сектор», — считает Мухаммад Абунаян, председатель правления саудовской компании ACWA Power.
«Компания за последние 3 года стала активным участником энергетического рынка Узбекистана. Немаловажным фактором является высокий профессионализм местного персонала и активное внедрение новых технологий.
Мы являемся непосредственными свидетелями тех важных реформ, которые проводятся Узбекистаном в энергетическом секторе, позволяют реализовывать инновационные совместные проекты, создавать рабочие места.
Развитие современного Узбекистана является для компании стимулом в реализации новых инвестиционных проектов.
Готовы быть стратегическим партнером в реализации целей, четко обозначенных в Стратегии развития страны. Такое решение, безусловно, основано на тех впечатлениях и опыте, которые компания получила от сотрудничества за последние годы.
Мы выступаем за то, чтобы наши инвестиции и сотрудничество в Центральной Азии были более активными и долгосрочными.
ACWA Power реализует свои проекты в 13 странах мира и наше сотрудничество с Узбекистаном является одним из самых перспективных.