ТЕРМЕЗ ШAҲРИДA ЭНЕРГИЯ СAМAРAДОРЛИГИ БЎЙИЧA ДAВРA СУҲБAТИ ВA СAВДО ЯAРМAРКAСИ
2019 йил 14 ноябрда Термизда Энергетика вазирлиги ва Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги энергия самарадорлигини ошириш бўйича навбатдаги давра суҳбати ва савдо ярмаркасини ўтказдилар.
Ушбу тадбирларнинг мақсади - Ўзбекистон Республикаси Президентининг 22.08.2013 йилдаги ПҚ-4422-сон Қарорини муҳокама қилишни давом эттириш, шунингдек, тадбиркорларни "Саноат корхоналарининг энергия самарадорлигини ошириш" лойиҳаси билан таништириш.
Ярмаркада республиканинг энергия тежамкор ускуналари ишлаб чиқарувчилари: "ҚИЕ қуёш технологияси", "Худудгаз Термиз", "Роял", "Приме" ва бошқалар намойиш этилди.
Савдо ярмаркаси ва давра суҳбатида 300 дан ортиқ киши иштирок этди. Ушбу тадбирларнинг иштирокчилари, кичик ва ўрта саноат корхоналари раҳбарлари Жаҳон банки ва Европа инвестиция банкидан кредит олиш имкониятидан фойдаланишлари кутилмоқда. Дарҳақиқат бу, энергия сарфини камайтиришнинг замонавий, самарали усуллари харажатларнинг пасайишига ва маҳсулотларнинг рақобатбардошлигини оширишга ёрдам беради.
Ноябр ойининг охиригача Жиззах ва Гулистон шаҳарларида бир қатор якуний давра суҳбатлари бўлиб ўтади.

КРУГЛЫЙ СТОЛ ПО ПОВЫШЕНИЮ ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ И ЯРМАРКА ПРОДАЖ В Г. ТЕРМЕЗ
14 ноября 2019 года Министерство Энергетики и Министерство экономики и промышленности Республики Узбекистан провели очередной круглый стол по повышению энергоэффективности и ярмарку продаж в г.Термез.
Цель данных мероприятий –обсуждение Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4422 от 22.08.2019г., а также знакомство предпринимателей с Проектом «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
На ярмарке были представлены такие производители энергоэффективного оборудования Республики Узбекистан, как: «QIE solar technology», «Худудгаз Термез», «Royal», «Prime» и другие.
В ярмарке продаж и круглом столе приняло участие более 300 человек. Ожидается, что участники данных мероприятий, руководители малых и средних промышленных предприятий, воспользуются возможностью получения кредитных средств Всемирного Банка и Европейского инвестиционного банка. Ведь современные и эффективные способы снижения затрат на энергоносители способствуют снижению себестоимости и повышению конкурентоспособности выпускаемой продукции.
Ряд заключительных круглых столов будет проведён в городах Джизак и Гулистан до конца ноября месяца.