Koreyada BIXPO-2022 xalqaro energetika ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi
Bugun, 2-noyabr kuni Koreya Resrublikasining Gwangju shahrida “Bitgaram International Expo of Electric Power Technology/BIXPO-2022” xalqaro energetika ko‘rgazma va konferensiyasi o‘z ishini boshladi.
Mazkur tadbir Koreyaning yirik elektr energetika kompaniyasi – “Korea Electric Power Corporation” (KEPCO) tomonidan o‘tkazilmoqda. Unda dunyoning 20 dan ortiq mamlakatlaridan kelgan energetika kompaniyalari qatori O‘zbekiston Energetika vazirligi delegatsiyasi ham ishtirok etmoqda.
Ko‘rgazma uglerod neytralligi va energiya xavfsizligi masalalariga bag‘ishlangan bo‘lib, unda bir qator masalalar, xususan elektr energiyasi quvvatlarini oshirishda yashil energetikaning ulushini ko‘paytirish, eng zamonaviy energiya tejovchi qurilmalarni joriy etish, energiya resurslaridan samarali va oqilona foydalanish, buning natijasida atmosferaga zararli chiqindilar chiqishini oldini olish kabi muhim masalalar ilgari surilmoqda.
Ko‘rgazma doirasida bugun kunning ikkinchi yarmida Energetika vazirligi delegatsiyasi va KEPCO kompaniyasi prezidenti bilan uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

В Корее стартовала международная энергетическая выставка BIXPO-2022
Сегодня, 2 ноября, в г. Кванджу (Республика Корея) начала работу международная энергетическая выставка и конференция «Bitgaram Interational Ехро of Electric Power Technology/ВIXPO-2022».
Мероприятие проводится крупной корейской электроэнергетической компанией - «Korea Electric Power Corporation” (KEPCO). Наряду с энергетическими компаниями из более чем 20 стран мира участие в деятельности выставки принимает также Делегация Министерства энергетики Узбекистана.
Выставка посвящена вопросам достижения углеродной нейтральности и энергетической безопасности, в частности, увеличению доли зеленой энергии в генерации электроэнергии, внедрению самых современных энергосберегающих технологий, эффективному и рациональному использованию энергоресурсов и предотвращению выброса вредных отходов в атмосферу.
В рамках выставки, сегодня, запланирована встреча делегации Министерства энергетики и президента KEPCO.