Бугун, 14 ноябрь куни Ўзбекистонда илк марта ўтказилаётган Фан ва атом биринчи фестивали Тошкент шаҳридаги Атом технологиялари ахборот маркази (АТАМ)да очилади.
Фестивалнинг тантанали очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси энергетика вазирлиги ҳузуридаги атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги («Ўзатом» агентлиги) бош директорининг биринчи ўринбосари Баҳром Мансуров, «Росатом Центральная Азия» бош директори Сергей Громов, Ядро тадқиқотлари миллий университети «МИФИ» Тошкент филиали ижрочи директори Алишер Санетуллаев, «Ўзатом» агентлиги, «Росатом» давлат корпорацияси вакиллари ҳамда фахрий меҳмонлар иштирок этади.
Фестиваль АТАМ, Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон миллий университети ва Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университетларида ўтказилади.
Тадбир фан ва инновацияларни оммавийлаштириш, ёшларни замонавий технологиялар билан таништириш, уларнинг атом мавзусига доир саволларига иштирокчилардан жавоб олишлари мақсадида ўтказилмоқда. Фестиваль дастуридан мактаб ўқувчилари учун мўлжалланган «Атомный добль», «Научный хронограф», «Техностратегия» каби интеллектуал ўйинлар, талабалар учун маърузалар ва илмий-оммавий «Разберем на атомы» ток-шоуси жой олган.
Лекциячилар ва олиб борувчилар сифатида ўзбекистонлик ва россиялик олим ва мутахассислар, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси вице-президенти Бахтиёр Ибрагимов, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ядро физикаси институти директори ўринбосари Илҳом Содиқов, Физика-энергетика тадқиқотлари институти (Россия Федерацияси) директори Виталий Хрячков, Урал федерал университети «Атом станциялари ва  қайта тикланувчи энергия манбалари» (Россия Федерацияси) кафедраси доценти Олег Ташлыков, Ядро тадқиқотлари миллий университети «МИФИ» (Россия Федерацияси) ўқитувчиси Алексей Пузаков ва Роман Фомин, Челябинск шаҳридаги Атом энергияси ахборот маркази (Россия Федерацияси) директори ва менежери Лариса Матвеева ва Дмитрий Мерзлов иштирок этадилар.
«Бугунги кунда иқтисодиёт тараққиёти аввало илм-фан соҳаси ривожланиши билан боғлиқдир. Ва бу соҳаларда юқори малакали мутахассислар фаолият кўрсатиши учун уларни мактабданоқ тайёрлашни бошлаш керак. Бугунги фестивалимиздек тадбирлар ўқувчи ва талабаларни нафақат илм-фан ютуқлари билан таништиради, балки ҳаёт йўлларида асқотадиган касб танлашларида ҳам ёрдам беради», – деди “Ўзатом” агентлиги бош директорининг биринчи ўринбосари Баҳром Мансуров.
«Фестивални ўтказишдан мақсад – ўқувчи ва ёшларда илм билан шуғулланишга қизиқиш ўйғотиш, технологиялар ривожланиши натижасида ёшлар олдида очилаётган имкониятлар билан таништиришдир. Фестиваль иштирокчиларга ядро технологиялари қай тарзда инсон ҳаёти яхшиланишига ҳисса қўшгани, улар турли соҳаларда – саноат, қишлоқ хўжалиги, тиббиётда қўлланилиши ва мамлакат тараққиётида тутган ўрни ҳақида тушунчаларга эга бўладилар. Аминмизки, Ўзбекистонда илк марта ўтказилаётган Фан ва атом биринчи фестивали барча иштирокчилар учун ҳақиқий байрам бўлади, бундай тадбирларни ўтказиш эса биз учун яхши анъанага айланади», – деди «Росатом Центральная Азия» бош директори Сергей Громов.
Фан ва атом фестивали – ядро фани ва технологиялари соҳасидаги илмий-маърифий тадбирлар давомийлигидир. Тадбир атом энергетикаси ривожланаётган кўплаб мамлакатлар – Бангладеш, Ҳиндистон, Беларусь, Арманистон ва бошқа давлатларда катта, ўта оммавий тарзда ўтказилади.

В ТАШКЕНТЕ ОТКРЫЛСЯ ПЕРВЫЙ ФЕСТИВАЛЬ НАУКИ И АТОМА
Первый в Узбекистане Фестиваль науки и атома открылся 14 ноября в Ташкенте в Информационном центре по атомным технологиям (ИЦАТ).
В торжественной церемонии открытия Фестиваля приняли участие: первый заместитель генерального директора Агентства по развитию атомной энергетики при Министерстве энергетики Республики Узбекистан (Агентство «Узатом») Бахрам Мансуров; генеральный директор «Росатом Центральная Азия» Сергей Громов; исполнительный директор филиала Национального исcледовательского ядерного университета «МИФИ» в городе Ташкент Алишер Санетуллаев; представители Агентства «Узатом», Госкорпорации «Росатом» и другие почетные гости.
Площадками для проведения Фестиваля стали ИЦАТ, Национальный университет Узбекистана им. Мирзо Улугбека и Ташкентский государственный технический университет им. Ислама Каримова.
Мероприятие призвано популяризировать науку и инновации, познакомить молодёжь с современными технологиями и ответить на вопросы участников, связанные с атомной тематикой. Программа Фестиваля включает интеллектуальные игры для школьников, например, «Атомный добль», «Научный хронограф», «Техностратегия», лекции для студентов и научно-популярное ток-шоу «Разберем на атомы».
Лекторами и ведущими выступают узбекские и российские учёные и специалисты: вице-президент Академии наук Республики Узбекистан Бахтиёр Ибрагимов, заместитель директора Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан Ильхом Садыков, директор по исследованиям Физико-энергетического института (Российская Федерация) Виталий Хрячков, доцент кафедры «Атомные станции и возобновляемые источники энергии» Уральского федерального университета (Российская Федерация) Олег Ташлыков, преподаватели Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ» (Российская Федерация) Алексей Пузаков и Роман Фомин, директор и менеджер Информационного центра атомной энергии г. Челябинск (Российская Федерация) Лариса Матвеева и Дмитрий Мерзлов.
«Развитие экономики сегодня связано прежде всего с развитием наукоёмких отраслей. И в эти отрасли должны прийти высококвалифицированные специалисты, подготовку которых нужно начинать со школы. Такие мероприятия как наш Фестиваль, не только знакомят школьников и студентов с достижениями современной науки, но и помогают определиться с профессией, с выбором жизненного пути», – говорит первый заместитель генерального директора Агентства «Узатом» Бахрам Мансуров.
«Цель фестиваля – рассказать о тех возможностях, которые сегодня открываются перед молодёжью благодаря развитию технологий, пробудить у студентов и школьников интерес к занятию наукой. Фестиваль позволит участникам узнать, каким образом ядерные технологии способствуют улучшению качества жизни человека, об их применении в различных областях – промышленности, сельском хозяйстве, медицине, – и роли в развитии страны. Мы уверены, что первый Фестиваль науки и атома в Узбекистане станет настоящим праздником для всех его участников, а проведение таких мероприятий станет для нас хорошей традицией», – отметил генеральный директор «Росатом Центральная Азия» Сергей Громов.
Мероприятие будет проходить в течение двух дней, ожидается, что всего в Фестивале примут участие более 600 школьников и студентов.
Фестиваль науки и атома – серия научно-просветительских мероприятий в сфере ядерной науки и технологий. Мероприятия проводятся во многих странах, развивающих атомную энергетику: Бангладеш, Индии, Беларуси, Армении и других, – и неизменно пользуются большой популярностью.