ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА ОСИЁ ТАРАҚҚИЁТ БАНКИ БИЛАН ҲАМКОРЛИК МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида жорий йил 15 ноябрь куни Осиё тараққиёт банки(ОТБ) Марказий ва Ғарбий Осиё Департаменти Энергетика бўлими директори Ашок Бхаргава билан учрашув ўтказилди.
Учрашувда қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш истиқболлари ҳамда ўтказувчи тармоқларни ривожлантириш ва модернизация қилишнинг келгуси режалари муҳокама қилинди. Хусусан, Сурхон-Пули-Хумри юқори вольтли электр узатиш линияларини қуриш лойиҳасининг ҳолати муҳокама этилди.
Шунингдек, томонлар ОТБдан қарз олиш асосида республика энергетика секторида олиб борилаётган ислоҳотларни амалга ошириш бўйича тадбирларни молиялаштириш имкониятларини муҳокама қилди.
Осиё тараққиёт банки Ўзбекистон ёқилғи-энергетика секторини ривожлантиришга фаол кўмак кўрсатмоқда. Мамлакат ҳукумати ва 2001 йилда ОТБ ташаббуси билан ташкил этилган Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастурининг(МОМИҲ) қўшма ташаббуси билан жорий йилнинг 20-21 сентябрь кунлари Тошкентда Марказий Осиё энергетика инвестицион форуми 2019 ва МОМИҲга аъзо давлатлар энергетика вазирларининг биринчи мулоқоти бўлиб ўтди. Мулоқот якунига кўра Марказий Осиё давлатлари энергетика вазирлари декларацияси қабул қилинди ва унда ушбу давлатларнинг 2030 йилга умумий энергетика стратегиясини ишлаб чиқиш умумий мажбурияти мустаҳкамлаб қўйилди.
Шу тариқа, МОМИҲ тадбирлари давлатлар, шу жумладан Ўзбекистонда энергетик хавфсизликка эришиш минтақавий интеграция ва энергия самарадорлигига асосланганлигини яққол кўрсатди.
Жорий йилнининг 1 ноябрь куни Тошкентда МОМИҲ вазирлар анжумани иш бошлади, унда ОТБ президенти Такехико Накао иштирок этди. Унда асосий эътибор энергетика ва унинг минтақавий доирасига қаратилди. Форумда иштирок этган Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мурожаатида “Минтақанинг барқарор ривожланиши энергетик инфратузилмани модернизация қилиш, ушбу соҳада кўп томонлама лойиҳаларни амалга ошириш орқали ягона энергетик бозорни ташкил этиш билан чамбарчас боғлиқ”, деб таъкидлангани, бежиз эмас.
Ўзбекистон ёқилғи-энергетика мажмуасини ривожлантириш учун ислоҳотларга техник кўмак кўрсатишда намоён бўлган ОТБ фаолиятининг халқаро тажрибаси муҳим аҳамият касб этади. Хусусан, ОТБ кўмагида Сурхондарё вилоятида 100 МВ қувватли фотоэлектрик станциясини қуриш, бошқариш ва унга эгалик қилиш лойиҳасига хусусий инвесторни саралаш бўйича халқаро танлов ташкил этилади. Маслаҳат хизматларини кўрсатиш бўйича тегишли келишув 2019 йил август ойида Энергетика вазирлиги, Давлат-хусусий шерикчиликни(ДХШ) ривожлантириш агентлиги ва ОТБ ўртасида имзоланган.
Тендер ғолиби 2020 йил июнда эълон қилиниши кутилмоқда, қурилиш 2020 йил декабрь ойига режалаштирилган бўлиб, бир йилдан сўнг якунига етади. 2021 йилнинг ёзида станциянинг биринчи қувватларини ишга тушириш кўзда тутилмоқда.
Лойиҳа бўйича танлов шартларига кўра инвесторлар тармоқни барқарорлаштириш ва кечки пайт истеъмол даражаси юқори бўлган соатларда қувватларни етказиб бериш учун энергия тўпловчи кимё батареяларини қуриш учун ҳам ариза топширишлари керак бўлади. Ўзбекистон учун ушбу йўналишда биринчи ҳисобланган мазкур лойиҳа давлат-хусусий шерикчилик асосида амалга оширилади. Инвестицияларнинг ҳажми тахминан 100 млн. АҚШ долларини ташкил этиб, улар инвестор учун секин-аста электр энергиясини етказиб бериш учун ойлик ҳисоблар орқали қопланади.
Шунингдек, ОТБнинг молиявий кўмагида “Тахиатош ИЭС — “Хоразм” ПС — Саримой аҳоли пункти(Хоразм вилояти) йўналишида 220 кВли электр узатиш линияларини қуриш” лойиҳаси амалга оширилади. Лойиҳанинг умумий қиймати 258,5 млн. АҚШ долларини ташкил этиб, улардан 150 млн. АҚШ доллари ОТБдан олинган қарз ҳисобланади.
Бугунги кунда объектда темир-бетон ва металл таянчлар ўрнатилган, ноябрь охирига лойиҳанинг биринчи босқичи —“Хоразм” ПС - “Саримой” йўналиши бўйича 220 кВли электр узатиш линияларини қуришни якунига етказиш бўйича ишлар амалга оширилмоқда. 2019 йил декабрь ойига Тахиаташ ИЭСдан “Хоразм” ПСгача электр узатиш линияларини фойдаланишга топшириш режалаштирилган.
Шунингдек, Осиё тараққиёт банки билан Ўзбекистон газ-транспорт тизимини модернизация қилиш соҳасида лойиҳаларни ишлаб чиқиш ҳамда ОТБ томонидан минтақалараро ҳамкорликни ривожлантиришда кўмак кўрсатиш бўйича келишувга эришилди.

В МИНЭНЕРГО ОБСУЖДЕНО ПАРТНЕРСТВО С АБР
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 15 ноября т.г. проведена встреча с Ашоком Бхаргава, директором Отдела энергетики Департамента Центральной и Западной Азии Азиатского банка развития (АБР).
На встрече обсуждены вопросы перспектив развития возобновляемых источников энергии, а также дальнейшие планы развития и модернизации передающих сетей. В частности, обсужден ход проекта по строительству высоковольтных линий электропередач Сурхан-Пули-Хумри.
Также сторонами обсуждены вопросы возможности финансирования на основе займа АБР, мероприятий по реализации реформ, проводимых в энергетическом секторе республики.
Азиатский банк оказывает активную поддержку развитию топливно-энергетического сектора Узбекистана. По совместной инициативе Правительства страны и Программы Центрально-азиатского регионального экономического сотрудничества – ЦАРЭС, созданной по инициативе АБР в 2001 году, в Ташкенте 20-21 сентября т.г. состоялись Центрально-азиатский энергетический инвестиционный форум 2019 и Первый диалог министров энергетики стран участниц ЦАРЭС. По итогам Диалога принята Декларация министров энергетики государств Центральной Азии, в которой закреплено общее обязательство данных стран выработать общую энергетическую стратегию на 2030 год.
Тем самым, мероприятия ЦАРЭС ясно продемонстрировали, что достижение энергобезопасности стран, в том числе Узбекистана, основаны на региональной интеграции и энергоэффективности.
14 ноября т.г. в Ташкенте началась работа министерской конференция ЦАРЭС, в которой принял участие президент АБР Такехико Накао. И здесь энергетическая составляющая, ее региональный спектр рассматривались в качестве приоритетных. Не случайно в послании Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева участника форма отмечено: «Стабильное и устойчивое развитие региона неразрывно связано с модернизацией энергетической инфраструктуры, становлением единого энергетического рынка путем реализации многосторонних проектов в данной сфере».
Для развития ТЭК Узбекистана важен международный опыт деятельности АБР, выраженный в технической поддержке реформ. В частности при содействии АБР будет организован международный конкурс по отбору частного инвестора на проект строительства, управления и владения фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт в Сурхандарьинской области. Соответствующее Соглашение об оказании консультационных услуг подписано в августе 2019 года между Министерством энергетики, Агентством по развитию государственно-частного партнерства (ГЧП) и АБР.
Объявление победителя тендера ожидается в июне 2020 года, начало строительство запланировано на декабрь 2020 года и завершится через год. Летом 2021 года ожидается получить первую выдачу мощности станцией.
По условиям конкурса по проекту инвесторы должны будут также подать заявки на строительство химических батарей-накопителей энергии для стабилизации сети, а также выдачи мощности в вечерние пиковые часы потребления. Данный проект будет реализован на основе государственно-частного партнерства и является первым для Узбекистана в своем направлении. Объем инвестиций составит порядка 100 млн. долларов США, которые будут окупаться для инвестора постепенно через месячные счета за фактическую поставку электрической энергии.
При финансовой поддержке АБР реализуется также проект «Строительство ЛЭП 220 кВ Тахиаташская ТЭС – ПС «Хорезм» - населенный пункт Сарымай (Хорезмская область)». Общая стоимость проекта составляет 258,5 млн. долларов США, из которых займы АБР - 150 млн. долларов США.
На сегодняшний день на объекте установлены железобетонные и металлические опоры, ведутся работы по завершению к концу ноября I этапа проекта - строительство ЛЭП 220 кВ от ПС «Хорезм» до ПП 220 кВ «Сарымай». На декабрь 2019 года запланирован ввод  в эксплуатацию ЛЭП от Тахиаташская ТЭС до ПС «Хорезм».
Также с Азиатским банком развития достигнута договоренность о проработке проектов в области модернизации газотранспортной системы Узбекистана, а также содействия АБР в расширении межрегионального сотрудничества.