Xalqaro va mahalliy ekspertlar O‘zbekistonda elektr energiyasining ulgurji raqobatbardosh bozorini rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar
• Xalqaro va mahalliy ekspertlar O‘zbekistonda elektr energiyasining ulgurji raqobatbardosh bozorini rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar
Bugun, 14-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligida “Elektr energiyasi bozoriga o‘tish bo‘yicha xalqaro tajriba va O‘zbekistonda elektr energetikasi bozoriga o‘tishning istiqbollari” mavzusiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Moliya vazirligi, Strategik islohotlar agentligi, Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi, manfaatdor vazirlik va idoralar, energetika sohasi korxonalari hamda boshqa tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatida bugungi kundagi natijalar va hukumat tomonidan mamlakatimiz elektr energetikasini yana-da modernizatsiya va isloh qilish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar hamda rejalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudovning kirish so‘zida taʼkidlanganidek, so‘nggi bir necha yil ichida mamlakatimiz energetika sohasini isloh qilish bo‘yicha ko‘plab yutuqlarga erishildi. Shu bilan bir qatorda yana bir muhim masalaga alohida eʼtibor berish kerakki, bozor munosabatlariga o‘tish va raqobatbardosh energiya bozorini yaratish bo‘yicha ko‘p ishlar qilinishi lozimligi taʼkidlandi.
Tadbirda Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasi ekspertlari ishtirok etdi. Ikkala tashkilot ham Jahon banki guruhiga aʼzo bo‘lib, hukumatga mamlakat energetika sohasini modernizatsiya va isloh qilishda moliyaviy va maslahat yordamini taqdim etadi.
Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli va Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha Global energetika amaliyoti menejeri Sudeshna Gosh Banerji xonim Jahon banki Energetika vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar, xususiy investorlar hamda xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikda O‘zbekistonda elektr energiyasining ulgurji bozorini rivojlantirishda moliyaviy va maslahat yordamini ko‘rsatish bo‘yicha aniq reja va vazifalarni amalga oshirish uchun tizimli ishlar olib borilishini taʼkidladi.
Maʼlumot uchun: Hozirda Jahon banki ko‘magida Hukumat energetika sohasida umumiy qiymati qariyb 1,2 milliard AQSH dollari bo‘lgan qator loyihalarni amalga oshirmoqda. Ularning maqsadi – elektr energetikasi infratuzilmasini modernizatsiya qilish, sanoat korxonalari va jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish, shaharlarda yana-da samarali isitish va issiq suv xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, xususiy investorlar ishtirokida qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasini rivojlantirishdan iborat.
Tadbir davomida tinglovchilarga Turkiya, Armaniston, Lotin Amerika davlatlari va Sharqiy Yevropada elektr energiyasining ulgurji bozorini rivojlantirish bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajribalar taqdim etildi. Xususan, ushbu davlatlarda Jahon banki guruhi energetika sohasi islohotlarini ishlab chiqish va uni modernizatsiya qilish uchun xususiy investitsiyalarni jalb qilishda muhim rol o‘ynagani taʼkidlandi.
Shuningdek, yig‘ilish ishtirokchilariga O‘zbekistonda elektr energiyasining raqobatbardosh bozoriga o‘tish bo‘yicha, jumladan, ushbu sohaga xususiy investitsiyalarni jalb qilish uchun zarur institutsional va qonunchilik sharoitlarini yaratish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” loyihasi taqdim etildi.
O‘zbekiston sharoitida xalqaro ekspertlar elektr energiyasi bozori transformatsiyasini jadallashtirish, mustaqil xususiy operatorlar tomonidan elektr energiyasini uzatish va taqsimlash imkoniyatlarini kengaytirish muhimligini, shuningdek, energetika korxonalarini moliyaviy sog‘lomlashtirish va modernizatsiya qilish zarurligini, butun mamlakat bo‘ylab yakuniy isteʼmolchilarni, jumladan, uy xo‘jaliklari, korxonalar va xususiy sektorni barqaror va uzluksiz elektr energiyasi bilan taʼminlash uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qila oladigan kompaniyalarga aylantirish kerakligini taʼkidladilar.
Tadbir so‘ngida Jahon bankining tegishli sohaviy islohotlarni amalga oshirishga ko‘maklashish qatʼiyati yana bir bor tasdiqlandi. Ikki tomonlama hamkorlik yuqorida qayd etilgan “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishni yakunlashga ham qaratiladi. Unda elektr energetikasi sohasining samarali faoliyat yuritishi uchun qonunchilik, institutsional va tartibga solish mexanizmlarini takomillashtirishga ko‘maklashish, eskirgan infratuzilma obyektlarini yangilash hisobiga elektr energiyasi yo‘qotishlarini kamaytirish, shuningdek, ushbu sohaga xususiy investitsiyalarni keng jalb etish va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida elektr energiyasini ishlab chiqarish va uzatish sohasida hamkorlikni rivojlantirishni yana-da qo‘llab-quvvatlashga eʼtibor qaratiladi.

Международные и местные эксперты обсудили вопросы развития оптового конкурентного рынка электроэнергии в Узбекистане
• Международные и местные эксперты обсудили вопросы развития оптового конкурентного рынка электроэнергии в Узбекистане
Ташкент, 14 октября с. г.
– Сегодня в Министерстве энергетики Республики Узбекистан состоялся “круглый стол”, посвященный международному опыту по развитию оптового конурентного рынка электроэнергии и дальнейшим планам Узбекистана в данной области.
В мероприятии приняли участие представители заинтересованных министерств, ведомств и предприятий энергетического сектора, включая Министерство финансов, Агентство по стратегическим реформам, Антимонопольный комитет и другие.
В ходе «круглого стола» участники обсудили текущие результаты и планы по дальнейшей модернизации и реформированию правительством электроэнергетической отрасли страны.
Как было отмечено в приветственном слове заместителя премьер-министра Республики Узбекистан – министра энергетики Журабека Мирзамахмудова, за последние несколько лет страна достигла прогресса в области реформ энергетического сектора, несмотря на это есть понимание, того что предстоит огромная работа по переходу на рыночные отношения и созданию конкурентного рынка энергии.
В мероприятии приняли участие эксперты Всемирного банка и Международной финансовой корпорации. Обе организации входят в Группу Всемирного банка и оказывают финансовое и консультативное содействие правительству в модернизации и реформировании энергетической отрасли страны.
Глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли и Менеджер глобальной практики Всемирного банка по вопросам энергетики в регионе Европы и Центральной Азии, г-жа Судешна Гош Банерджи отметили, что Всемирный банк продолжит оказывать финансовое и консультативное содействие в области развития оптового конкретного рынка электроэнергии в Узбекистане, работая в сотрудничестве с Минэнерго, другими заинтересованными министерствами и ведомствами, частными инвесторами и международными финансовыми институтами над реализацией конкретных планов и задач.
Справочная информация:
В настоящее время, при содействии Всемирного банка правительство реализует ряд проектов в энергетической отрасли на общую сумму около 1.2 млрд долларов США. Их цель модернизация инфраструктуры в электроэнергетическом секторе, улучшение энергоэффективности промышленных предприятий и общественных зданий, расширение доступа к более эффективны услугам в области отопления и горячего водоснабжения в городах, а также развития сектора возобновляемых источников энергии с участием частных инвесторов.
В ходе мероприятия аудитории был представлен передовой зарубежный опыт в развитии конкретного оптового рынка электроэнергии в Турции, Армении, государствах Латинской Америки и Восточной Европы, где Группа Всемирного банка сыграл ключевую роль в разработке и реализации реформ энергетического сектора и привлечении частных инвестиций в его модернизацию.
Участникам встречи был также представлен проект «дорожной карты» по переходу на конкурентный рынок электроэнергии в Узбекистане, включая создание необходимых институциональных и законодательных условий для привлечение частных инвестиций в данный сектор.
В контексте Узбекистана международные эксперты отметили важность ускорения и углубления процессов трансформации рынка электроэнергии, расширения возможностей для передачи и распределения электроэнергии независимыми частными операторами, а также необходимость дальнейшего финансового оздоровления и модернизации энергетических предприятий и их преобразования в компании, способные привлекать прямые инвестиции для обеспечения стабильных и непрерывных поставок электроэнергии конечным потребителям, включая домохозяйства, предприятия и частный сектор по всей стране.
В завершении мероприятия была вновь подтверждена решимость Всемирного банка оказать содействие в реализации соответствующих отраслевых реформ, Двусторонне сотрудничество также сосредоточиться на завершении разработки вышеназванной «дорожной карты». содействие в совершенствовании законодательных, институциональных и регулятивных механизмов для эффективного функционирования электроэнергетического сектора, снижении потерь электроэнергии путем обновления устаревших инфраструктурных объектов, а также дальнейшей поддержке в привлечении частных инвестиций в сектор и развитии сотрудничества между государствами Центральной Азии в области производства и передачи электроэнергии.