Chekka-chekka hududlarni ko‘mir bilan taʼminlash masalasi qanday tashkil etilmoqda? Ko‘mir narxining sunʼiy oshishiga qarshi choralar ishlab chiqilganmi?
• Chekka-chekka hududlarni ko‘mir bilan taʼminlash masalasi qanday tashkil etilmoqda? Ko‘mir narxining sunʼiy oshishiga qarshi choralar ishlab chiqilganmi?
— Albatta. Birinchi navbatda, chekka hududlarni ko‘mir bilan taʼminlash borasida Prezidentimiz va Hukumat tomonidan tegishli topshiriqlar berilgan. Bu jarayonni Bosh prokuratura alohida nazorat qiladi.
Narx-navoning asossiz oshishiga keladigan bo‘lsak, vaziyatdan foydalanib qolishga harakat qilayotgan shaxslar ham bor. Ularga nisbatan qonunchilikda belgilangan eng kuchli choralar ko‘rilyapti. Angrendagi ko‘mir konida qazib chiqarilayotgan ko‘mirning bir tonnasining narxi — 300 ming 300 so‘mni tashkil etadi.

Как организовано обеспечение углем отдаленных районов страны? Разработаны ли меры против искусственного ростa цен на уголь?
• Как организовано обеспечение углем отдаленных районов страны? Разработаны ли меры против искусственного ростa цен на уголь?
— Да, конечно! Нашим уважаемым Президентом и правительством даны поручения по обеспечению углём, в первую очередь, отдаленных районов страны. Прокуратурой установлен особый надзор за этим.
Что касается необоснованного повышения цен, да, здесь тоже есть люди, пытающиеся поднять цены, пользуясь снежными холодными днями. В отношении них применяются самые строгие меры, предусмотренные законодательством.
Цена угля, добываемого на Ангренском разрезе и реализуемого населению, установлена государством и составляет 300300 сумов за 1 тонну.