Davlatimiz rahbari tashabbusiga ko‘ra, bugundan mamlakatimiz miqyosida ko‘chat ekish bo‘yicha “dolzarb 40 kunlik” boshlandi. “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ va tizim korxonalari uning doirasida  jami 60 ming tup daraxt ko‘chatlari ekishni rejalashtirmoqda.
Bunda 9 ming tup ko‘chat “Yashil belbog‘”ni yaratish bo‘yicha korxonalar hududi atrofida, 52 ming tup daraxt ko‘chatlari esa “Yashil makon” umummilliy loyihasiga asosan ekiladi. Asosiy e’tibor har bir hududning iqlimiga mos, suvsizlikka chidamli, tez o‘sadigan yaproq va igna bargli hamda mevali daraxtlar ko‘chatlari tanlanishiga qaratiladi. Ayni kunlarda elektr stansiya va markazlarda ko‘chatlarni xarid qilish barobarida, ko‘kalamzorlashtirish ishlari olib boriladigan yerlarni yumshatish, ortiqcha chiqindilardan tozalash, sug‘orish tizimini nazoratdan o‘tkazish kabi ishlar olib borilmoqda.
- Joriy yilning 11 oktyabr kuni Prezidentimiz rahbarligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida “Yashil makon” umummilliy loyihasi bo‘yicha berilgan vazifalar ijrosini ta’minlash bo‘yicha “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ tomonidan maxsus dastur ishlab chiqildi. Dastur ijrosi bo‘yicha tizim korxonalarining shaxsan birinchi rahbarlari loyihaning ijrosi uchun mas’ul etib biriktirildi, - deydi “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish bo‘limi boshlig‘i Nargis Valiyeva.
Korxonalar tomonidan nafaqat ko‘chatlarni ekish, balki ularning keyingi parvarishi masalasiga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, o‘tgan yili “Yashil makon” va “Yashil yillik” loyihalari doirasida yerga qadalgan har bir niholning unib o‘sishi uchun mas’ullar belgilanib, sug‘orish ishlari reja jadval asosida olib borilgan edi. Bu yil ham mazkur ishlar lozim darajada tashkil etiladi.

На теплоэлектростанциях стартовал очередной этап общенационального проекта «зеленое пространство»
По инициативе главы нашего государства с сегодняшнего дня в масштабах всей страны начался «ударные 40 дней»  по посадке саженцев. В рамках проекта АО «Тепловые электрические станции» и его подведомственными предприятиями планируется высадка 60 тысяч саженцев деревьев.
При этом в целях создания «Зеленого пояса» вокруг территорий предприятий будет высажено 9 тысяч саженцев, а по общенациональному проекту «Зеленое пространство» – 52 тысячи саженцев деревьев. Основное внимание будет уделено подбору засухоустойчивых и быстрорастущих саженцев лиственно-хвойных и плодовых деревьев, подходящих для климата каждого региона.  В эти дни, наряду с закупкой саженцев, на станциях и централях проводятся работы по размягчению земли под озеленение, уборке ненужных отходов, контролью оросительной системы.
- Во исполнение задач, поставленных в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» на видеоселекторном совещании, проведенном под председательством Президента 11 октября с.г., в АО «Тепловые электрические станции» разработана специальная программа. Ответственными за реализацию программы лично закреплены первые руководители системных предприятий, - говорит Наргис Валиева, начальник отдела контроля воздействия на окружающую среду АО «Тепловые электрические станции».
Предприятиям уделяется особое внимание не только посадке саженцев, но и их последующему уходу. В частности, в прошлом году в рамках проектов «Зеленое пространство» и «Зеленый год» были определены ответственные за прорастание каждого росточка, закопанного в землю, а ирригационные работы проводились в соответствии с планом-графиком. И в этом году эта работа также будет организована на должном уровне.