Талабаларини ушбу муҳим воқеа билан табриклаш мақсадида университет ўқитувчилари таркиби ҳамда амалиётчи талабаларни қабул қилган компаниялар гуруҳи вакиллари тўпланди.
­— Юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш — алоҳида ўқув юритининггина эмас, балки ишлаб чиқариш билан узвий боғлиқ бўлган бутун таълим тизимининг вазифасидир, — дейди Филиалнинг ижрочи директори профессор Абдулла Маҳмудович Мағруповнинг. — Бунинг учун юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш жараёнига кўп йиллик иш тажрибасига эга амалиётчи мутахассисларни жалб қилиш, тегишли тармоқ корхоналарида стажировкаларни тизимли ташкил қилиш керак.
Ушбу вазифаларни самарали ҳал қилишга филиалнинг «Ўзбекнефтгаз» АЖ корхоналари ва хорижий операторлар компаниялари билан яқин ҳамкорлиги мисол бўла олади. Бир неча йиллар давомида талабалар амалиётни ўтар экан, бурғуловчи ишчи касбини ўзлаштирган. 2018-2019 ўқув йилидан бошлаб, ишчи мутахассисликлар сони 5 тагача кўпайди.
«ERIELL Group» компаниялари гуруҳи билан имзоланган меморандумга кўра, ўтган ўқув йилидан бошлаб талабалар ушбу компания корхоналарида ўқув-танишув амалиётини ўтади. Бугунги тадбир уларга газэлектрпайвандчи, стропалчи, такелажчи, бурғуловчининг учинчи ёрдамчиси каби ишчи мутахассисликлар сертификатларини топширишга бағишланди, — дейди Абдулла Мағрупов.
Шунингдек, у ҳамкорлик, юқори профессионал маҳорат ҳамда ўқув-танишув амалиёти ва ишлаб чиқариш амалиётини ташкил қилиш ва ўтказишда кўрсатилган ҳомийлик ёрдами учун миннатдорчилик билдирди.
90 нафар талаба сертификатларга эга бўлди. Университет филиали тарихида биринчи бор 5 нафар қиз бола ишчи касби — бурғуловчи ёрдамчиси касбини ўзлаштирди.
«Мактабда ўқиб юрган пайтимданоқ мухандис бўлишга қарор қилганман. Мени ҳеч ким мажбур қилмаган, бу менинг танловим ва бундан мамнунман. Биз бурғулаш бўйича амалиёт ўтадик ва «бурғуловчи ёрдамчиси» касбини ўзлаштирдик. Бу аёлларнинг касби бўлмаса-да, менга жуда ёқди, бу менга тўғри келишини ҳис қилдим» дейди Валерия Ким, «Газ конларини қазиш» факультетининг 3 босқич талабаси.
«Таъкидланганидек, икки йил аввал университет ректори Мартынов Виктор Георгиевич билан «ERIELL Group» гуруҳи ўртасида мутахассисларни тайёрлаш бўйича барча ҳамкорлик шаклларини ривожлантиришга оид меморандум имзоланди. Ушбу белгиланган вазифаларни ижро этиш давомида бу йил 2 ва 3 курс талабаларини жалб қилишга қарор қилинди ва иккинчи курс талабалари ўқув-ишлаб чиқариш амалиётининг ўқув-танишув курсини иккита компания «ERIELL Group» ва «EnterEngineering» майдончаларида ўташи белгиланди.
Бунинг учун университет томонидан ҳам, компаниялар раҳбарияти томонидан ҳам барча шарт-шароитлар яратилди. Шу мақсадда аввало ишчи гуруҳи ташкил қилинди ва у талабаларни қабул қилиш, жойлаштириш, овқатлантириш, транспортда ташишни ташкил қилиш ишлари билан шуғилланди. Ўйлайманки, бу ишлар муносиб тарзда бажарилди. Ушбу жараёнда компанияда «EriellProfeducation» нодавлат таълим муассасаси бор ва унинг мутахассис ўқитувчилари ушбу амалиёт даври давомида 174 нафар талабани бурғуловчи ёрдамчиси, шунингдек газоэлектр пайвандчи касбига ўргатишга муваффақ бўлди. Ўзбекистонда нефть-газ соҳаси жадал суръатлар билан ривожланмоқда.  Шунингдек университет раҳбариятига қўллаб-қувватлаш, ўзаро тушуниш учун миннатдорчилик билдириб барча талабаларга билим ва маҳоратларини янада оширишни тилаб қоламиз.

В ТАШКЕНТЕ СТУДЕНТАМ УНИВЕРСИТЕТА НЕФТИ И ГАЗА ВРУЧИЛИ СЕРТИФИКАТЫ
В Филиале Российского государственного университета нефти и газа (РГУ) имени И.М.Губкина в городе Ташкенте прошло торжественное подведение итогов летней практики студентов 2 курсов и присуждение им сертификатов рабочих профессий.
Как отметил исполнительный директор Филиала РГУ профессор Абдулла Магрупов, учебно-ознакомительную практику на предприятиях компании «ERIELL Group», студенты проходят с прошлого года, согласно подписанному двустороннему меморандуму. В ходе практики они освоили такие рабочие специальности, как газоэлектросварщик, стропальщик, такелажник, помощник бурильщика и теперь получают соответствующие сертификаты. Это сотрудничество является важным аргументом современного подхода к подготовке высококвалифицированных специалистов, которая является задачей не отдельно взятого учебного заведения, а всей образовательной системы в тесной взаимосвязи с производством.
Сертификаты получили 90 студентов и в их числе впервые в истории филиала университета, 5 девушек получили такую профессию, как помощник бурильщика.
«Еще в школе я решила, что буду инженером. Меня никто не заставлял, это мой личный выбор, и я им довольна. Мы проходили практику, где учились профессии «помощник бурильщика». Это не совсем женская профессия, но мне очень понравилось, я чувствую, что это мое», - отмечает Валерия Ким, студентка 3 курса факультета «Разработка газовых месторождений».
Нефтегазовая сфера в Узбекистане развивается стремительными темпами и практическое взаимодействие обучающей и производственной сферы становится залогом успешной подготовки высокопрофессиональных специалистов, отвечающих современным требованиям и уровню развития промышленности.
На сцену, для торжественной речи был приглашен Юнусов Алим Азизович, заместитель главы Представительства по персоналу и безопасности компании «ERIELL Group» в Узбекистане: «Как было отмечено два года назад между ректором университета г-ном Мартыновым Виктором Георгиевичем и председателем правления группы «ERIELL Group» г-ном Фазыловым Бахтиером Шухратовичем был подписан меморандум о развитии всех форм сотрудничества по подготовке специалистов. Выполняя эти поставленные задачи, в этом году мы решились вовлечь студентов 2 и 3 курсов, второкурсники у нас должны были пройти учебно-ознакомительный курс учебно-производственной практики на производственных площадках двух компаний «ERIELL Group» и «Enter Engineering». Для этого как со стороны университета, также со стороны руководства компаний были созданы все условия. В этих целях сначала была создана рабочая группа, которая занималась подготовкой к приему, организацией размещения, питания, транспортировки. Я думаю, что эта миссия достойно удалась. В данном процессе в компании имеется негосударственное образовательное учреждение «Eriell Prof education» и специалисты-преподаватели данного учреждения успели за этот период практики обучить 174 студента профессиии помощника бурильщика, а также специальности газоэлектросварщика. Нефтегазовая сферав Узбекистане развивается стремительными темпами. Компания «ERIELL Group» и группа компаний «Enter Engineering» принимает активное участие в выполнении государственной программы, которая подписана Президентом страны и рассчитана на 2018-2022 годы». Так же он выразил благодарность руководству университета за поддержку, за понимание и пожелал всем студентам дальнейшего развития.