O‘zbekistonda quyosh panellarini o‘rnatish qimmatga tushadi deyilmoqda. Muqobil energiya manbalarini rag‘batlantirish uchun qanday ishlar qilinmoqda?
• O‘zbekistonda quyosh panellarini o‘rnatish qimmatga tushadi deyilmoqda. Muqobil energiya manbalarini rag‘batlantirish uchun qanday ishlar qilinmoqda?
— O‘zbekistonda muqobil energetikani rivojlantirish borasida Prezident farmon va qarorlari qabul qilingan. Unga asosan, kim o‘z uyida quyosh panellarini o‘rnatishni rejalashtirsa, xarajatni davlat tomonidan ajratiladigan subsidiya olish yoki foizsiz, bo‘lib to‘lash imkoniyatidan foydalanishi mumkin.
Bu boradagi ishlarni jadallashtirish maqsadida Energetika vazirligi tomonidan alohida marketpleys ishlab chiqilgan — energymarket platformasi orqali kirib, o‘ziga kerak bo‘lgan mahsulotni xarid qilish imkoniga ega.

Говорят, что установка солнечных панелей в Узбекистане обходится дорого. Какие меры предпринимаются для развития источников альтернативной энергии?
• Говорят, что установка солнечных панелей в Узбекистане обходится дорого. Какие меры предпринимаются для развития источников альтернативной энергии?
— Приняты соответствующие указы и постановления Президента РУз по развитию альтернативной энергетики в Узбекистане. В соответствии с ними, каждый гражданин, запланировавший установку солнечных панелей в своём доме, может воспользоваться субсидией, выделяемой государством в определённом размере, или системой беспроцентной рассрочки.
В целях ускорения этого процесса, Министерством энергетики разработан специальный маркетплейс. Через платформа energymarket каждый гражданин может приобрести необходимый для себя товар, будь то солнечные панели или коллектор обогревания.