Energetika vaziri tizimda amalga oshirilayotgan ishlar, mavjud muammolar va kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan tanqidiy yig‘ilish o‘tkazdi
• Energetika vaziri tizimda amalga oshirilayotgan ishlar, mavjud muammolar va kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan tanqidiy yig‘ilish o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Energetika vaziri J.Mirzamahmudov tizim tashkilotlari va yoqilg‘i-energetika sohasida faoliyat yuritayotgan aksiyadorlik jamiyatlarida kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarning holati, mavjud muammolar va ularni hal etish masalalari yuzasidan tanqidiy yig‘ilish o‘tkazdi.
Bunda, birinchi navbatda soha obyektlarini 2022/2023-yillar kuz-qish davriga to‘liq tayyorlash, isteʼmolchilarni energiya resusrlari bilan barqaror taʼminlash ishlarining bugungi kundagi holati muhokama qilindi. Yig‘ilishda birinchi navbatda aholi va ijtimoiy soha obyektlarini energiya resurslari bilan barqaror taʼminlash zarurligi taʼkidlandi. Xususan:
➖Energiya resurslari taʼminotini nazorat qiluvchi doimiy Shtab faoliyatini yo‘lga qo‘yish;
➖Energetika vazirligi dispetcherlik markazi tomonidan tizim korxonalari dispetcherlik xizmatlari faoliyatini muvofiqlashtirishni yo‘lga qo‘yish;
➖Mavsumda energiya resruslarini birinchi navbatda aholi va ijtimoiy soha obyektlariga yetkazib berish. Bunda qish mavsumida tabiiy gaz yetkazib berilishi kafolatlanmagan isteʼmolchilarni tarmoqdan ajratish (issiqxona, g‘isht zavod, oxak sexi, umumiy ovqatlanish joylari va boshq.);
➖Ko‘cha chiroqlarini to‘liq quyosh panellari orqali yoritilishini taʼminlash bo‘yicha normativ hujjat tayyorlash, bunda yangi massivlar qirilishida alohida eʼtibor berish;
➖Tarmoqda nosozlik sabab kuzatilgan yoki kuzatilishi mumkin bo‘lgan uzilishlar to‘g‘risida hamda ularni bartaraf etilishi bo‘yicha aholini ogohlantirish;
➖Ijtimoiy soha obyektlari (maktab, maktabgacha taʼlim tashkilotlari, shifoxonalar va h.k.)ning kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holatini qayta nazoratdan o‘tkazish;
➖Energiya resurslaridan noqonuniy foydalanish holatlarini aniqlash tadbirlarini kuchaytirish;
➖Korxonalarni moliyalashtirish ishlarini yaxshilash va sohaga investitsiya kiritish ishlarini jadallashtirish;
➖Energiya tejamkorlik bo‘yicha barcha tizimlarda ishlarni olib borish.
Yig‘ilishda neft-gaz korxonalari tomonidan qazib chiqarish ko‘rsatkichlarining pasaytirib yuborilganligi qattiq tanqid qilindi hamda “O‘zbekneftgaz” AJga rejadagi ko‘rsatgichlarni yil oxiriga qadar to‘liq bajarish va choralar ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Tabiiy gazdan noqonuniy ravishda foydalanayotgan isteʼmolchilarni aniqlashda sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani, shu bilan birga ayrim xodimlarning bu holatlarga yo‘l qo‘yib berayotgani tanqid ostiga olindi. Bu esa, o‘z navbatida xalq mulki bo‘lgan tabiiy boyliklarni aholi xonadonlariga yetkazib berilishida o‘zining salbiy taʼsirini ko‘rsatayotganligi alohida taʼkidlandi.
Shu bois, “O‘zneftgazinspeksiya”, “O‘zenergoinspeksiya”, “O‘ztransgaz”, “Hududgaztaʼminot”, “Hududiy elektr tarmoqlari” AJlari rahbarlariga elektr energiya va gazdan noqonuniy foydalanish holatlarini aniqlash va ularni zudlik bilan tarmoqdan ajratib, rasmiylashtirilgan hujjatlarni huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim etish ko‘rsatmasi berildi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda yana bir og‘riqli masalaga alohida to‘xtalib o‘tildi. Xususan, aholi xonadonlarida har yili is gazidan zaharlanish holatlari uchrayotgani va ayrim hollarda insonlarning vafot etishi kechirib bo‘lmas holat ekanligi taʼkidlandi.
Shu maqsadda, “Hududgaztaʼminot” AJga tabiiy va suyultirilgan gaz yetkazib berishda isteʼmolchilarga xavfsizlik qoidalarini, aholi o‘rtasida tushuntirish ishlarining taʼsirchanligini oshirish, ijtimoiy tarmoqlarda targ‘ibot ishlarini kuchaytirish lozimligi bo‘yicha alohida topshiriq berildi.
Respublikaning olis hududlarida sovuq kunlari gaz bosimining pasayib ketish hollari kuzatilganligi ko‘rsatib o‘tildi. Ushbu muammolarni bartaraf etish uchun alohida chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish topshirig‘i berildi.
Kuz-qish davrini betalafot o‘tkazish maqsadida hududiy gaz taʼminoti korxonalarida 244 ta, elektr tarmoqlari korxonalarida 439 ta avariyaga qarshi brigada tashkil etilishi va ularni nosozliklarni tiklash zaxiralari bilan taʼminlash ishlarini joriy yilning 10 oktabrigacha to‘liq yakunlash belgilab berildi.
Yig‘ilishda kuz-qish davrida isteʼmolchilarga jami 30,6 mlrd kub metr tabiiy gaz yetkazib berilishi yuzasidan topshiriq berildi. Shundan 10,4 mlrd kub metr hajmda aholi isteʼmolchilariga va 20,2 mlrd kub metri – iqtisodiyot tarmoqlariga yetkaziladi.
Suyultirilgan gaz taʼminoti tizimidagi 85 ta gaz to‘ldirish punkti hamda 1058 ta gaz tashuvchi va tarqatuvchi avtotransport vositasining doimiy texnik soz holatda bo‘lishini taʼminlash lozimligi taʼkidlandi.
Shu bilan birga aholi isteʼmolchilarining ehtiyojidan kelib chiqib, joriy yil yakuniga qadar 12,7 ming dona qo‘shimcha maishiy gaz balloni yetkazib berish lozimligi belgilandi.
Shuningdek, olis va borish qiyin bo‘lgan qishloq (ovul)larda ko‘mir, suyultirilgan gaz zaxirasini yaratishda 447 ta mahalla (ovul) fuqarolar yig‘inidagi 168 mingdan ziyod xonadonga 10 693 tonna suyultirilgan gaz yetkazib berilishini taʼminlash choralari ko‘riladi.
Qish mavsumida ijtimoiy tarmoqlarda ko‘mir taʼminoti bo‘yicha aholining noroziligi uchrab turishi, ayniqsa yetkazib berilayotgan ko‘mirning sifat darajasi pastligi tanqid qilindi. Shu maqsadda ko‘mir mahsulotining sifatiga alohida eʼtibor berish lozimligi, isteʼmolchilarga mahsulotni saqlash qoidalari va foydalanish yuzasidan ko‘rilishi kerak bo‘lgan choralarni tushuntirish lozimligi taʼkidlandi.
2022-yil yanvar-sentabr oylarida ko‘mir sanoati korxonalari tomonidan 3 mln 882 ming tonna (99%) ko‘mir mahsulotlari qazib chiqarilib, 14 mln 329 ming kub metr (53%) kon ustini ochish ishlari bajarilgan xolos. Ushbu ishlarni jadallashtirish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.
15-sentabrdan boshlab bugungi kungacha aholi isteʼmolchilariga 144 ming tonna (16%) ko‘mir mahsuloti yetkazib berilgan. Yil yakuniga qadar 882 ming tonna ko‘mir mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Qayd etildiki, elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish, elektr uzatish tarmoqlari va transformator punktlarini taʼmirlashda amalga oshirilgan ishlarga qaramay, taʼminotda uzilishlar kuzatilayotgani, buning natijasida isteʼmolchilarning haqli eʼtirozlari yuzaga kelmoqda.
Shu bois, isteʼmolchilarga elektr energiyasini barqaror yetkazib berish maqsadida joriy yil yakuniga qadar 11 ta magistral podstansiya modernizatsiya qilinib, ularning quvvatini 1 616 MVAga, yangi ishlab chiqarish quvvatlarini esa 1 515 MVtga oshirish bo‘yicha ishlarni jadallashtirish lozimligi taʼkidlandi.
Kuz-qish davrida respublika isteʼmolchilariga jami 34 mlrd 918 mln kilovatt-soat (o‘tgan kuz-qish mavsumiga nisbatan 2 mlrd 540 mln kilovatt-soatga ko‘p) elektr energiyasi yetkazib berilishi yuzasidan topshiriq berildi. Mavsum davomida aholiga 10 mlrd 938 mln kilovatt-soat elektr energiyasi yetkazib beriladi.
Yig‘ilishda masʼul rahbarlarga bundan keyin ijro intizomini mustahkamlash va hujjatlar ijrosi nazoratiga jiddiy eʼtibor qaratish, bu borada, ayniqsa, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan hujjatlardagi topshiriqlarning to‘liq va o‘z vaqtida bajarilishi uchun shaxsiy javobgarlik yuklandi.

Министр энергетики провел критическое совещание о проводимых в системе работах, существующих проблемах и подготовке к осенне-зимнему сезону
• Министр энергетики провел критическое совещание о проводимых в системе работах, существующих проблемах и подготовке к осенне-зимнему сезону
Заместитель Премьер-министра – министр энергетики Республики Узбекистан Ж.Мирзамахмудов провел критическое совещание о состоянии проводимых работ по подготовке к осенне-зимнему сезону в организациях и акционерных обществах, осуществляющих деятельность в топливно-энергетическом комплексе (ТЭК), существующих проблемах и путях их решения.
В первую очередь, обусуждено текущее состояние работ по полной подготовке объектов отрасли к осенне-зимнему периоду 2022/2023 гг., стабильному обеспечению потребителей энергоресурсами. На совещании прежде всего были обсуждены неотложные меры, предпринятые с целью полноценного обеспечения энергоресурсами населения и объектов социальной сферы. В частности:
➖ Создание постоянного штаба, контролирующего поставки энергоресурсов;
➖ Координация диспетчерских служб предприятий системы диспетчерским центром Минэнерго;
➖ Контроль за достаточностью принимаемых мер по неуклонному обеспечению первоочередного снабжения энергоресурсами населения и объектов социальной сферы. Возможное отключение в ходе сезона, в связи с этим, от сети потребителей, снабжение которых природным газом в зимний период не является гарантированным (теплицы, кирпичные заводы, цеха по производству извести, объекты общественного питания и т.п.);
➖ Подготовка нормативного документа по полному обеспечению уличных фонарей солнечными панелями с особым вниманием к новым массивам;
➖ Своевременное информирование население об уже возникших, а также прогнозируемых перебоях в работе сети и мер по их устранению;
➖ Повторный мониторинг состояния объектов социальной сферы (школы, дошкольные образовательные организации, больницы и др.) во вопросу их подготовленности к осенне-зимнему сезону;
➖ Усиление мер по выявлению и пресечению случаев незаконного использования энергоресурсов;
➖ Улучшение финансирования предприятий и ускорение инвестиций в сектор;
➖ Проведение работ по энергосбережению на всех предприятиях системы.
На совещании было подвергнуто резкой критике снижение производственных показателей нефтегазовыми предприятиями, даны указания АО «Узбекнефтегаз» по полному выполнению до конца года плановых показателей и принятия для этого всех необходимых мер.
Было также подвергнуты критике недостаточность выявления тех потребителей, которыми незаконно используется электроэнергия и природный газ, неполная отвественность некоторых специалистов системы в этом вопросе. Было особенно подчеркнуто, что эти негативные явления, в свою очередь, отрицательно сказываются на доставке природных ресурсов, принадлежащих народу, в дома жителей.
В этой связи дано поручение непосредственно руководителям акционерных обществ «Узнефтегазинспекция», «Узэнергоинспекция», «Узтрансгаз», «Худудгазтаминот», «Региональные электрические сети» по полному выявлению случаев незаконного использования электроэнергии и газа и незамедлительному отключению нарушителей от сети, оформлению соотвествующих документов и их незамедлительной передаче в правоохранительные органы.
На встрече, прошедшей в критическом духе, был затронут еще один болезненный вопрос. В частности, было отмечено, что ежегодно происходят случаи отравления людей угарным газом в домах, а в ряде случаев - гибель людей, что является непростительной ситуацией.
Исходя их этого, АО «Худудгазтаминот» было дано специальное задание о необходимости повышения правил безопасности поставок природного и сжиженного газа потребителям, росту эффективности работы по информированию населения, усилению продвижения необходимой информации в социальных сетях.
Также отмечено, что существуют случаи падения давления газа в отдаленных районах республики в холодные дни. Дано задание разработать план специальных мероприятий по устранению этих проблем.
Принято решение для стабильного обеспечения энергоресурсами в ходе осенне-зимнего периода к 10 октября текущего года организовать 244 аварийно-спасательные бригады в областных предприятиях газоснабжения и 439 аварийно-спасательных бригад в электросетевых предприятиях, а также обеспечить их всеми необходимыми ресурсами для оперативного устранения возникающих проблем.
На совещании дано задание поставить потребителям в осенне-зимний период в общей сложности 30,6 миллиарда кубометров природного газа. Из них бытовым потребителям будет поставлено 10,4 млрд кубометров, экономическому сектору – 20,2 млрд кубометров.
Подчеркнуто, что 85 газонаполнительных пунктов и 1058 единиц специального автотранспорта по поставке баллонов со сжиженным газом, предназначенных для газоснабжения потребителей, должны находиться в исправном техническом состоянии.
При этом, исходя из нужд потребителей, определено, что до конца текущего года должно быть поставлено дополнительно 12,7 тыс. бытовых газовых баллонов.
Также будут приняты меры по обеспечению 10 693 тонн сжиженного газа более чем 168 000 домохозяйств в 447 микрорайонах (сёлах), создании запасов угля и сжиженного газа в отдаленных и труднодоступных селах.
В ходе прошлого осенне-зимнего сезона в соцсетях была критика, отражавшая недовольство населения поставками угля, в частности, низким уровнем качества поставляемого угля. С этой целью подчеркнуто, что необходимо уделять особое внимание качеству угольной продукции, разъяснять потребителям правила хранения продукции и меры, которые необходимо предпринимать в отношении ее использования.
В январе-сентябре 2022 года предприятиями угольной промышленности добыто 3 млн 882 тыс. тонн (99%) угольной продукции, вскрыто 14 млн 329 тыс. кубометров (53%). Были даны конкретные задачи по ускорению этих работ.
С 15 сентября по сегодняшний день потребителям поставлено 144 тысячи тонн (16%) угольной продукции. Даны поручения по поставке до конца года 882 тысяч тонн угольной продукции.
Отмечено, что, несмотря на проделанную работу по увеличению мощности производства электроэнергии, ремонту сетей электропередачи и трансформаторных пунктов, имеют место перебои в подаче электроэнергии, что вызывает критику со стороны потребителей.
В этой связи дано поручение по модернизации 11 главных подстанций с доведением их общей мощности до 1616 МВА, а также введение до конца этого года новых предусмотренных мощностей объемом 1515 МВт.
Всего за осенне-зимний период потребителям республики будет поставлено 34 млрд 918 млн киловатт-часов электроэнергии (на 2 млрд 540 млн киловатт-часов больше, чем в предыдущем осенне-зимнем сезоне). Из них населению будет поставлено 10 млрд 938 млн  киловатт-часов электроэнергии.
На совещании на ответственных руководителей возложена личная ответственность по укреплению исполнительской дисциплины, дано поручение  уделить серьезное внимание контролю исполнения документов, особенно полному и своевременному выполнению заданий, данных в документах, принятых Президентом Республики Узбекистан и Кабинетом Министров.