Har kuni qo‘shimcha 450 tonna benzin. FNQIZ ijtimoiy yoqilg‘i ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirdi
• Har kuni qo‘shimcha 450 tonna benzin. FNQIZ ijtimoiy yoqilg‘i ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirdi
Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi qish mavsumi boshlanishi bilan AI-80 markali benzin ishlab chiqarish hajmini 50 foizdan ko‘proqqa oshirildi. Agar joriy yilning yanvar-noyabr oylarida korxonada kuniga o‘rtacha 800 tonna mahsulot ishlab chiqarilgan bo‘lsa, 14-dekabr holatiga ko‘ra bu ko‘rsatkich 1250 tonnaga yetkazildi.
Zavodning ishlab chiqarish quvvatlarini maqsadli yangilash hamda Saneg neft-gaz kompaniyasi (2022-yil iyun oyidan beri FNQIZga egalik qiladi) tomonidan jalb qilingan investitsiyalar tufayli qayta ishlash hajmini oshirishga erishildi. Umuman olganda, Saneg FNQIZni modernizatsiya qilish uchun 400 million dollardan ortiq mablag‘ yo‘naltirib, yil davomida xomashyoni qayta ishlash tezligini ikki baravarga, 1 million tonnadan 2 million tonnagacha oshirish niyatida.
Bundan tashqari, AI-92 benzin ishlab chiqarish hajmi ham oshirildi. Har kuni kamida 500 tonna shu markali mahsulot savdolarga qo‘yilmoqda.
“Bugungi kunda korxonaning barcha resurslari aholini hamyonbop yoqilg‘i, xususan, benzin bilan ta’minlashga qaratilgan. Yaqinda aksiz solig‘ining bekor qilinishi bozorga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi va talab ham sezilarli darajada oshdi. Biroq biz ishlab chiqarish dasturini undan oldin, noyabr oyida korxonaning ish hajmini moslashtirib, kuz-qish mavsumining maksimal davri yaqinligini anglagan holda o‘zgartirgan edik.
Qolaversa, zavod texnologik jarayonlar bo‘yicha ham yangi bosqichga ko‘tarildi – bugungi kunda zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash tufayli xomashyoni aralashtirishda asbob-uskunalar ishlashning eng samarali parametrlarini belgilab oldik.

Дополнительные 450 тонн бензина каждый день. ФНПЗ увеличил производство социального топлива
С началом зимнего периода Ферганский нефтеперерабатывающий завод более чем на 50 процентов увеличил производство бензина АИ80. Если с января по ноябрь текущего года предприятие вырабатывало ежесуточно в среднем 800 тонн, то по состоянию на 14 декабря данное значение доведено до 1250 тонн.
Рост переработки стал возможным благодаря точечному обновлению производственных мощностей завода и инвестициям, которые привлекает нефтегазовая компания Saneg (владеет ФНПЗ с июня 2022 года). Всего Saneg намерен в течение года удвоить темпы переработки сырья, с 1 млн тонн до 2 млн, направив на модернизацию ФНПЗ более 400 млн долларов.
Кроме того, увеличено и производство бензина АИ92. Ежедневно на торги выставляется не менее 500 тонн.
«Сегодня все ресурсы предприятия направлены на обеспечение населения доступным топливом, в частности – бензином. Недавняя отмена акциза существенно повлияла на рынок, спрос заметно повысился. Однако мы изменили производственную программу до этого, еще в ноябре, скорректировав загруженность предприятия, и понимая близость периода осенне-зимнего максимума.
Кроме того, завод вышел на новый уровень и в плане технологических процессов – сегодня, в том числе благодаря использованию современных технологий, мы определили наиболее эффективные параметры работы оборудования при смешивании сырья.
Весь готовый бензин выставляется на биржу, для формирования свободной рыночной цены», - отметил директор предприятия Хабиб Латипов.