Ayni kunlarda Energetika vazirligining ishchi guruhlari tomonidan joylarda ijtimoiy soha obektlarining kuz-qish mavsumida barqaror ishlashini tekshirish maqsadida Sog‘liqni saqlash, Xalq taʼlimi, Maktabgacha taʼlim va Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirliklariga qarashli muassasalarda profilaktik va nazorat tadbirlari olib bormoqda.
Joriy yilning o‘tgan davri mobaynida 646 ta muassasada qozonxona va qozonlar, shuningdek, isitish va gaz taʼminoti tizimlarining texnik holati o‘rganildi.
O‘rganish jarayonida Xalq taʼlimi tizimida 178 ta, Sog‘liqni saqlashda 171 ta, Maktabgacha taʼlimda 35 ta va Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligiga qarashli 12 ta muassasada va jami 336 ta ijtimoiy soha obyektida kamchiliklar aniqlandi.
Jumladan, Respublika bo‘yicha 227 ta qozonxona va 1056 ta qozonlarning texnik holati qoniqarsizligi, 206 ta qozon va 777 ta gaz yondirgich nostandartligi, 66 ta muassasaning isitish tizimlari nosozligi hamda 272 ta muassasaning gaz tarmoqlari va gaz taqsimlash qurilmalari texnik talablarga muvofiq kelmasligi aniqlangan.
O‘tkazilgan o‘rganishlar davomida mutaxassislar tomonidan aniqlangan kamchiliklarni tezkorlik bilan bartaraf etish bo‘yicha profilaktik va metodologik yordamlar ko‘rsatib borilmoqda.
Shu bilan bir qatorda, kuz-qish mavsumini betalofat o‘tkazish bo‘yicha belgilangan chora-tadbirlarni to‘liq va sifatli bajarilishini taʼminlash hamda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan mazkur vazirliklarga tegishli ko‘rsatma va topshiriqlar berildi.
Ijtimoiy soha muassasalarida o‘rganish ishlari davom ettirilmoqda.
Maʼlumot uchun: Ushbu nazorat tadbirlari Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 23-sentyabrdagi “Iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy soha obyektlari va ko‘p kvartirali uy-joy fondini 2022/2023 yillar kuz-qish davrida barqaror ishlashga tayyorlashni taʼminlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 522-son qarori asosida amalga oshirilmoqda.

Готовность социальных объектов к осенне-зимнему сезону
Рабочие группы Министерства энергетики к эти дни с целью проверки соцальных объектов к устойчивой работе в осенне-зимний период проводят профилактические и контрольные мероприятия в учреждениях, находящихся в ведении министерств здравоохранения, народного образования, дошкольного образования, высшего и среднего специального образования.
К настоящему времени изучено техническое состояние отопительных котлов и котельных, систем отопления и газоснабжения в 646 учреждениях, из них 171 в здравоохранении, 178 в народном образовании и других. В ходе мониторинга выявлены недостатки в 336 объектах социальной сферы.
В частности, обнаружено неудовлетворительное техническое состояние 227 котельных и 1056 котлов по республике, в социальных учреждениях установлены 777 нестандартных газовых горелок, в неисправном состоянии находятся системы отопления 66 учреждений, а газовые сети и газораспределительные устройства 272 учреждений не соответствуют техническим требованиям.
В ходе мониторинговых мероприятий оказывается профилактическая и методическая помощь для оперативного устранения недостатков, выявленных экспертами.
Кроме того, министерствам, к которым относятся проверенные социальные объекты, даны соответствующие поручения и задачи по обеспечению полного и качественного выполнения мероприятий по бесперебойному проведению осенне-зимнего сезона и устранению выявленных недостатков.
Мониторнг социальных учреждений продолжается.
Эта работа ведется в рамках исполнения постановления Кабинета Министров №ПКМ-522 от 23 сентября 2022 года «О мерах по обеспечению подготовки отраслей экономики, объектов социальной сферы и многоквартирного жилого фонда к устойчивой работе в осенне-зимний период 2022/2023 гг.».