SAVOL: Men xonadonimga quyosh panellari o‘rnatmoqchiman va uni 3 yilgacha foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotib olmoqchiman. Hududimizda joylashgan banklarga murojaat qilishim kerakmi? Tartibi qanday?
Maʼlumot uchun: Prezidentimizning 2022-yil 9-sentyabrda “Energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish va kichik quvvatli qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-220-sonli qabul qilingan.
Farmonga ko‘ra, 2022 yil 1 oktyabrdan boshlab jismoniy shaxslar mamlakatimizda ishlab chiqarilgan quyosh va shamol elektr stansiyalari hamda quyosh suv isitgichlarini 3 yil mobaynida foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lagan holda Energetika vazirligi huzuridagi Tarmoqlararo energiyani tejash jamg‘armasining onlayn platformasi orqali xarid qilishlari mumkin.
JAVOB: Platforma orqali quyosh panel xarid qilish istagini bildirgan fuqaro https://energymarket.uz/ platformasidan ro‘yxatdan o‘tishi kerak. Ro‘yxatdan o‘tish jarayonida maxsus anketa savollariga batafsil javob beriladi. Arizani to‘ldirish jarayonida Bitim turi bo‘limidan Muddatli to‘lovga olish qismini tanlash kerak. Shu bilan birgalikda platforma marketpleysida joylashtirilgan qayta tiklanuvchi energiya manbalarini narxi va texnik tafsilotlari bilan tanishib chiqib, o‘ziga maqul bo‘lganini tanlaydi (buyurtma yuboradi).
Ushbu buyurtma ishlab chiqaruvchiga kelib tushadi va ishlab chiqaruvchi tomonidan buyurtmachining (zarur holda birgalikda qarz oluvchi yoki kafil) to‘lov qobiliyati va uskunani o‘rnatmoqchi bo‘lgan joy xam o‘rganiladi. Ijobiy tavsiyanoma berilgan taqdirda uskunalarni bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan Ishlab chiqaruvchi va fuqaro o‘rtasida shartnoma onlayn tarzda imzolanadi. Shartnomada ko‘rsatilgan qaytarish grafigiga asosan buyurtmachi oyma-oy qarzdorliklarni ishlab chiqaruvchiga to‘lab boradi.
Isteʼmolchi tomonidan quyosh panellari yoki quyosh suv isitgichlari sotib olish jarayonida hech qanday tijorat banklariga murojaat qilinmaydi, onlayn platforma orqali barcha jarayonlar amalga oshiriladi. Ishlab chiqaruvchiga ariza kelib tushgan kundan boshlab 10 ish kunida isteʼmolchiga quyosh panellari o‘rnatib beriladi va foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti asosida 3 yillik to‘lov grafiki taqdim etiladi.

ВОПРОС: Я хочу установить для дома солнечные панели. Могу ли я для этого воспользоваться беспроцентной рассрочкой на 3 года и нужно ли обращаться по этому вопросу в банки нашего региона? Каков порядок?
Для справки 9 сентября 2022 года подписан Указ Президента №УП-220 «О дополнительных мерах по внедрению энергосберегающих технологий и развитию маломощных возобновляемых источников энергии».
Согласно Указу, начиная с 1 октября 2022 года физические лица могут приобретать солнечные и ветряные электростанции, а также солнечные водонагреватели отечественного производства в беспроцентную рассрочку сроком на 3 года через онлайн платформу Внебюджетного Межотраслевого фонда энергосбережения Министерства энергетики.
ОТВЕТ: Потребитель, желающий приобрести солнечную панель через платформу, должен зарегистрироваться на https://energymarket.uz/. В процессе регистрации необходимо дать подробные ответы на вопросы специальной анкеты, выбрать условия оплаты в рассрочку, заказать размещенные в маркетплейс устройства ВИЭ, после ознакомления с их стоимостью и техническими характеристиками.
Данная заявка направляется производителю, который изучает платежеспособность заказчика (при необходимости созаемщика и/или поручителя) и место установки оборудования. В случае положительного решения, между производителем и заказчиком в онлайн режиме подписывается договор купли продажи оборудования с условием оплаты в рассрочку. Заказчик осуществляет ежемесячную оплату согласно графику погашения, указанному в договоре.
В процессе приобретения потребителем солнечных панелей или солнечных водонагревателей не нужно обращаться в коммерческие банки. Все процессы в том числе заказ оборудования осуществляются через онлайн платформу. Солнечные панели будут установлены потребителю в течение
10 рабочих дней с момента поступления заявки, а также будет предоставлен трехлетний график оплаты на условиях беспроцентной рассрочки.