“O‘zbekneftgaz” AJ internet foydalanuvchilarini firibgarlar tuzog‘idan ogohlantiradi
“O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan o‘z vakolatlari doirasida Internet jahon axborot tarmoqlaridagi materiallar tahlil qilinganda, “O‘zbekneftgaz” nomidan investitsiya kiritish va daromad olish hamda pul mablag‘larini jalb qilish bo‘yicha turli xizmatlar taklif qilinayotganligi aniqlanmoqda.
Ayniqsa, so‘nggi vaqtlarda firibgarlar o‘z maqsadlariga erishish uchun “O‘zbekneftgaz” AJ nomidan foydalanishning yangi turli usullarini o‘ylab topishmoqda.
Neft va gaz savdosidan pul ishlash imkonini beruvchi mavjud bo‘lmagan Hukumat qarorlarini mavjud bo‘lmagan platformalarga joylashtirib, unga bag‘ishlangan maqolalarda odamlarga ushbu loyihalarda qatnashib, katta daromadga ega bo‘lishlari mumkinligi vaʼda qilinmoqda.
Firibgarlar foydalanuvchilar soxtalikni sezmasliklari uchun video roliklardan foydalanishmoqda. Shuningdek, loyihada faol ishtirok etishga undovchi mashhur sanʼatkorlarning suratlari va loyiha hamda aksiyalarda ishtirok etib, boyib ketgani haqidagi yolg‘on intervyular nashr etilmoqda.
Shu kunlarda ham www.facebook.com ijtimoiy tarmog‘i orqali foydalanuvchilarga foto va matn ko‘rinishida taqdim etilayotgan reklama xususidagi axborotlarda “2022 yilda aholini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash maqsadida, “O‘zbekneftgaz”ga 2 mln so‘mdan boshlab investitsiya kiriting va har oy 9-16 mln so‘mdan divident oling” kabi mazmunda maʼlumotlar berilgan hamda ro‘yxatdan o‘tish uchun havolalar ko‘rsatilgan.
Foydalanuvchilarni ishontirish maqsadida, kompaniya logotipi, videoroliklar, davlat ramzlari va shaxslari va boshqa maʼlumotlar ko‘rsatilgan. Shuningdek, fuqaroning shaxsiy va bank kartasiga oid maʼlumotlarni kiritish so‘ralgan.
Bunda, ishonchni suisteʼmol qilish, firibgarlik yo‘li bilan va axborot texnologiyalardan foydalangan holda kiber jinoyatchilikni amalga oshirish, shuningdek, “Shaxsga doir maʼlumotlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Qonuni talablariga zid ravishda shaxsga doir maʼlumotlarni transchegaraviy uzatish alomatlari mavjud.
Yuqoridagi kabi faoliyatlarda O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 1412, 168, 1881 va 278-moddalarida nazarda tutilgan jinoyat alomatlari, xususan mulkiy manfaat berish bo‘yicha zimmaga majburiyat olish yo‘li bilan jismoniy va yuridik shaxslarning pul mablag‘larini va (yoki) boshqa mol-mulkini jalb etishga doir noqonuniy faoliyatni amalga oshirish, mazkur faoliyatda ishtirok etishga jalb qilish maqsadida ushbu faoliyatni reklama qilish, shu jumladan, ommaviy axborot vositalaridan yoxud Internet jahon axborot tarmog‘idan foydalangan holda reklama qilish, firibgarlik jinoyatini axborot texnologiyalardan foydalanib, sodir etish kabi kiber jinoyatchilik belgilari mavjud.
“O‘zbekneftgaz” AJ bugungi kunda firibgarlar uchun eng jozibador vositaga aylanib bormoqda desak ham mubolag‘a bo‘lmaydi. Kuzatuvlarimizga ko‘ra, yil boshidan buyon “O‘zbekneftgaz” AJ nomidan firibgarlar tomonidan o‘nlab soxta eʼlonlar berildi.
“O‘zbekneftgaz” AJ, uning shoʻba korxonalari va tashkilotlarining axborot resurslari bo‘lmagan veb-saytlarda eʼlon qilingan har qanday maʼlumotlardan foydalanishda ogoh bo‘lishga chaqirilmoqda.
“O‘zbekneftgaz” AJ rahbariyati nomi va logotipidan foydalangan holda tarmoq foydalanuvchilarining huquqlari buzilishini va internet firibgarligi qurboni bo‘lishini oldini olish, salbiy oqibatlarni bartaraf etish, aholining moliyaviy daromadlari yo‘qolishi kabi hodisalar va turli tahdidlarga chek qo‘yish, aholini investitsiya muhitiga, “O‘zbekneftgaz” AJ faoliyatiga bo‘lgan ishonchini yo‘qotmaslik maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligiga yuqoridagi kabi holatlarni tezkor ravishda bartaraf etish va aloqador shaxslarga nisbatan tegishli choralar ko‘rilishida amaliy yordam so‘rab murojaat yo‘llandi.

АО «Узбекнефтегаз» предостерегает интернет-пользователей о ловушках мошенников
Когда АО «Узбекнефтегаз» в рамках своих полномочий проанализировало материалы мировых информационных сетей Интернет, было установлено, что от имени «Узбекнефтегаз» предлагаются различные услуги для осуществления инвестиций и получения дохода и привлечения денежных средств.
Особенно в последнее время мошенники придумывают новые и разные способы использования названия АО «Узбекнефтегаз» для достижения своих целей.
Размещая несуществующие постановления Правительства о заработке на торговле нефтью и газом на несуществующих платформах, статьи на нем обещают людям, что они могут участвовать в этих проектах и ​​получать огромную прибыль.
Мошенники используют поддельные видео, чтобы пользователи не замечали обман. Также публикуются фотографии известных артистов, призывающие к активному участию в проекте и ложные интервью о том, как они разбогатели на участии в проекте и акциях.
В эти дни рекламная информация, представляемая пользователям в виде фото и текста через социальную сеть www.facebook.com, гласит: «В 2022 году, в целях оказания государственной поддержки населению, инвестируйте 2 миллиона сумов в "Узбекнефтегаз" и получайте дивиденды в размере 9-16 миллионов сумов ежемесячно» и предоставляются ссылки для регистрации.
Чтобы убедить пользователей, демонстрируются логотип компании, видеоролики, государственные символы и лица, а также другая информация. Также запрашивают ввести личные данные и данные банковских карт гражданина.
Имеются признаки злоупотребления доверием, мошенничества и киберпреступлений с использованием информационных технологий, а также трансграничной передачи персональных данных вопреки требованиям Закона Республики Узбекистан «О персональных данных».
В деятельности, подобной вышеуказанной, имеются признаки преступления, предусмотренного статьями 1412, 168, 1881 и 278 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в частности, незаконные действия, связанные с привлечением денежных средств и (или) иного имущества физических лиц и юридических лиц путем принятия на себя ответственности за предоставление имущественных благ, имеются признаки киберпреступности, такие как реклама данной деятельности с целью привлечения к участию в этой деятельности, в том числе реклама с использованием средств массовой информации или глобальной информационной сети Интернет, совершение мошеннических преступлений с использованием информационных технологий.
Не будет преувеличением сказать, что АО «Узбекнефтегаз» сегодня становится самым привлекательным инструментом для мошенников. По нашим наблюдениям, с начала года от имени АО «Узбекнефтегаз» мошенниками были сделаны десятки поддельных объявлений.
Призывается соблюдать осторожность при использовании любой информации, размещенной на сайтах, не являющихся информационными ресурсами АО «Узбекнефтегаз», его дочерних предприятий и организаций.
В целях предотвращения нарушений прав пользователей сети и становления жертвами интернет-мошенничества с использованием имени и логотипа руководства АО «Узбекнефтегаз», устранения негативных последствий, прекращения таких явлений и различных угроз, как потеря финансовых доходов населения, во избежание потери доверия со стороны населения к инвестиционной среде и деятельности АО "Узбекнефтегаз", направлено обращение в МВД Республики Узбекистан с просьбой о практической помощи в скорейшем устранении вышеуказанных ситуаций и принятии соответствующих мер в отношении связанных с ними лиц.