Olmaliq g‘isht zavodi bilan bog‘liq vaziyat haqida
Ijtimoiy tarmoqlarda “Toshkent viloyati prokurori gaz tarmog‘iga noqonuniy ulangan g‘isht zavodini o‘chirmaslikni so‘radi” mazmunidagi xabarlar tarqaldi. Shu munosabat bilan quyidagilarni maʼlum qilamiz:
Olmaliq shahrida joylashgan “Olmaliq g‘ishtchi” MCHJga qarashli g‘isht zavodi 2022-yil 29-noyabr kuni ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun gaz taʼminotidan uzilgan. Kuz-qish mavsumida aholi va ijtimoiy soha obyektlarini gaz bilan taʼminlash zarurati tufayli tabiiy gazdan foydalanishni vaqtinchalik taqiqlash doirasida ushbu korxonani tarmoqdan uzish belgilangan tartibda amalga oshirildi.
Tekshiruv davomida ishchi guruh tomonidan mazkur xo‘jalik subyekti keyinchalik mahalliy gaz taʼminoti tashkiloti ko‘magida tabiiy gaz tarmog‘iga o‘zboshimchalik bilan ulangani aniqlandi. O‘tgan davr mobaynida g‘isht zavodi tomonidan 118 282 metr kub tabiiy gaz noqonuniy foydalanilib, 118 million so‘mlik zarar yetkazilgan.
Mazkur holat yuzasidan Olmaliq shahar prokuraturasi tomonidan 2022-yil 9-dekabr kuni “Olmalik g‘ishtchi” MCHJ va “Olmaliqshahargaz” filiali mansabdor shaxslariga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Tekshiruv davomida maʼlum bo‘lishicha, viloyat gaz taʼminoti tashkiloti rahbari prokuraturaga mazkur korxonaning faoliyat yuritishi zarurati to‘g‘risida ariza bilan murojaat qilib, buni maʼlum eksportchilar ro‘yxatiga kiritilgani bilan izohlagan va bu haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi. Aniqlangan faktlar yuzasidan unga nisbatan ham tergovga qadar surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlar foydalanuvchilari, blogerlardan Olmaliq g‘isht zavodidagi vaziyatni to‘g‘ri talqin qilish va rasman tasdiqlanmagan maʼlumotlarni tarqatmaslik so‘raladi.
Ayni paytda Energetika vazirligi tomonidan Bosh prokuratura bilan yaqin hamkorlikda energiya resurslaridan noqonuniy foydalanish bilan bog‘liq barcha aniqlangan faktlar bo‘yicha qatʼiy choralar ko‘rilmoqda.

О ситуации с алмалыкским кирпичным заводом
В социальных сетях распространились сообщения с содержанием типа «Прокурор Ташкентской области просил не отключать кирпичный завод, незаконно подключенный к газоснабжению». По данному факту сообщаем следующее.
Расположенный в г. Алмалык кирпичный завод, принадлежащий ООО «Олмалик гиштчиси», был отключен 29 ноября 2022 г. от газоснабжения для производственных нужд. Отключение было произведено в установленном порядке в рамках временного запрета на использование природного газа, связанного с необходимостью обеспечения газоснабжением населения и социальных объектов в осенне-зимний период.
В ходе проверки рабочей группой было установлено, что данный хозяйствующий субъект затем самовольно подключился к сети природного газа при поддержке местной газоснабжающей организации. За прошедший период кирпичным заводом было незаконно использовано 118 282 кубометра газа, чем нанесен ущерб стоимостью 118 млн. сумов.
По данному делу 9 декабря 2022 г. Алмалыкской городской прокуратурой в отношении ООО «Олмалик гиштчиси» и должностных лиц филиала «Алмалыкшахаргаз» возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
В ходе проверки было выявлено, что руководитель областной газоснабжающей организации ходатайствовал перед прокуратурой о необходимости работы данного предприятия, объясняя это тем, что оно входит в некий список экспортеров, что не соответствует действительности. В связи с выявленными фактами в отношении него также проводятся доследственные мероприятия.
Пользователей социальных сетей, блогеров просят правильно интерпретировать ситуацию на Алмалыкском кирпичном заводе и не распространять информацию, не подтвержденную официально.
В настоящее время Министерством энергетики Республики Узбекистан в тесном сотрудничестве с Генеральной прокуратурой принимаются строгие меры по всем выявляемым фактам незаконного использования энергоресурсов.