Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini sotib olishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hukumat qarori qabul qilindi
• Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini sotib olishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hukumat qarori qabul qilindi
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 5-oktabrda qabul qilingan VMQ-568-son qarori bilan qayta tiklanuvchi energiya manbalarini sotib olish bilan bog‘liq xarajatlarning bir qismini qoplab berish tartibi tasdiqlandi.
Fuqarolar (jismoniy shaxslar) 2022-yil 1-oktabrdan boshlab mamlakatimizda ishlab chiqarilgan quyosh va shamol elektr stansiyalari hamda quyosh suv isitish qurilmalarini uch yil muddatga foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotib olishlari mumkin.
Bundan tashqari, qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarining to‘liq narxini to‘lagan holda sotib olganda isteʼmolchilar kompensatsiya olishlari mumkin.
Energetika vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari Tarmoqlararo energiya tejash jamg‘armasiga qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini sotib olishda imtiyoz va preferensiyalar berish yuklangan (09.09.2022 y. PQ-220-son).
Vazirlar Mahkamasining qaroriga muvofiq quyosh yoki shamol elektr stansiyasini o‘rnatish uchun jismoniy shaxslarga quvvatiga qarab kompensatsiya miqdori quyidagicha beriladi:
➖ 0,5 kVt dan 1 kVt gacha – BHMning 7 barobari;
➖ 1 kVt dan 1,5 kVt gacha - BHMning 10 barobari;
➖ 1,5 kVt dan 2 kVtgacha - BHMning 15 barobari;
➖ 2 kVt va undan yuqori - BHMning 20 barobari.
➖ 5 kVt va undan yuqori qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan elektr energiyasi bilan taʼminlangan vertikal quduqlarga yangi yerlarni o‘zlashtirish va suv nasoslarini o‘rnatishda BHMning 50 baravari miqdorida kompensatsiya beriladi.
Suv isitish hajmi 100 litr va 200 litr bo‘lgan quyosh suv isitish qurilmalari uchun tegishlicha BHMning 5 va 7 barobari miqdorida kompensatsiya beriladi.
Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash Fondning yagona elektron platformasi (Platforma) yordamida amalga oshiriladi.
Platformada qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ishlab chiqaruvchi va xizmatlar ko‘rsatuvchi korxonalarning mahsulot va xizmatlarini sotish bo‘yicha takliflari joylashtirildi. Shu bilan birga, platformaga kiritilgan korxonalar ro‘yxati “O‘zeltehsanoat” uyushmasi tomonidan taqdim etiladi.
Jismoniy shaxslarning kompensatsiya yoki bo‘lib-bo‘lib to‘lash bo‘yicha arizalari Platforma orqali onlayn tarzda topshiriladi.

Принято постановление правительства по поддержке приобретения устройств ВИЭ
Порядок компенсации узбекистанцам части затрат на приобретение возобновляемых источников энергии утвержден принятым 5 октября 2022 года постановлением Кабинета Министров №ПКМ-568.
Солнечные и ветряные электростанции и солнечные водонагревательные устройства отечественного производства, граждане Узбекистана (физические лица) с 1 октября 2022 года могут приобретать с оплатой в рассрочку без процентов в течение трех лет.
Кроме того, при оплате полной стоимости устройств ВИЭ, потребители могут получить компенсацию.
Оказание льгот и преференций при покупке устройств ВИЭ возложено на
Внебюджетный межотраслевой фонд энергосбережения при Минэнерго (№ УП-220 от 09.09.2022 г.).
Согласно постановлению Кабинета Министров, размер компенсаций за установку солнечной или ветряной электростанции физлицам в зависимости от мощности составляет:
➖ от 0,5 кВт до 1 кВт – 7 БРВ;
➖ от 1 кВт до 1,5 кВт – 10 БРВ;
➖ от 1,5 кВт до 2 кВт – 15 БРВ;
➖ 2 кВт и выше – 20 БРВ.
➖ При освоении новых земель и установке в вертикальных скважинах водяных насосов, снабжаемых электричеством установками возобновляемых источников энергии 5 кВт и выше – предоставляется компенсация в 50 БРВ.
Размер компенсаций за установку солнечных водонагревательных установок, вырабатывающих ежедневно 4 кВт/ч с объемом нагрева воды 100 литров, составляет 5 БРВ, при объеме нагрева воды 200 литров или выработке установкой ежедневно 8 кВт/ч энергии для нагрева воды - размер компенсации 7 БРВ.
Государственная поддержка внедрения возобновляемых источников энергии осуществляется с использованием единой электронной площадки Фонда (Платформы).
Предложения о продаже продукции и услуг предприятий, производящих и предоставляющих услуги по возобновляемым источникам энергии, размещаются на Платформе. При этом перечень предприятий, включенных в Платформу, представляется ассоциацией «Узэлтехсаноат».