Olmaliq shahridagi “Olmaliq g‘ishtchi” MCHJ 10 kun ichida 5 mingga yaqin xonadonning bir kunlik isteʼmoliga teng miqdordagi tabiiy gazdan noqonuniy foydalangani aniqlandi
• Olmaliq shahridagi “Olmaliq g‘ishtchi” MCHJ 10 kun ichida 5 mingga yaqin xonadonning bir kunlik isteʼmoliga teng miqdordagi tabiiy gazdan noqonuniy foydalangani aniqlandi
Energetika vaziri boshchiligidagi maxsus shtab tomonidan 8-dekabrdan 9-dekabr kuniga o‘tar kechasi Toshkent viloyatidagi yuridik isteʼmolchilarning tabiiy gazdan foydalanish holati bo‘yicha tungi nazorat tadbiri o‘tkazildi.
O‘rganish davomida Olmaliq shahrida joylashgan “Olmaliq g‘ishtchi” MCHJga qarashli g‘isht ishlab chiqarish zavodi gaz taʼminoti tashkiloti tomonidan joriy yilning 29-noyabr kuni gaz tarmog‘idan ajratilganiga qaramasdan, o‘zboshimchalik bilan tarmoqqa noqonuniy ulanib tabiiy gazdan foydalanib kelayotganligi aniqlandi.
Korxona tomonidan noqonuniy foydalanilgan tabiiy gaz hajmi 118 ming kub metrni tashkil etadi.
Ushbu hajmdagi tabiiy gaz 5 000ga yaqin hovli xonadonning kuz-qish mavsumida 1 (bir) kunlik isteʼmolini tashkil qiladi.
Holat yuzasidan barcha hujjatlar qonuniy chora ko‘rish uchun Olmaliq shahar prokuraturasiga topshirildi. Hozirda dastlabki surishtiruv ishlari olib borilmoqda.

Незаконно использованного газа хватило бы на 5 тыс. домохозяйств
Установлен факт незаконного использования газа кирпичным заводом ООО «АЛМАЛИК кирпич». За 10 дней похищен объем газа, которым можно обеспечить 5 тысяч домохозяйств в течение суток.
Эти факты были выявлены в ходе ночного контрольного мероприятия, проведенного специальным штабом Министерства энергетики Узбекистана во главе с министром в ночь с с 8 на 9 декабря. Цель рейда – проверка законности использования газа потребителями из числа хозяйствующих субъектов в Ташкентской области.
Как было установлено в ходе рейда, несмотря на то что данный кирпичный завод, расположенный в городе Алмалык, был отключен от газовой сети 29 ноября текущего года газоснабжающей организацией, предприятием было осуществлено самовольное подключение к газоснабжению.
Объем незаконно использованного предприятием природного газа составил 118 тысяч кубометров.
Данное количество природного газа соответствует 1 (одному) суточному потреблению около 5000 домохозяйств в осенне-зимний период.
Все документы, связанные с ситуацией, переданы в Алмалыкскую городскую прокуратуру для возбуждения уголовного дела. В настоящее время ведется предварительное следствие.