Energetika sohasida O‘zbekiston-Amerika hamkorligini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
2022-yilning 18-oktabr kuni O‘zbekiston Energetika vaziri J.Mirzamahmudov AQSH savdo vaziri o‘rinbosari Maris Lago boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Tomonlar mamlakat energetika sohasini isloh qilish, xususan, energetika obyektlarini xususiylashtirish, qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish rejalarini muhokama qildilar. Xususan, Prezident farmonida “O‘zbekneftgaz” AJ va “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ aksiyalarini ommaviy joylashtirish (IPO) orqali bosqichma-bosqich xususiylashtirish ko‘zda tutilgani taʼkidlandi.
O‘zbekiston tomoni “yashil” energetikani rivojlantirish va uglerod neytralligiga erishish rejalarini taqdim etdi. 2030 yilga borib, mamlakat elektr energiyasining kamida 25 foizini qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan, jumladan 7 GVt quyosh va 5 GVt shamol energiyasidan ishlab chiqarishni maqsad qilgan.
Gidroenergetikani rivojlantirish uchun 142 ta potensial obyektlar o‘rganilib, 54 ta loyiha belgilandi. Shuningdek, quvvati 500 kVt gacha bo‘lgan mikro GESlar qurish bo‘yicha 200 ta loyiha amalga oshiriladi.
Energetika vazirligi AQSH kompaniyalarining OTB, XMK, YETTB kabi nufuzli Xalqaro moliya institutlarining texnik ko‘magida o‘tkaziladigan elektr energiyasini ishlab chiqarish loyihalari bo‘yicha tenderlarda faol ishtirok etib borishini eʼtirof etadi.
Tomonlar, shuningdek, AQSH ijobiy tajriba to‘plagan qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasida zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash va issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildilar.
AQSH kompaniyalarining O‘zbekistondagi faoliyatini kengaytirishga qiziqishi ortib borayotgani “Air Products” loyihalari misolida qayd etildi. Bundan tashqari, “GE”, “Schlumberger”, “Honeywell UOP” kabi kompaniyalar bilan hamkorlik ishlari olib borilmoqda. Yirik energetika loyihalari uchun maslahat xizmatlari “DeGolyer & MacNaughton” kabi “SA” konsalting kompaniyalari tomonidan taqdim etiladi.
Tomonlar hamkorlikning ushbu va boshqa yo‘nalishlarini rivojlantirish masalalarini muhokama qilib, ularni yana-da batafsil o‘rganish va mutaxassislar darajasida doimiy aloqa o‘rnatishga kelishib oldilar.

Обсуждено развитие узбекско-американского энерго сотрудничества
Министр энергетики Узбекистана Ж.Мирзамахмудов 18 октября 2022 года провел переговоры с делегацией США во главе с заместителем министра торговли Марисой Лаго.
Стороны обсудили реформирование энергетической отрасли страны, в частности планы приватизации энергетических мощностей, развитие возобновляемой энергетики. Было, в частности, отмечено, что указом Президента предусмотрена поэтапная приватизация активов АО «Узбекнефтегаз» и АО «Тепловые электрические станции» путем публичного размещения (IPO) акций.
Узбекской стороной были представлены планы по развитию «зеленой» энергетики и достижению углеродной нейтральности. К 2030 году страна намерена производить не менее 25 процентов электроэнергии из возобновляемых источников, в том числе 7 ГВт за счет солнечной энергетики и 5 ГВт – ветровой.
Для развития гидроэнергетики проведено изучение 142 потенциальных площадок, с определением 54 проектов. Также будут реализованы 200 проектов для строительства микро-ГЭС мощностью до 500 кВт.
Со стороны Минэнерго приветствуется активное участие компаний США в тендерных торгах по различным проектам генерации, проводимых при техническом содействии таких авторитетных МФИ, как АБР, МФК, ЕБРР.
Сторонами обсуждены также возможности сотрудничества в применении современных технологий энергетического сектора в сфере ВИЭ и сокращении выбросов парниковых газов, где у США накоплен положительны опыт.
Отмечено, что компании США демонстрируют рост интереса к расширению деятельности в Узбекистане, примером чему могут служить проекты Air Products. Кроме этого, ведется тестоне сотрудничество с такими компаниями как GE, Schlumberger, Honeywell UOP. Консультативные услуги в рамках крупных энергетических проектов оказывают консалтинговые компании СА как DeGolyer & MacNaughton.
Отмечено, что в целях восполнения ресурсов природного газа Министерством энеретики и Госкомгеологии совместно с Геологической службой США (USGS) ведутся совместные работы в Республике Узбекистан. Целью работы является изучение потенциала нетрадиционных ресурсов углеводородов в Республике Узбекистан, а также формирование научной базы данных.
Следует отметить, что американские компании являются мировыми лидерами в области изучения и добычи нетрадиционных запасов углеводородов.
Стороны обсудили развитие этих и других направлений сотрудничества и договорились об их дальнейшей детальной проработке налаживанию постоянного контакта на уровне специалистов.