Jurnalist va blogerlar ko‘mir yoqilg‘isidan foydalaniladigan issiqxonalar faoliyati bilan yaqindan tanishdilar
• Jurnalist va blogerlar ko‘mir yoqilg‘isidan foydalaniladigan issiqxonalar faoliyati bilan yaqindan tanishdilar
Kecha, 26-oktabr kuni Energetika vazirligi, “O‘zneftgazinspeksiya”, “O‘ztransgaz” AJ va “Hududgaztaʼminot” AJlar tomonidan mahalliy OAV vakillari, jurnalist va blogerlarni Toshkent viloyatining O‘rta-Chirchiq tumanidagi ko‘mir yoqilg‘isiga moslashtirilgan issiqxonalar faoliyati va ularning afzalliklari bilan tanishtirish maqsadida press-tur tashkil etildi.
Jurnalistlar tumandagi ko‘mir yordamida faoliyat yuritayotgan issiqxonalar faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Xususan, “Komolabegim Agro Food” MCHJga qarashli issiqxona tabiiy gaz o‘rniga ko‘mirdan foydalanadigan issiqxonalardan biri hisoblanadi.
Tabiiy gaz tobora qiymati yuqori, nisbatan qimmatbaho tabiiy zaxiraga aylanib boryapti, undan yonilg‘i sifatida foydalanish ham vaqt o‘tgan sayin qimmatlashib bormoqda.
Tabiiy gazga nisbatan arzon bo‘lgan yoqilg‘i turi – ko‘mirdan foydalanishga o‘tish biznesda mahsulot tannarxining oshib ketishi xavfini sezilarli darajada pasaytiradi.
Jurnalistlar issiqxona sharoitida ko‘mir yoki tabiiy gaz yordamida mahsulot yetishtirish uchun sarf etiladigan umumiy xarajatlar hisob-kitobi bilan tanishtirildi.
Taqqoslash uchun aytadigan bo‘lsak, Toshkent viloyatida bir xil tabiiy sharoit, bir xil maydon (1 gektar uchun) va bir xil mahsulot (pomidor) yetishtirishga ixtisoslashgan – ko‘mirda ishlovchi issiqxona va tabiiy gazda ishlovchi issiqxona xo‘jaligi faoliyati solishtirilganda ko‘mir yoqilg‘isida mahsulot yetishtirish tabiiy gazga nisbatan 30 foizgacha arzon tushishi yoki mavsum davomida 150 mln so‘mga yaqin yoqilg‘i resurslari tejalishiga erishilishi maʼlum bo‘ldi.
Tadbirkorning aytishiga ko‘ra, ko‘mir tabiiy gazga nisbatan arzon yoqilg‘i bo‘lib, mahsulot tannarxining oshib ketishiga yo‘l qo‘ymaydi. Issiqxona mahsulot yetishtirish uchun mavsum davomida o‘rtacha 432 mln so‘m harajat qilgan holda 1 mlrd 320 mln so‘m daromad oladi. Bunda sof foyda 885 mln so‘mni tashkil etadi.
“Ekologiya nuqtai nazaridan olganda, tabiiy gaz yoqilganda ko‘mir yonganidagi kabi yuqori haroratda azot oksidi ajralib chiqadi. Faqat ko‘mir yoqilg‘isidan foydalanish uchun tozalovchi qo‘shimcha uskunalar talab etiladi, yaʼni bu uskunalar atmosferaga chiqadigan zararli chiqindilarni kamaytirishga xizmat qiladi”, – deydi tadbirkor.

Журналисты и блогеры познакомились с работой работающих на угле теплиц
26 октября Министерство энергетики, «Узнефтегазинспекция», АО «Узтрансгаз» и АО «Худудгазтаминот» организовали пресс-тур для ознакомления представителей местных СМИ, журналистов и блогеров с преимуществами теплиц, действующих с использованием угля, на примере их работы в Урта-Чирчикском районе Ташкентской области.
В частности, одна из таких теплиц, использующих уголь вместо газа, организована ООО «Komolabegim Agro Food».
Как уже широко известно, добыча природного газа требует все больше усилий, более того, этот ценный природный ресурс необходимо использовать как можно более экономно и рационально, так как он является невозобновляемым. Логично, что использование природного газа в качества топлива для тех же теплиц будет обходиться всё дороже.
В связи с этим, переход для работы теплиц на уголь, как вид топлива, который дешевле природного газа, означает, прежде всего, снижение риска значительного повышения себестоимости продукции в агробизнесе.
Журналистов детально ознакомили с расчетами общих затрат на выращивание агропродукции в тепличных условиях как с использованием угля, так и природного газа.
В качестве примера были взяты теплицы в Ташкентской области, имеющие одинаковую площадь (1 га) и занимающиеся выращиванием одного вида продукции (помидоры), но использующие разные виды топлива. Для сравнения были взяты теплицы: при ООО «Komolabegim Agro Food», работающая на угле, и при ООО «Паранда саноат барака», использующая газ.
Как показало сравнение результатов их работы, производство тепличной продукции с использованием угольного топлива обходится на 30% дешевле по сравнению с работой теплицы на природном газе, что дает экономию за сезон порядка 150 млн. сумов.
По словам управляющего первой теплицей Абдушкура Умарова, уголь является более дешевым топливом по сравнению с природным газом, что дает возможность не увеличить себестоимость продукции. Теплица зарабатывает 1 млрд 320 млн сумов, расходуя за сезон на выращивание продукции в среднем 432 млн сумов. Чистая прибыль составляет 885 миллионов сумов.
«С экологической точки зрения, при сжигании природного газа оксиды азота выделяются при высоких температурах, как при сжигании угля. При этом при работе теплицы на угольном топливе используется дополнительное очистительное оборудование, что служит значительному снижению вредных выбросов в атмосферу», — рассказал предприниматель.
В нашей стране ведется планомерная работа по внедрению альтернативных источников энергии, развитию энергосберегающих технологий. При этом важно, что в результате внедрения энергосберегающих технологий удается сэкономить природные ресурсы и значительно снизить затраты.