O‘zbekistonda uchta quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha tender g‘oliblari aniqlandi
Bugun, 15-dekabr kuni Buxoro, Namangan va Xorazm viloyatlarida umumiy quvvati 500 MVt bo‘lgan 3 ta quyosh fotoelektr stansiyasini qurish va ulardan foydalanish bo‘yicha o‘tkazilgan tender tanlovlarida g‘olib investorlar aniqlandi.
Tanlov natijalariga ko‘ra:
“Masdar” kompaniyasi Buxoro viloyatida 250 MVt quvvatga ega loyihani qurish va unda ishlab chiqarilgan elektr energiyasining bir kilovatt-soati uchun 3,044 AQSh senti miqdorida taklifi bilan g‘olib bo‘ldi. Ahamiyatlisi, mazkur loyiha O‘zbekistonda birinchi marta quvvati 62 MVtlik Energiya saqlash batareyasi bilan amalga oshiriladi.
“GD Power – Powerchina” konsorsiumi (Xitoy) Namangan viloyatida 150 MVt quvvatga ega loyiha uchununda ishlab chiqarilgan bir kilovatt-soat elektr energiyasini 4,828 AQSh sentida yetkazib berish taklifi bilan g‘olib deb topildi.
“Voltalia” kompaniyasi Xorazm viloyatida 100 MVt quvvatga egaloyiha uchun ishlab chiqarilgan bir kilovatt-soat elektr energiyasini 2,888 AQSh sentida yetkazib berish taklifi bilan g‘olib deb topildi.

The winning bidders of the tender for the construction of three solar PV power plants in Uzbekistan have been announced
• The winning bidders of the tender for the construction of three solar PV power plants in Uzbekistan have been announced
Uzbekistan, December 15, the winning bidders in the competitive tender for the construction and operation of 3 solar PV power plants with a total capacity of 500 MW in Bukhara, Namangan and Khorezm regions were announced.
According to the results of the tender:
MASDAR company was awarded to construct a 250 MW project in Bukhara region with a proposal 3,044 US cents per kilowatt-hour of energy charge. It is important that this is first project which will be implemented with an Battery Energy Storage System (BESS) with a capacity of 62 MW.
GD Power – Powerchina Consortium was awarded for a project with a capacity of 150 MW in Namangan region at 4,828 cents per kilowatt-hour.
Voltalia company was awarded for a project with a capacity of 100 MW in Khorezm region at 2,888 US cents per kilowatt-hour.