“O‘zbekneftgaz” AJ tasarrufidagi AYOQSHlarda barcha markali avtobenzin yetarli va ularning narxi oshirilmagan
• “O‘zbekneftgaz” AJ tasarrufidagi AYOQSHlarda barcha markali avtobenzin yetarli va ularning narxi oshirilmagan
Ijtimoiy tarmoqlarda “AI-80 rusumli benzin yo‘q deb qimmat benzinlarni sotishayotgan ekan” mazmunidagi xabarlar e’lon qilinmoqda. Ushbu xabarlarga asosan quyidagilarni ma’lum qilamiz.
Hozirgi kunda “O‘zbekneftgaz” AJ tasarrufidagi AYOQSHlarda AI-80 rusumli avtobenzinning narxi oshirilmagan va uning 1 litri 6 800 so‘mligicha saqlanib qolmoqda. Shuningdek, AI-92 markali avtobenzin 9500 so‘mdan va AI-95 markali avtobenzin 10 500 so‘mdan sotilmoqda.
Bugungi kunda respublika neftni qayta ishlash zavodlarida sutkasida 4 000 tonnadan avtobenzin ishlab chiqarilib, birja savdolari orqali iste’molchilar ehtiyojlari uchun yo‘naltirilmoqda. Bundan tashqari avtobenzin zaxirasi yetarli ekanligini ma’lum qilamiz.
Shu bilan birga, xususiy tadbirkorlar tomonidan qo‘shimcha avtobenzin importi amalga oshirilib kelinmoqda. Joriy yil boshidan bir oyda o‘rtacha 10 ming tonna avtobenzin import qilinmoqda.
Bundan tashqari, xom-ashyo importi hajmlarini oshirish hisobiga avtobenzin ishlab chiqarish va birja savdolariga qo‘yib borilayotgan avtobenzin hajmlarini oshirish choralari ko‘rilmoqda.

На АЗС, принадлежащих АО «Узбекнефтегаз», есть достаточный объем бензина всех марок и нет повышения цен
• На АЗС, принадлежащих АО «Узбекнефтегаз», есть достаточный объем бензина всех марок и нет повышения цен
В социальных сетях появляются сообщения о том, что есть дефицит бензина марки АИ-80 и идет продажа бензина по повышенным ценам. В ответ на подобную информацию официально сообщаем следующее:
В настоящее время цена бензина АИ-80 на АЗС, принадлежащих АО «Узбекнефтегаз», осталась без изменений, и реализация идет по стоимости 6800 сумов за литр. По прежним ценам реализуется и бензин других марок: АИ-92 - по цене 9500 сумов за литр и АИ-95 - по 10500 сумов.
На данный момент на нефтеперерабатывающих заводах республики ежедневно производится 4000 тонн бензина, который реализуется через биржевые торги и направляется на нужды потребителей. Кроме того, существует достаточный запас бензина.
Также идет завоз импортного бензина частными предпринимателями - с начала текущего года ежемесячно ввозится в среднем 10 000 тонн бензина.
Кроме того, в связи с увеличением объема импорта сырья, принимаются меры по увеличению объемов производства бензина.