Energetika vazirligi: Mirzo Ulug‘bek nomidagi ixtisoslashtirilgan davlat umumtaʼlim maktabida yoshlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
• Energetika vazirligi: Mirzo Ulug‘bek nomidagi ixtisoslashtirilgan davlat umumtaʼlim maktabida yoshlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 6-oktabr kuni Energetika vazirligi mutaxassislari Toshkent shahrida joylashgan Mirzo Ulug‘bek nomidagi ixtisoslashtirilgan davlat umumtaʼlim maktabi o‘quvchilari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida o‘quvchi-yoshlarga mamlakatimizda yoqilg‘i-energetika sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar to‘g‘risida maʼlumot berildi.
Xususan, bugun oldimizda nafaqat respublika aholisi va iqtisodiyotini barqaror energiya resurslari bilan taʼminlash, balki atmosferaga zararli chiqindi gazlar miqdorini kamaytiradigan, uglevodorod zaxiralarini tejash imkonini beruvchi kam uglerodli energiyani jadal rivojlantirish vazifalari ijrosi yuzasidan olib borilayotgan ishlar haqida maʼlumot berildi.
Savol-javob tarzida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda o‘quvchilar tomonidan qiziqarli savollar hamda takliflar berildi. Tadbir yakunida o‘quvchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.

Молодежь проявляет большой интерес к энергетике
6 октября текущего года в Ташкенте состоялась встреча специалистов Министерства энергетики с учащимися специализированной государственной общеобразовательной школы имени Мирзо Улугбека.
В ходе встречи учащиеся были проинформированы о масштабных реформах в топливно-энергетическом комплексе страны.
В частности, были затронуты темы проводимой работы по обеспечению населения и экономики республики стабильными поставками энергоресурсов, а также принимаемых мер по снижению количества выбросов вредных парниковых газов в атмосферу, экономии запасов углеводородов.
В рамках сессия вопросов и ответов учащимися был проявлен значительный интерес к возобновляемым источникам энергии и реализуемым проектам в этом направлении.