Energetika vazirligida “HuaWei” kompaniyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2022-yilning 14 oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri J.Mirzamahmudov va “HuaWei Tech investment Tashkent” kompaniyasi bosh direktori Chen Szyakay boshchiligidagi delegatsiya a’zolari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
“Huawei” axborot-kommunikatsiya texnologiyalari infratuzilmasi va aqlli qurilmalari sohasida yetakchi kompaniyalardan biri hisoblanadi. Kompaniyaning dunyoning 170 dan ortiq mamlakatlarida vakolatxonalari mavjud bo‘lib, unda 200 000 dan ortiq xodimlar ishlaydi. “Fortune Global” reytingida 96-o‘rin va tadqiqot hamda ishlanmalarga eng ko‘p sarmoya kiritadigan kompaniyalar reytingida esa 2-o‘rinni egallaydi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, xodimlarning yarmi (54,8%) tadqiqot va ishlanmalar bilan shug‘ullanadi.
Kompaniya 1999-yildan buyon O‘zbekistonda vakolatxonasiga ega bo‘lib, axborot tarqatish va uzatish tarmoqlari bozor ulushining qariyb 70 foizini tashkil qiladi.
Uchrashuvda xorijiy tomon iqtisodiy va barqaror rivojlanish, energiya xavfsizligi, yashil past uglerod siyosatini o‘zida mujassam etgan yangi texnologik yechimlarni taqdim etdi. Xususan, burg‘ulash maydonchalarida sun’iy intellektdan foydalangan holda videotasvirlarni taqdim etish imkoniyatiga ega bo‘lgan Intellektual terminallar, atmosferaga zararli chiqindilarni kam chiqaradigan stansiyalarni yaratishga imkon beradigan, shuningdek neft va gaz konlari uchun raqamli qazib olish, tashish, qayta ishlash texnologiyalari, neft va gazni sotish bo‘yicha yagona raqamli platforma taqdim etildi.
Neft-gaz sanoatini ishlab chiqarishdan yakuniy iste’molchiga yetkazib berishgacha bo‘lgan jarayonlarni raqamlashtirish va avtomatlashtirish, elektromobillarni jamlash uchun elektr quvvatlantirish stansiyalari, shuningdek, karbonat angidrid chiqindilarini sertifikatlash mexanizmlari tizimini joriy etish masalalarini ishlab chiqishda hamkorlik qilish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish taklif etildi.
Uzoq muddatli va oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha kelishuvlarga erishildi, ular uchun yuqoridagi masalalarni amalga oshirish boʻyicha qoʻshma ishchi guruh tuziladi.

В Минэнерго прошла встреча с HuaWei
14 октября 2022 года состоялась встреча министра энергетики Республики Узбекистан Ж. Мирзамахмудова с делегацией «HuaWei Tech investment Tashkent» во главе с генеральным директором Чэнь Цзякай.
Huawei является одной из лидирующих компаний в области информационно-коммуникационной технологической инфраструктуры и «умных» устройств. Компания обеспечивает работой свыше 200 000 сотрудников по всему миру, присутствует в более 170 странах, занимает 96 место в рейтинге Fortune Global и 2 место в рейтинге компаний, с наибольшим показателем по инвестициям в научно-исследовательскую деятельность. Согласно статистике более половины сотрудников (54,8%) компании вовлечено в научно-исследовательскую деятельность.
В Узбекистане компания имеет представительство с 1999 года и на ее долю приходится около 70% доли рынка сетей распределения и передачи информации.
Иностранной стороной в ходе встречи были представлены новые технологические решения, объединяющие в себе экономическое и устойчивое развитие, энергетическую безопасность, а также зеленую низкоуглеродную политику. В частности, были представлены интеллектуальные терминалы на буровых площадках, работающие на основе искусственного интеллекта, унифицированная цифровая платформа для нефтегазовых месторождений, которая позволяет создавать станции с низким уровнем выбросов в атмосферу, а также технологии цифровой добычи, транспортировки, переработки, сбыта нефти и газа.
Стороны обсудили возможность сотрудничества в рамках развития вопросов цифровизации и автоматизации нефтегазовой отрасли от добычи до передачи конечному потребителю, внедрения системы электрических зарядных станций для аккумуляции электромобилей, а также механизмов по сертификации выбросов углекислых газов.
Были достигнуты договоренности по развитию долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества, для чего будет создана совместная рабочая группа по реализации вышеуказанных вопросов.