«ЛУКОЙЛ УЗБЕКИСТАН ОПЕРЕЙТИНГ КОМПАНИ» ҲОДИСА БЎЙИЧА СУРИШТИРУВ ИШЛАРИ ОЛИБ БОРИЛМОҚДА
«ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани» матбуот хизматининг хабар беришича, Интернет тармоғига жойлаштирилган 2019 йилнинг 29 октябрь куни Қашқадарё вилояти Деҳқонобод туманидаги «Жарқудуқ» газ тайёрлаш мажмуасида рўй берган ҳолат акс этган видеоматериал бўйича дастлабки суриштирув ишлари олиб борилди.
Ўрганиш натижасида, 110 минг вольт юқори кучланишли «Жарқудуқ» подстанциясида электромонтерлар бригадаси томонидан олиб борилаётган ишлар чоғида участка бошлиғи раҳбарлигида бригаданинг ўлими, қимматбаҳо ускуна ва бутун объектнинг ишдан чиқишига олиб келиши мумкин бўлган техника хавфсизлиги талаблари қўпол равишда бузилганлиги аниқланди.
Бу бош энергетик И.А. Шилов томонидан аниқланиб, шундан сўнг подстанциядаги ишлар тасдиқланган қоидаларга мувофиқ ҳолатга келтирилгунга қадар вақтинча тўхтатиб қўйилган.
Йўриқномага амал қилмаслик оқибатида ўз қўл остидаги ишчиларининг ҳаётига етказилиши мумкин бўлган фожеали оқибатларни англаган ҳолда И.А. Шилов аҳлоқ-одоб меъёрларидан четга чиқиб, маҳаллий ва хизмат сафаридаги ишчилар шаънига қўпол сўзларни айтган.
Ҳозирги вақтда компанияда ички суриштирув ишлари олиб борилмоқда. Шу муносабат билан И.А. Шилов «ЛУКОЙЛ» ОАЖ (Москва)нинг ишбилармонлик этикаси бўйича комиссияси йиғилишига чақиртирилган. Текширув натижалари бўйича мазкур ҳолатнинг барча иштирокчиларига нисбатан айбдорлик даражасини ҳисобга олган ҳолда ва корпоратив талабларга мувофиқ маъмурий жарима чоралари қўлланилади.
Ишчи-ходимлар ва аҳоли хавфсизлиги ва соғлиғини таъминлаш бўйича жамият олдидаги масъулият даражасини англаган ҳолда ЛУКОЙЛ ўз иш фаолиятида саноат хавфсизлиги ва меҳнат муҳофазаси соҳасидаги юқори стандартларга амал қилади, белгиланган қоидаларга риоя қилиниши устидан жиддий назорат ўрнатган. Зеро, инсонлар ЛУКОЙЛнинг бебаҳо қадриятидир.

ЛУКОЙЛ ВЕДЁТ ВНУТРЕННЕЕ РАССЛЕДОВАНИЕ ИНЦИДЕНТА
Пресс-служба «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани» сообщает, что в связи с появлением в сети интернет видеоматериалов с инцидентом, произошедшим 29.10.2019 г. на установке подготовки газа «Джаркудук» в Дехканабадском районе Кашкадарьинской области, предварительно установлено, что при проведении работ на подстанции «Джаркудук» с высоким напряжением 110 тысяч вольт бригадой электромонтеров во главе с мастером были грубо нарушены требования техники безопасности, которые могли привести к гибели бригады, повреждению дорогостоящего оборудования и сбою работы всего объекта. Данные нарушения выявлены главным энергетиком И.А. Шиловым, после чего работы на подстанции были приостановлены до приведения в соответствие с утвержденными правилами.
Осознавая возможные трагические последствия для жизни его подчиненных от несоблюдения инструкций, И.А. Шилов пренебрег морально-этическими нормами общения и допустил грубые высказывания в адрес местного и командированного персонала.
В настоящее время в компании проводится внутреннее расследование, в связи с чем, И.А. Шилов вызван на собрание Комиссии по деловой этике ПАО «ЛУКОЙЛ» (Москва). По результатам расследования ко всем участникам инцидента будут применены меры дисциплинарного взыскания с учетом степени вины и в соответствии с корпоративными требованиями.
Понимая степень ответственности перед обществом за обеспечение безопасности и здоровья персонала и населения, ЛУКОЙЛ в своей работе руководствуется высокими стандартами в области промышленнойт безопасности и охраны труда и ведет тщательный контроль за соблюдением установленных правил. Ведь главная ценность ЛУКОЙЛа – это люди.