АЛОҲИДА ЭҲТИЁЖЛИ БОЛАЛАР УЧУН АЛОҲИДА ДУНЁ
Болалар церебрал фалажланиши – бу энг оддий нарсалар учун доимий курашни англатади. Кўпчилигимиз учун оддий бўлган нарсалар – юриш, гапириш, рақсга тушиш, мулоқот қилиш бундай болалар учун кичик ғалабага айланади.
“Айланаверма!”, “Тез чопма!”, “Оёғинг остига қара!” – ота-оналар ўз болаларига бундай хитоблар билан мурожаат қилганлигини кўп эшитганмиз. Болаларга эса янги кашфиётларга тўла дунёга интилиш тинч туришига халал беради.
Афсуски, биз бугун фарзанди уларга томон югуриб келишини, болалар майдончасида бемалол ўйнаб-кулишини ва ёқимли ҳаракатлари билан уларга хурсандчилик ато этишини орзу қиладиган ота-оналар ҳақида сўзламоқчимиз. Зеро, уларнинг болалари алоҳида болалар, улар БЦФ ташхиси билан дунёга келган.
Болалар церебрал фалажланиши (БЦФ) – асаб тизимининг касалланиши бўлиб, у ҳаракатланиш ва мушаклар фаоллиги, кўриш, эшитиш, нутқ ва руҳиятдаги нуқсонларга олиб келади. Касаллик енгил даражали бўлса, одам ўзига ўзи хизмат кўрсатишга қодир бўлади. Ўртача даражада катталарнинг ёрдами талаб қилинади. Касаллиги оғир кечган одамлар атрофдагиларда ўта даражада қарам бўлади.
Тошкент шаҳрида таянч-ҳаракатланиш аппаратида нуқсони бор болаларга мўлжалланган бир неча нодавлат кўп профилли ихтисослаштирилган мактабгача таълим муассасалари мавжуд ва улардан бири 560-сонли «Семурғ» болалар боғчасидир.  “Eriell” халқаро нефтсервис гуруҳи ушбу муассасага бир неча йиллар давомида бу касалликдан азият чекаётган болаларни реабилитация қилиш ва интеграциялашуви соҳасида хайрия ва ижтимоий йўналтирилган лойиҳаларни амалга оширишда кўмак кўрсатиб келмоқда.
Ижтимоий-хордиқ дастурларини ўтказиш билан бирга, гуруҳ томонидан бино тўлиқ реконструкция қилинди, ҳар йили хоналар таъмирланади, муассасани жиҳозлаш ва уни ногирон болаларга мўлжалланган ўқув-ривожлантирувчи жиҳозлар билан таъминлашда ёрдам кўрсатилади, болалар майдончалари, омбор ва бассейн қуриб берилди, тренажер ва мусиқа заллари, ошхона жиҳозланди.
Шу кунларда муассаса тарбияланувчилари учун Ҳосил байрамига бағишланган тадбир ташкил қилинди. Болалар қизиқарли томошани мириқиб кўришди, айни пайтда улар учун интерфаол тадбирлар: ранг баранг қумлардан буюмлар ясаш, қўл ҳунармандчилиги бўйича маҳорат мактаблари, мусиқали танловлар ташкил қилинди. Байрам тадбирига атаб ош дамланди, ширинликлар билан чойхўрлик уюштирилди.
БЦФ ташхиси бор фарзандли оилалар бирмунча яккаланиб қолиши ҳолатлари борлигини, боланинг аҳволи туфайли, кўпинча моддий қийинчиликлар сабабли байрамларга кам боришини англаган ҳолда ўрта ва оғир даражали БЦФ ли фарзандлари бор оилаларга ёрдам кўрсатиш бўйича комплекс дастурининг ривожлантирилиши ушбу вазиятни ўзгартириши мумкин, деб умид қиламиз.

Жизнь семей, в которых растут дети с диагнозом детский церебральный паралич — это постоянная борьба за самые простые вещи. Действия, которые для многих из нас являются естественными – ходить, говорить, танцевать, общаться, становятся маленькими победами для этих детей.
«Не вертись как волчок!», «Не бегай быстро!» «Смотри под ноги!» - как часто можно услышать от родителей подобные призывы к своим малышам. Но дети, на то и дети, что им сложно усидеть на месте, ведь мир для них полон новых и удивительных открытий.
К сожалению, родители детей, о которых пойдет речь, мечтают о том, чтобы их ребенок бежал к ним навстречу, свободно играл на детской площадке и умилял своими шалостями. Это особенные дети, дети, рожденные с диагнозом ДЦП.
Детский церебральный паралич (ДЦП) – заболевание центральной нервной системы, вызывающее нарушения двигательной и мышечной активности, зрения, слуха, речи и психики. При легкой степени заболевания человек способен обслуживать себя самостоятельно. Средняя степень требует помощи со стороны взрослых. Люди с тяжелым течением болезни в очень большой степени зависят от окружающих.
В городе Ташкенте существует несколько государственных многопрофильных специализированных дошкольных образовательных организаций для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата и одна из них – детский садик №560 «Семург», которому вот уже на протяжении нескольких лет международная нефтесервисная группа «Eriell» оказывает содействие в реализации благотворительных и социально-направленных проектов в области реабилитации и интеграции детей, страдающих данным недугом.
Наряду с проведением социально-досуговых программ, группой была произведена полная реконструкция здания, ежегодно осуществляется ремонт помещений, оказывается помощь по обустройству и оснащению учреждения учебно-развивающим оборудованием для детей-инвалидов, были построены детские площадки, склад и бассейн, обустроены тренажерный и музыкальный залы, оборудована кухня.
На днях, для воспитанников учреждения было организовано мероприятие по случаю празднования дня Урожая. Детей ожидало не только увлекательное представление, но и интерактивные развлечения: мастер-классы по изготовлению предметов из цветного песка, рукоделию, музыкальные конкурсы. Специально для мероприятия был приготовлен праздничный плов, организовано чаепитие со сладостями.
Осознавая тот факт, что семьи, воспитывающие детей с диагнозом ДЦП, находятся в некой изоляции и редко посещают праздники из-за состояния ребенка, зачастую испытывая финансовые проблемы, хочется верить, что развитие именно комплексной программы оказания помощи семьям, где воспитываются дети-инвалиды со средней и тяжелой степенью ДЦП, может изменить эту ситуацию.