ФАРҒОНА ВИЛОЯТИДА СОДИР БЎЛГАН ГАЗ БИЛАН БОҒЛИҚ ВОҚЕА ЮЗАСИДАН РАСМИЙ МАЪЛУМОТ
Ўзбекистон Республикаси ИИВ ҳузуридаги Тергов департаментининг расмий веб сайтида, 2019 йил 18 ноябрь куни “Фарғона вилоятида газ сизиб чиқиши натижасида чақнаш содир бўлган ва дастлабки маълумотга асосан бир нафар шахс жароҳат олган” сарлавҳаси билан мақола жойлаштирилган.
Шунингдек, мазкур мақола “Kun.uz”, “Газета.уз”, “Podrobno.uz” интернет веб сайтларида ҳамда бир қатор ижтимоий тармоқлардаги мессенжерларда жойлаштирилган.
Мазкур ҳолат зудлик билан, “Ҳудудгаз Фарғона” МЧЖ томонидан тегишли мутасаддилардан иборат ишчи гуруҳи тузилиб, жойига бориб ўрганилди.
Ўрганиш жараёнида, 2019 йил 18-ноябрь куни соат 10.00 лар чамасида Олтиариқ тумани “Ҳ.Олимжон” МФЙ Азимбоев кўчасида жойлашган 30-сонли кўп қаватли уйнинг 7-хонадонида бахтсиз ҳодиса содир бўлганлиги аниқланди.
“Ҳудудгаз Фарғона” МЧЖ “Олтиариқтумангаз” филиали томонидан аҳоли ўртасида газдан хавфсиз фойдаланиш бўйича тарғибот-ташвиқот ишлари амалга оширилганлигига қарамасдан, Олтиариқ тумани “Ҳ.Олимжон” МФЙ “Азимбоев” кўчасида жойлашган 30-сонли кўп қаватли уйнинг 7-хонадонида истиқомат қилувчи фуқаро Хошимов Икромжон Хусанович, ушбу хонадонга келтирувчи газ қувуридаги жумракни беркитмасдан, табиий газ босимининг нормал бўлишига қарамай, газ ҳисоблагич ускунасини тозалаш мақсадида, ўзбошимчалик билан ечиб, унинг ўрнига “29х1.75/v.95” маркали велосипед резина камерасининг 27 см узунликдаги қисмини улаган.
Газнинг сизиб чиқиш ҳолати борлиги ёки йўқлигини аниқлаш учун гугурт ёқиб текшириб кўрмоқчи бўлганида, хонага тўпланган газ ва ҳаво аралашмасининг чақнаши содир бўлган.
Шунингдек, фуқаро И.Хошимовнинг турмуш ўртоғи О.Хошимова ҳам И.Хошимов газ ҳисоблагич ускунасини тузатиш мақсадида, ўзбошимчалик билан ечганганлигини тасдиқлади. Бу вақтда О.Хошимова бошқа хонада бўлган ва чақнаш овозини эшитиб, турмуш ўртоғи И.Хошимов бўлган хонага югуриб кирган. Турмуш ўртоғинининг ҳолатини кўриб, тез тиббий ёрдам чақирган. Мазкур ўзбошимчалик натижасида, газ ва ҳаво аралашмасининг чақнаши таъсирида фуқаро И.Хошимовнинг қўли ва юзининг 12-15 фоиз қисми енгил куйган.
Шу кунларда “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамияти ва унинг республикадаги филиаллари томонидан, аҳоли ўртасида газдан ва айниқса, ис газидан заҳарланиш каби бахтсиз ходисаларни олдини олишга қаратилган тарғибот-ташвиқот ишлари олиб борилмоқда. Афсуски, огоҳлантиришларга қарамай, фуқаролар томонидан ускуналарни ишлатиш йўриқномаси талаблари ва техника хавфсизлиги қоидаларига амал қилинмаслиги ҳамда ўзбошимчалик оқибатида, кўнгилсиз ходисалар келиб чиқмоқда.
“Ҳудудгазтаъминот” АЖ яна бир бор газ истеъмолчиларидан огоҳ бўлишларини, хонадонларидаги мавжуд барча газ ускуналаридан йўриқнома талаблари ва техника хавфсизлиги қоидаларига амал қилган ҳолда фойдаланишларини сўрайди.
Техник носозлик кузатилганда дарҳол газ таъминоти корхоналарига “104”, “1104”, “71 200-08-04” рақамлари орқали мурожаат этишни унутманг!

ОФИЦИАЛЬНОЕ СООБЩЕНИЕ ООО «ХУДУДГАЗ ФЕРГАНА»
На официальном веб-сайте Следственного департамента при МВД Республики Узбекистан 18 ноября 2019 года была опубликована информация о произошедшей вспышке газовоздушной смеси в Ферганской области, от которой, по предварительным данным, пострадал один человек.
Новости о чрезвычайной ситуации были продублированы на сайтах «Кун.уз», «Газета.уз», «Подробно.уз», новостных телеграмм-каналах и в социальных сетях.
В тот же день, в целях изучения причин произошедшего несчастного случая, ООО «Худудгаз Фергана» была сформирована рабочая группа, которая на месте изучила подробности дела.
Было выявлено, что 18 ноября 2019 года около 10:00 в Алтыарыкском районе Ферганской области в 7 квартире двухэтажного дома №30 по улице «Азимбоев» МСГ «Х. Олимжон», гражданин Хошимов Икромжон Хучанович, проживающий в этой квартире, не перекрыв кран подачи природного газа, самовольно снял счетчик в целях его очистки от засоров и соединил две газовые трубы 27 сантиметровой велосипедной камерой марки 29х1.75/v.95. При этом было установлено, что данный многоквартирный дом обеспечивался природным газом при стабильном давлении.
Для определения наличия утечки природного газа, гражданин И.Хошимов поднес горящую спичку к месту соединения газовых труб. В этот момент произошла вспышка газовоздушной смеси. Данный факт также подтверждается объяснительной запиской супруги пострадавшего, которая в этот момент находилась в соседней комнате. И. Хошимову была вызвана скорая медицинская помощь, которая определила наличие ожогов на 12-15 процентах поверхности тела.
В эти дни АО «Худудгазтаъминот» и его структурные подразделения на местах проводят среди населения многочисленные просветительские мероприятия по предупреждению чрезвычайных ситуаций, в частности отравления угарным газом. Стоит сказать, что они проходили и среди жителей Алтыарыкского района Ферганской области. Несмотря на принимаемые меры, среди населения все еще выявляются факты грубого нарушения правил пользования природным и сжиженным газом, несоблюдения техники безопасности и пользования газовыми приборами, что приводит к возникновению чрезвычайных ситуаций, в том числе с летальным исходом.
АО «Худудгазтаъминот» настоятельно просит потребителей соблюдать правила безопасного использования природного и сжиженного газа в быту. В случае установления технических неисправностей при эксплуатации газовых приборов необходимо позвонить «104», «1104» либо «71 200-08-04».